TEMAT: WODA TO SKARB I ŻYCIE CEL GŁÓWNY: CELE

Transkrypt

TEMAT: WODA TO SKARB I ŻYCIE CEL GŁÓWNY: CELE
Autorka scenariusza: Jolanta Śmigalska
TEMAT: WODA TO SKARB I ŻYCIE
GRUPA: pięciolatki
POMOCE: słoik, pojemnik na wodę, piasek, kamyki, gleba, rośliny, tekst wiersza, plansza z obiegiem wody
METODA: słowna, oglądowa, czynna (samodzielne działanie dziecka)
FORMA: z całą grupą i indywidualna
CEL GŁÓWNY:
Badanie procesu obiegu wody w przyrodzie, wyjaśnienie obiegu wody w przyrodzie, kształcenie poczucia
odpowiedzialności za stan czystości wód i zachowania ich dla następnych pokoleń
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Zna sposoby oszczędzania wody w życiu codziennym i wdraża je do codziennego gospodarowania wodą, wie
jakie znaczenie ma woda w gospodarstwie domowym, rozumie konieczność oszczędzania wody, dostrzega
znaczenie wody dla człowieka, kształtowanie nawyku oszczędzania wody, wie co to jest obieg wody, potrafi
samodzielnie zrobić doświadczenie z obiegiem wody
PRZEBIEG:
1.
Dzieci siedzą w kręgu na dywanie i puszczają iskierkę wypowiadając słowa: „kroplę wody puszczam w
krąg niech powróci do mych rąk”.
2.
Słuchanie wiersza „Woda” wprowadzającego do odpowiedzi na pytanie „dlaczego trzeba oszczędzać
wodę i co to wyrażenie znaczy”?, „co to jest woda i do czego służy i komu jest potrzebna”?
Paweł mył ręce
I nie zakręcił wody w łazience
Kapie, kapie woda
Wody bardzo szkoda
1
Nie można marnować wody
Można nią podlać kwiatki
Napoić można pieska
Wykąpie się Tereska
Mama zrobi pranie
Będzie czyste ubranie
Wziąć prysznic dla ochłody
Nie można marnować wody!
3.
Dzieci siedzą na dywanie i dostają kubek z wodą, muszą go tak sobie podawać aby nie wylała się ani
jedna kropla wody. Pytanie do dzieci, po wykonaniu zadania czy było trudne?
4.
Zabawa ruchowa „omiń kałużę” orientacyjno-porządkowa
5.
Plansza z obiegiem wody w przyrodzie- omówienie krążenia wody w przyrodzie, zwrócenie uwagi na to
że, w przyrodzie woda krąży i wraca do środowiska
6.
Samodzielne działanie dzieci- wykonanie prostego doświadczenia z obiegiem wody: wykorzystanie
słoika z zakrętką, wypełnienie go warstwą kamyków, piasku, gleby, wsadzenia roślinki oraz naczynka z
wodą, zabranie do domu celem obserwacji (postawienie w nasłonecznionym miejscu)
2