Scenariusz zajęć – Owoce surowe są smaczne i

Transkrypt

Scenariusz zajęć – Owoce surowe są smaczne i
Scenariusz zajęć dydaktyczno - wychowawczych
Nauczyciel: …
Data: 24.10.2014 r.
Temat kompleksowy: Owocowy świat.
Temat dnia: Owoce surowe są smaczne i zdrowe.
Cel obserwacji: Zgodność sytuacji edukacyjnych z tematem tygodniowym i „Podstawą programową
wychowania przedszkolnego”, poprawność metodyczna i merytoryczna.
Cele ogólne:
- nabywanie sprawności ruchowej oraz umiejętności reagowania ruchem na muzykę (V/3, VIII/1,2,3)
- kształtowanie umiejętności klasyfikowania obiektów według cechy jakościowej (IV/1,2)
- kształtowanie nawyków prozdrowotnych – orientowanie się w zasadach zdrowego odżywiania (V/1)
- rozwijanie umiejętności przestrzegania zasad bezpieczeństwa (VI/5)
Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniami piosenek: „Małe czerwone jabłuszko”, „Powitanie”; odtwarzacz
CD; emblematy – naklejki przedstawiające: jabłka, gruszki, śliwki; garnuszek; miska; koszyczek; obrazki
pocięte na części (przedstawiające jabłko); sylweta jabłoni i gruszy, dywaniki matematyczne; sylwety owoców
oraz słodyczy: cukierków, batonów; kosze oznaczone minami: wesołą i smutną.
Literatura:
1. Tokarska E. Kopała J., Zanim będę uczniem. Program wychowania przedszkolnego.
2. Gorajska B., Golc M., Stańczyk M., A ja rosnę i rosnę. Trzylatek. Przewodnik metodyczny.
1
Etapy:
Przebieg:
Cele operacyjne:
1. Organizacja
Melodia do sprzątania zabawek –
- reaguje na sygnał
wstępna –
dzieci porządkują salę po zabawie.
nauczyciela w ustalony
sposób
zebranie dzieci
- porządkuje zabawki,
- z ostrożnością
przemieszcza się po sali
podczas jej porządkowania,
2. Rozpoczęcie
Nauczyciel śpiewa piosenkę
- ustawia się w kole
zajęć piosenką
witając dzieci:
- podejmuje próbę
Wszyscy są.
Wszyscy są , witam was
wspólnego śpiewu,
Zaczynamy, już czas.
- klaszcze w dłonie na
Jestem ja, jesteś ty
słowa: „raz, dwa trzy”,
raz, dwa, trzy.
3. Zabawa
Wprowadzenie do zajęć.
- rozpoznaje i nazywa
orientacyjno –
Przypomnienie najważniejszych
przydzielony mu owoc,
porządkowa:
wiadomości na temat owoców.
- reaguje na hasło N.
Jabłuszka do
N. przykleja dzieciom emblematy
odnoszące się do owocu,
garnuszka
owoców: jabłka, gruszki, śliwki.
którego emblemat ma na
Każde dziecko wymienia nazwę
koszulce,
owocu, z którym ma opaskę. W
- odnajduje miejsce na
wybranych miejscach na dywanie
dywanie odpowiadające
N. rozkłada rekwizyty lub duże
jego owocowi,
obrazki: wiklinowy kosz, miseczki,
- siada w kole z kolegami z
garnek. N. manipulując Krasnalem
tej samej grupy owoców,
zaprasza poszczególne dzieci –
- przemieszcza się po
owoce. Na hasło: Śliweczki do
dywanie zachowując zasady
miseczki dzieci, które mają naklejki
bezpieczeństwa oraz
ze śliwką siadają wokół miseczki.
ostrożność,
Na hasło: Jabłuszka do garnuszka!
2
Uwagi
dzieci - jabłuszka siadają w kole
wokół garnuszka zaś dzieci, które
posiadają emblemat gruszki na
hasło: Gruszki do koszyka!
Ustawiają się wokół koszyka.
4.Zabawa
Dz. siedzą w kole na dywanie.
- składa obrazek z części,
dydaktyczna:
N. rozdaje dzieciom dywaniki – dla
- nazywa owoc
Jaki to owoc?-
każdego dz. po jednym. Każde
przedstawiony na złożonym
składanie
dziecko otrzymuje także obrazek
obrazku,
obrazka w
pocięty na trzy części. Dzieci
całość
składają pocięty na części obrazek
w całość. Nazywają owoc, który
ukryty jest na obrazku.
5. Zabawa
N. przykleja dzieciom naklejki z
- ustawia się po
ruchowa przy
sylwetami jabłek i gruszek. Po
odpowiedniej stronie sali,
piosence:
jednej stronie sali (pod jabłonią)
zgodnie ze swoim
Małe czerwone
stają dzieci – jabłka, a po drugiej
emblematem,
jabłuszko.
stronie sali (pod gruszą) – dzieci
- zaprasza kolegę do tańca
gruszki. Dzieci – jabłka proszą do
w parze,
tańca dzieci gruszki. Dzieci tańczą
- wykonuje ruchy
do piosenki pt.: Małe czerwone
demonstrowane przez N.,
jabłuszko podejmując próbę śpiewu
opisywane w piosence:
nowopoznanej piosenki.
kręci się w koło, tupie,
.
skacze,
- tańcząc zwraca uwagę na
partnera tańca zachowując
zasady bezpieczeństwa,
6. Zabawa
N. rozkłada na dywanie emblematy
- maszeruje w takt muzyki
ruchowa:
przedstawiające różne owoce oraz
zachowując bezpieczną
W sklepie -
słodycze. Prosi dzieci, by
odległość od spacerujących
wybieram
przyjrzały się uważnie rozłożonym
kolegów,
zdrowo.
na dywanie obrazkom. Tłumaczy,
3
że poznały już co należy jeść i
- reaguje na zatrzymanie
wybierać by być zdrowym i silnym, sygnału muzycznego,
a czego nadmiar może szkodzić
- wybiera obrazek
zdrowiu. Zaprasza dzieci na
przedstawiający owoc,
wyprawę do sklepu. Dzieci
- wkłada wybrany emblemat
maszerują w rytm muzyki. Gdy
do odpowiedniego
muzyka cichnie dzieci podnoszą z
koszyczka,
dywanu obrazki przedstawiające
- rytmizuje tekst,
tylko zdrowe produkty, czyli
owoce. Po wybraniu sylwet
owoców dzieci wkładają je do
koszyczka z uśmiechniętą miną.
Podsumowanie w kole:
Owoce surowe są smaczne i
zdrowe! – rytmizacja tekstu.
7. Wyjście do
Dzieci wraz z N. wychodzą do
- szuka oznak jesieni,
ogrodu.
przedszkolnego ogrodu.
- dba o bezpieczeństwo
Korzystanie ze
Korzystając z uroków jesiennej
swoje i innych
sprzętów na
aury zjeżdżają na zjeżdżalniach,
- samodzielnie
placu
kręcą się na karuzeli i bawią się w
zakłada/zdejmuje ubrania
przedszkolnym
pociągu z zachowaniem poznanych
oraz buty
zasad bezpieczeństwa. Podczas
- dba o przyrodę, nie
powrotu przypominają sobie oznaki niszczy zieleni, nie depcze
trawników,
jesiennej pory.
- z zachowaniem zasad
bezpieczeństwa bawi się
korzystając ze sprzętów
takich jak: zjeżdżalnia,
karuzela, pociąg.
4

Podobne dokumenty