Imię i nazwisko: Agnieszka Mazurek Konspekt zajęć: E

Transkrypt

Imię i nazwisko: Agnieszka Mazurek Konspekt zajęć: E
Projekt współfinansowany ze środków
Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Imię i nazwisko: Agnieszka Mazurek
Konspekt zajęć: E-learning jako nowoczesne narzędzie wykorzystywane w szkoleniach
1. Temat: E-learning jako nowoczesne narzędzie wykorzystywane w szkoleniach
2. Adresaci: grupa szkoleniowa – osoby uczestniczące w szkoleniach komputerowych dotyczących
nowoczesnych technologii informatycznych, nauczyciele/osoby chcące pracować lub tworzyć kursy elearningowe
3. Czas trwania – 45 minut
4. Cele szkolenia: poznanie czym jest e-learning oraz omówienie zalet i wad jego zastosowania
5. Metody: wykład, prezentacja, pytania do osób szkolonych, burza mózgów, dyskusja dotycząca
sposobów przezwyciężania trudnościom związanym z tym narzędziem
6. Środki: np. rzutnik multimedialny, komputer, materiały papiernicze, flipchart
PRZEBIEG
UWAGI
1. Powitanie oraz zapoznanie uczestników z tematyką i celami
szkolenia.
3 min
2. Krótkie przypomnienie uczestnikom zasad kontraktu
wypracowanego w trakcie wcześniejszych części szkolenia.
5 min
3. Wyjaśnienie czym jest e-learning (uczestnicy zastanawiają się nad
definicją i podają swoje przykłady, następnie trener przedstawia
pełne określenie terminu).
4 min
4. Omówienie pojęć bliskoznacznych związanych z tematyką
szkolenia.
3 min
5. Przedstawienie podstawowych elementów e-learningu.
4 min
6. Ćwiczenie w formie burzy mózgów, w którym uczestnicy szkolenia, 4 min
podzieleni na małe grupy, wymieniają zalety oraz wady e-learningu
(w przypadku małej liczby uczestników szkolenia, każda z grup
zastanawia się nad zaletami i wadami; w przypadku dużej grupy
szkoleniowej, część grup zajmuje się zaletami, a część wadami).
Projekt „Profesjon@lny trener” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Działania 9.4 „Wysoko wykwalifikowane kadry
systemu oświaty” Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 realizowany przez LECHAA CONSULTING Sp. z o. o. na
podstawie umowy podpisanej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie
Lechaa Consulting Sp. z o.o.
www.lechaa.pl
NIP: 712-278-35-96,
Regon: 004182334,
Sąd Rejonowy w Lublinie XI Wydział Gospodarczy
Krajowego Rejestru Sadowego nr KRS: 0000173751,
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
Projekt współfinansowany ze środków
Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
7. Wypisanie zalet i wad e-learningu znalezionych przez osoby
szkolone oraz omówienie ich i uzupełnienie listy o elementy
pominięte.
7 min
8. Ćwiczenie w formie dyskusji, polegające na próbie znalezienia
sposobów przezwyciężenia trudności związanych z tą formą
kształcenia. (uczestnicy szkolenia dostają po kilka trudności
związanych z e-learningiem i starają się znaleźć ich rozwiązanie,
następnie pomysły są omawiane na forum grupy)
9. Zapoznanie uczestników szkolenia z prawnymi uwarunkowaniami
e-learningu – krótkie omówienie najważniejszych fragmentów
rozporządzeń ministerialnych.
9 min
10. Podsumowanie szkolenia.
2 min
4 min
Taka tematyka szkolenia może być poruszana tak naprawdę na wielu kursach. Obecnie bardzo często
zdarza się, że szkolenia prowadzone są na dwa sposoby – część godzin odbywa się w tradycyjnej
formie, natomiast część odbywa się zdalnie. W takim przypadku szkolenie e-learningowe należałoby
przeprowadzić tuż przed rozpoczęciem zajęć zdalnych, tak by uczestnicy poznali pewne podstawy
funkcjonowania tego narzędzia.
Kurs na temat e-learningu można również przeprowadzić dla uczestników szkoleń informatycznych,
w trakcie których poznają oni różne programy komputerowe oraz nowoczesne technologie
teleinformacyjne.
Szkolenie z zakresu e-learningu można także, a nawet trzeba, przeprowadzić dla osób chcących
pracować na platformie e-learningowej, administrować nią
i tworzących na niej kursy.
Adresatami szkolenia o takiej tematyce może być każdy (osoby bezrobotne, pracownicy
administracyjni, osoby zatrudnione w firmach, osoby zmieniające/ podwyższające swoje kwalifikacje),
jedynym wymogiem są umiejętności komputerowe na średnim poziomie zaawansowania. Tego typu
kurs powinien być również skierowany dla nauczycieli, nie tylko informatyki, ponieważ takie
narzędzie co raz częściej jest wykorzystywane w pracy z uczniem. Dlatego też nauczyciele chcący
Projekt „Profesjon@lny trener” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Działania 9.4 „Wysoko wykwalifikowane kadry
systemu oświaty” Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 realizowany przez LECHAA CONSULTING Sp. z o. o. na
podstawie umowy podpisanej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie
Lechaa Consulting Sp. z o.o.
www.lechaa.pl
NIP: 712-278-35-96,
Regon: 004182334,
Sąd Rejonowy w Lublinie XI Wydział Gospodarczy
Krajowego Rejestru Sadowego nr KRS: 0000173751,
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
Projekt współfinansowany ze środków
Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
stworzyć uczniom dodatkowe materiały i umieścić je na platformie powinni znać zasady
funkcjonowania tego narzędzia.
W następnej części szkolenia należałoby zapoznać uczestników z funkcjonowaniem platformy elearningowej oraz z zasadami pracy na niej. Można to zrobić na przykładzie popularnej platformy
Moodle, natomiast jeżeli szkolenie przewiduje stworzenie nowej platformy przez firmę zewnętrzną,
to wtedy wskazana jest praca i poznanie tego konkretne narzędzia zbudowanego na potrzeby danego
szkolenia.
Projekt „Profesjon@lny trener” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Działania 9.4 „Wysoko wykwalifikowane kadry
systemu oświaty” Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 realizowany przez LECHAA CONSULTING Sp. z o. o. na
podstawie umowy podpisanej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie
Lechaa Consulting Sp. z o.o.
www.lechaa.pl
NIP: 712-278-35-96,
Regon: 004182334,
Sąd Rejonowy w Lublinie XI Wydział Gospodarczy
Krajowego Rejestru Sadowego nr KRS: 0000173751,
Kapitał zakładowy: 50.000 zł

Podobne dokumenty