KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI Temat

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI Temat
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI
Temat: Zastosowanie obliczeń procentowych w praktyce.
Poziom nauczania: szkoła podstawowa, klasa VI.
Czas:
dwie jednostki lekcyjne – 90 minut.
Cele:
uczeń umie:
•
•
•
•
Środki dydaktyczne:
•
•
•
•
Metody pracy:
•
•
•
Formy:
•
•
obliczać procent danej liczby, liczbę na podstawie danego jej
procentu, jakim procentem jednej liczby jest druga liczba,
czytać informacje ze zrozumieniem, selekcjonować je,
stosować obliczenia procentowe w róŜnych zadaniach,
współdziałać w zespole.
wywiad z panem Procentem,
zestaw pytań powtórzeniowych,
5 zestawów zadań,
kalkulatory.
pogadanka tematyczna,
wywiad,
rozwiązywanie zadań.
praca z całą klasą,
praca w grupach.
Tok lekcji:
1. Wywiad z panem Procentem.
2. Ustna powtórka prowadzona przez pana Procenta.
3. Praca w grupach pięcioosobowych.
a). KaŜda grupa rozwiązuje zadania, przygotowuje rozwiązanie i prezentuje
je na tablicy po zakończeniu pracy wszystkich uczniów.
b). Sytuacja powtarza się, do wyczerpania tematów I do V.
4. Pan Procent ocenia pracę poszczególnych grup w skali od 1 do 5.
5. Na zadanie domowe uczniowie opracowują diagram słupkowy przedstawiający
zaleŜność: nr zadania a liczba punktów zdobyta za jego rozwiązanie.
6. Wyłonienie zwycięzców, nagrodzenie ich.
Opracowanie: BoŜena Dudek
Mariola Szałapska
Do konspektu wykorzystano zadania z:
1. Masz problem? To Ci pomoŜe zdać egzamin z matematyki do szkoły średniej.
Praca zbiorowa pod redakcją Piotra Sokołowskiego. Wydawnictwo BIMART.
Wałbrzych 1997. ISBN 83-905394-9-7.
2. Mały Leonardo. Matematyka. Sprawdź swoje kompetencje po siedmiu latach nauki. Nr 11.
Michael Goutodier. Wydawnictwo BIMART. Wałbrzych 1998. ISBN 83-907484-6-0.

Podobne dokumenty