Scenariusz Piramida Żywieniowa

Transkrypt

Scenariusz Piramida Żywieniowa
Scenariusz zajęcia przeprowadzony 15.10.2013 r.
w grupie dzieci 5 letnich
„Piramida Żywienia Przedszkolaka”
Cele ogólne:
- kształtowanie postawy prozdrowotnej;
- kształtowanie i utrwalanie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków
żywieniowych;
Cele operacyjne:
DZIECKO
 zna zasady zdrowego trybu życia, odżywiania,
 doskonali sprawność aparatu mowy wydając dźwięki akustyczne,
 zna skutki niewłaściwego odżywiania się,
 wie, które produkty są zdrowe i potrzebne do prawidłowego odżywania, a
które szkodzą naszemu zdrowiu,
 rozumie konieczność dostarczenia organizmowi prawidłowych składników
budulcowych: witamin,
 wie, gdzie znajdują się witaminy,
 wie, czym jest piramida żywienia,– których produktów mogą jeść więcej, a
których powinny jeść mniej, a których unikać,
Metody pracy
 podające (przyswajanie)
 problemowe (odkrywanie)
 aktywizujące (przeżywanie)
 praktyczne (działanie)
Formy pracy
Praca indywidualna i zespołowa.
Środki dydaktyczne
Nagrania CD, plakaty, kartoniki z różnymi produktami, materiały papiernicze i
biurowe, masa solna, lina, bajka „Dyzio, Pyzio i Misia” (tekst pochodzi z
materiałów akcji „Piramida Żywienia Przedszkolaka”), strój witaminowej
wróżki.
Przebieg zajęcia:
1.
Wszyscy stają w dużym kole i następuje powitanie przy piosence „Wszyscy
są – Witamy Was”.
2.
Przedstawienie plakatu „Piramidy Żywieniowej” i wyjaśnienie sposobu
odczytywania jej.
3.
Zaproszenie na wyprawę do Krainy Zdrowia.
Mają tam wstęp tylko ci, którzy dbają o zdrowie. Może kogoś tam spotkamy.
Dzieci podają propozycje, kto to może być?
4.
Co trzeba robić, aby być zdrowym? – dzieci podają własne propozycje, które
nauczyciel zapisuje na paskach papieru. Odczytanie ich i ułożenie na dywanie w
kształcie słońca.
5.
Zabawa inscenizowana przy muzyce Batii Strauss.
Kraina Zdrowia jest bardzo blisko, dlatego idziemy do niej na nogach.
- przez wysoką trawę /szszszszsz – kołysanie rękami nad głowa)
- przez niska trawę /szszszszsz – kołysanie rękami nisko nad kostkami/
- przez most /klepanie rękami o klatkę piersiową/
- przez błoto /uderzanie piąstkami o nadęte policzki/
6.
Ćwiczenia artykulacyjne „ Nawoływania”.
Po przybyciu na miejsce okazuje się, że tam nikogo nie ma, dzieci zaczynają
nawoływania: hop, hop!.
7.
Słuchanie bajki „Dyzio, Pyzio i Misia” czytanej przez nauczyciela. Rozmowa
na temat treści bajki. Dzieci zastanawiają się co może się stać, jeśli nie
będziemy jeść wartościowych produktów (np. możemy zachorować, może nas
bolec brzuch i zęby, nie będziemy mieć siły bawić się z kolegami itp.)
8.
Improwizacja ruchowa do piosenki „Witaminki” ( sł. A. grabowski, muz. K.
Marzec ). Nauczyciel na przerwie w muzyce pokazuje kartoniki z produktami.
Dzieci umówionym okrzykiem określają produkty zdrowe („hip, hip hurra!) i
niezdrowe („O jejku, jejku!)
9.
Przybycie witaminowej wróżki:
Witajcie chłopcy i dziewczynki,
Czemuż to macie takie minki?
Czy zjadacie witaminki?
Czy nie marudzicie przy jedzeniu
i czy jarzynki znikają w oka mgnieniu?
10. Burza mózgów – W czym ukryte są witaminki?
Dzieci podają własne pomysły, które wróżka zapisuje lub używa gotowe
piktogramy na tablicy, wykorzystanie metody C. Freineta.
11. Zaproszenie dzieci do wykonania w poszczególnych zespołach produktów
żywnościowych z kolorowej masy solnej. Umieszczenie wykonanych prac na
wcześniej przygotowanej na dywanie konstrukcji piramidy żywieniowej.
12. Zabawa ruchowo - taneczna na dywanie wokół utworzonej piramidy do
piosenki „Zabawa na niepogodę” ( sł. A. Hanus, muz. P. Kaja ).
13. Pożegnanie wspólnym okrzykiem :
Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny!
Opracowała : mgr Izabela Kwiatkowska

Podobne dokumenty