Konspekt - Profesjon@lny trener - strona główna

Transkrypt

Konspekt - Profesjon@lny trener - strona główna
Projekt współfinansowany ze środków
Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Iwona Janeczek
Konspekt zajęć z cyklu ASERTYWNOŚĆ
1. Temat: Granice w procesie wychowania
2. czas trwania – 60 minut
3. Cel ogólny: wyznaczanie i chronienie własnych granic
cele szczegółowe :
Wiedza – uczestnik zna pojęcie: granice
Umiejętności – uczestnik umie określić, jak zachowują się osoby, które mają nienaruszony,
uszkodzony system granic, nie mają granic i z poczuciem izolacji;
Postawy – uczestnik
•
dostrzega związek
prowadzonych
działań
wychowawczych
z umiejętnością
stawiania granic;
•
uświadamia sobie jaki jest jego system granic;
4. metody: mini wykład, rozmowa kierowana, dyskusja, pokaz, burza mózgów, ćwiczenie
5. środki : rzutnik multimedialny, mazaki, flipchart, kartki dla uczestników z opisem sytuacji
PRZEBIEG
1. Powitanie i podanie celu zajęć.
Witam serdecznie na kolejnym spotkaniu z cyklu „Szkoła dla rodziców i
wychowawców” Dziś proponuję temat związany z granicami. Na początek
poproszę o wykonanie ćwiczenia. Wylosujecie kartki z opisem sytuacji proszę,
żebyście wyobrazili sobie siebie w tych sytuacjach i napisali, jakbyście się
czas
10
min
UWAGI
Prowadzący
dzieli
uczestników po
2 osoby. Jedna
sytuacja do
omówienia na
parę
poczuli, gdybyście się w nich znaleźli.(sytuacje dotyczą przekraczania granic
wewnętrznych i zewnętrznych, np. koleżanka prosi żebyś opowiedziała jej, jak
wyglądał Twój „pierwszy raz”, prowadzący szkolenie nagle przytula się do Ciebie,
koleżanka bierze Twoją torbę, ogląda z zewnątrz, po czym zagląda do środka,
sąsiadka zawsze puka i od razu wchodzi do Twojego mieszkania, pokłóciła(e)ś
się z mężem/żoną, jesteś w nienajlepszym nastroju, a koleżanka z pracy dopytuje
się o co chodzi itp.)
Projekt „Profesjon@lny trener” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Działania 9.4 „Wysoko wykwalifikowane kadry
systemu oświaty” Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 realizowany przez LECHAA CONSULTING Sp. z o. o. na
podstawie umowy podpisanej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie
Lechaa Consulting Sp. z o.o.
www.lechaa.pl
NIP: 712-278-35-96,
Regon: 004182334,
Sąd Rejonowy w Lublinie XI Wydział Gospodarczy
Krajowego Rejestru Sadowego nr KRS: 0000173751,
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
Projekt współfinansowany ze środków
Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2. Omówienie ćwiczenia:
5 min
- Jakie wnioski Wam się nasunęły?
- Co robicie jak ktoś przekracza wasze granice?
- Czym są granice?
10
min
3. „Bajka o państwie” - rozmowa kierowana
- po czym można poznać, że w danym miejscu kończy się dane państwo, a
zaczyna następne?
- o czym informuje granica państwa?
- co się stanie gdy przekraczamy granice innego państwa nielegalnie?
- co się dzieje z państwem, którego granice zostały zaatakowane?
- co się dzieje z państwem, które okazuje się słabsze i zostaje zwyciężone?
- co byłoby z państwem, które pewnego dnia zlikwidowałoby swoje granice?
4. Ćwiczenie: narysuj siebie jako państwo. Jakie są Twoje granice? (refleksjami
10
min
dzielą się chętni)
5. Mini wykład połączony z prezentacją (rysunek do każdego systemu)
20
min
Podział granic – mini wykład
System granic:
- nienaruszony system granic (świadomie nawiązują związki,
świadomie
przeżywają bliskość, mają satysfakcję z bycia z ludźmi, mają poczucie
bezpieczeństwa, umieją respektować cudze granice, umieją mówić „nie”)
- brak granic (mają kłopoty w kontaktach z ludźmi, przyjmują role ofiary lub
agresora, nie respektują cudzych granic, poczucie zagrożenia i braku ochrony,
nie mają zaufania do drugiego człowieka, brak umiejętności mówienia „nie”)
- uszkodzony system granic (powodują konflikty, częściowo siebie chronią, mają
kłopoty
z
respektowaniem
granic
innych
osób,
niepewne
poczucie
bezpieczeństwa)
- mury zamiast granic (poczucie izolacji, brak intymności, źle się czują z samym
sobą, bo nie rozumieją siebie, samotność, w każdej sytuacji mówią nie,
przechodzą od muru do granic i z powrotem)
Projekt „Profesjon@lny trener” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Działania 9.4 „Wysoko wykwalifikowane kadry
systemu oświaty” Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 realizowany przez LECHAA CONSULTING Sp. z o. o. na
podstawie umowy podpisanej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie
Lechaa Consulting Sp. z o.o.
www.lechaa.pl
NIP: 712-278-35-96,
Regon: 004182334,
Sąd Rejonowy w Lublinie XI Wydział Gospodarczy
Krajowego Rejestru Sadowego nr KRS: 0000173751,
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
Projekt współfinansowany ze środków
Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Co utrudnia nam w kontaktach innymi wyznaczanie i chronienie własnych granic?
– praca w parach i wspólne podsumowanie:
•
obawa przed odrzuceniem;
•
potrzeba akceptacji;
•
brak pewności siebie;
•
niskie poczucie własnej wartości;
•
brak szacunku do siebie;
•
złe doświadczenia;
•
strach przed zerwaniem relacji;
•
obawa przed poznaniem przez druga osobę;
•
obawa przed otwarciem;
•
obawa przed samotnością;
•
sprawianie przyjemności innym;
•
presja grupy, (bo tak wypada);
•
brak umiejętności nawiązywania relacji;
•
potrzeba bycia lubianym przez wszystkich.
6. Podsumowanie:
5min
-Co było ważne?
- Jak to możecie wykorzystać w pracy?
Podsumowanie końcowe:
Dzieci potrzebują zasad. Jeśli nauczyciele i rodzice jasno i czytelnie określają
granice zapewniają dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Zakazy i nakazy uczą
dzieci jak żyć. Niedobrze, kiedy ich brak, ale również zbyt sztywne i surowe
granice nie są korzystne w procesie wychowania. Warto więc w wyniku
wychowania dążyć do wykształcenia u dziecka zdrowych, mocnych, a zarazem
elastycznych granic. Jeżeli nauczyciel, czy rodzic ma trudności w tym zakresie
świadczy to o tym, że sam ma kłopoty z określeniem własnych granic. Warto więc
zacząć od siebie, no nie można niczym rządzić, jeśli nie umiemy zarządzać
samym sobą.
Projekt „Profesjon@lny trener” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Działania 9.4 „Wysoko wykwalifikowane kadry
systemu oświaty” Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 realizowany przez LECHAA CONSULTING Sp. z o. o. na
podstawie umowy podpisanej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie
Lechaa Consulting Sp. z o.o.
www.lechaa.pl
NIP: 712-278-35-96,
Regon: 004182334,
Sąd Rejonowy w Lublinie XI Wydział Gospodarczy
Krajowego Rejestru Sadowego nr KRS: 0000173751,
Kapitał zakładowy: 50.000 zł