Scenariusz zajęć dla grupy 4-5-latków z obszarów: wspomaganie

Transkrypt

Scenariusz zajęć dla grupy 4-5-latków z obszarów: wspomaganie
Scenariusz zajęć dla grupy 5-latków z obszarów: wspomaganie rozwoju intelektualnego
dzieci wraz z edukacją matematyczną. – 3.11.2010
Temat zajęcia - „Koło czy kwadrat” – aktywność matematyczna; nazywanie i różnicowanie
figur geometrycznych: koło i kwadrat, wyróżnianie cech charakterystyce figur
geometrycznych
Cel ogólny:
5-latki:




Nabywanie umiejętności nazywania i rozróżniania podstawowych figur
geometrycznych
Kształtowanie zdolności abstrahowania, polegającej na wyróżnianiu cech
charakterystycznych figur
Ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej przy wyszukiwaniu przedmiotów
o określonym kształcie
Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej podczas odwzorowywania kształtu
figur
Cel operacyjny:
5-latki:





dziecko potrafi nazwać figury geometryczne – koło i kwadrat
dziecko potrafi określić cechy charakterystyczne figur geometrycznych – koła
i kwadratu
dziecko potrafi odnaleźć w otoczeniu przedmioty przypominające swoich kształtem
koło i kwadrat
dziecko potrafi odwzorować ruchem określony układ zapisany na papierze
dziecko poprawnie wykonuje zadanie w karcie pracy
Metody pracy z dziećmi:






rozmowa
tłumaczenie
instrukcja
pokaz
aktywności ruchowej
aktywne słuchanie muzyki wg Batii Strauss
Formy pracy:



Praca indywidualna
Praca w grupie
Praca w zespołach kilkuosobowych
Pomoce dydaktyczne:








Kartoniki w kształcie kwadratu i koła
Sznurki
Krążki w 4 kolorach
2 obręcze
Przedmioty okrągłe i kwadratowe
Duży arkusz z narysowanym rytmem figur
Kart pracy
kredki
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa „Galop”
- dzieci wykonują ruchy do muzyki „Galop” wg Batii Strauss, naśladują ruchy za
nauczycielką
2. Powitanie
- dzieci wraz z nauczycielką stoją w kole i śpiewają piosenkę do melodii „Mało nas”…
Dużo nas, dużo nas do wspólnej zabawy.
Gdy podamy sobie ręce to się przywitamy.
3. „Koło i kwadrat”
- dzieci siedzą w półkolu, oglądają umieszczone na tablicy kartoniki w kształcie figur
geometrycznych: kwadrat i koło
- nauczycielka wyjaśnia dzieciom, jak nazywają się te figury i po czym je rozpoznać
(podaje cechy charakterystyczne obu figur)
- dzieci układają ze sznurków przedstawione kształty
4. Zadanie z krążkami
- nauczycielka dzieli dzieci na 4 grupy
- każda z grup otrzymuje kolorowe krążki (czerwone, niebieskie, zielone, żółte)
- dzieci w grupach ustawiają się w kole i kładą krążki przed sobą
- ich zadanie jest określenie, jaką figurę przypomina układ krążków (koło)
- następnie dzieci ustawiają się w czworoboku i kładą przed sobą krążki według zasady –
1 kolor krążków tworzy 1 bok
- dzieci podają nazwę figury, którą przypomina układ krążków (kwadrat)
5. Zabawa ruchowa „Kwadrat – koło”
- dzieci poruszają się w rytm tamburyna
- gdy muzyka cichnie, nauczycielka podnosi do góry karton w kształcie koła
- zadaniem dzieci jest odnalezienie w Sali przedmiotów o tym kształcie
- zabawa powtarza się, przy czym nauczycielka podnosi karton w kształcie kwadratu
- dzieci poszukują w Sali przedmiotów w tym kształcie
- zabawa powtarzana jest kilkakrotnie
6. Zadanie z obręczą
- nauczycielka rozkłada na Sali 2 obręcze, w jednej umieszcza kartonik w kształcie koła,
w drugiej w kształcie kwadratu
- obok obręczy znajdują się przedmioty przypominające kształtem te figury
- zadaniem dzieci jest pogrupowanie przedmiotów w 2 obręczach i uzasadnienie swoich
wyborów
7. Zabawa „Roboty”
- nauczycielka umieszcza na wysokości wzroku dzieci duży arkusz, na którym w jednym
rzędzie ułożone są jednakowej wielkości figury
- nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że układ ten wskazuje na to, w jaki sposób będą
poruszały się, naśladując roboty
□ oznacza krok
○ oznacza obrót
- zadanie wykonują kolejno 5-osobowe grupki
- dla ułatwienia nauczycielka może wskazywać następujące figury
□□□○□□○□□□○□□○
8. Przy stolikach
- dzieci wykonują zadanie z karty pracy – kończą rysowanie i kolorowanie figur zgodnie
ze wzorem
- po skończonym zadaniu nauczycielka sprawdza wykonane zadanie
- podziękowanie za zajęcia

Podobne dokumenty