SCENARIUSZ LEKCJI Przedmiot: Bezpieczeństwo i higiena

Transkrypt

SCENARIUSZ LEKCJI Przedmiot: Bezpieczeństwo i higiena
SCENARIUSZ LEKCJI
Przedmiot: Bezpieczeństwo i higiena pracy
Data – 05 grudnia godz. 9.45. Czas trwania – 1 godz. lekcyjna
Klasa – ITsE- Technik pojazdów samochodowych
Miejsce zajęć – Zespół Szkół Samochodowych we Włocławku sala 17d
Osoba prowadząca – Kazimierz Pikos
1.Temat – Zagrożenia pożarowe i wybuchowe
2.Cele lekcji :
a) Cel główny lekcji:
- Uświadomienie uczniom wagi zagrożeń powodujących powstanie pożarów i wybuchów
- Kształtowanie nawyków prowadzących do zapobiegania powstawaniu pożarów i
wybuchów.
b) Cele operacyjne:
Wiadomości- Uczeń wie:
- co to jest trójkąt źródeł pożaru / wybuchu
- jak zdefiniować pożar
- jakie czynniki w środowisku pracy mogą spowodować pożar i wybuch.
Umiejętności- Uczeń potrafi;
- wymienić podstawowe materiały palne z uwzględnieniem warsztatu samochodowego
- wymienić źródła zapłonu powodujące pożar lub wybuch
- wyjaśnić pojęcia – DGW I GGW dolnej i górnej granicy wybuchowości
- prawidłowo postępować w sytuacji zagrożenia pożarowego, wezwać Straż Pożarną…..
Postawy: Uczeń jest wdrażany:
- do pracy indywidualnej oraz grupowej
- skupienia uwagi na określonym problemie
- samodzielnego wykonania notatki z lekcji
- dokonywania samooceny swojej pracy
3. Formy pracy
- zbiorowa, - grupowa
4. Rodzaj i typ lekcji
- lekcja podająca, przeznaczona na opracowanie nowego materiału
5. Stosowane metody:
- podające, oparte na słowie (pogadanka, dyskusja, objaśnienie)
- eksponujące, oparte na obserwacji i pomiarze ( pokaz z objaśnieniem, film dydaktyczny)
- problemowe ( burza mózgów)
6. Środki dydaktyczne:
- opracowane materiały dydaktyczne,
- spoty multimedialne, - film dydaktyczny,
- odtwarzacz DVD , - wizualizer,
- rzutnik, - ekran,
- krzyżówka.
7. Przebieg lekcji:
Lp.
Ogniwo lekcji
Czas realiz
I
Czynności organizacyjno - porządkowe
2 min.
II
Nawiązanie do nowego tematu
1 min
III
Podanie tematu lekcji
2 min
IV
Podanie i uświadomienie celów lekcji (podniesienie
2 min
motywacji do nauki)
V
Opracowanie nowego materiału
26 min
VI
Rekapitulacja i ewaluacja wiedzy
10 min
VII
Zadanie i objaśnienie pracy domowej
2 min
Ad I.
1. Powitanie klasy.
2. Wprowadzenie ładu wewnętrznego.
3. Sprawdzenie listy obecności.
4. Sprawdzenie ewentualnej pracy domowej.
Ad II. Nawiązanie do tematu
Zagrożenie to stan środowiska mogący spowodować wypadek lub chorobę w tym chorobę
zawodowa. Na kilku ostatnich lekcjach analizowaliśmy wiele zagrożeń które miały
negatywny wpływ na stan zdrowia pracownika . Zagrożenia te identyfikowane były głównie
w środowisku pracy mechanika samochodowego i dotyczyły w większości szkodliwych
zagrożeń chemicznych. Najbliższe 2 godziny lekcyjne poświecimy tematyce związanej z
zagrożeniami bardzo niebezpiecznymi - pożarami i wybuchami.
Ad III. Podanie tematu lekcji
Podanie tematu lekcji –(1 strona prezentacji) z poleceniem dokonania zapisu w zeszytach.
Ad IV. Podanie uczniom celów lekcji wraz z krótką interpretacją ( cele ukażą się na 2
stronie prezentacji – bez zapisu!
Ad V. Opracowanie nowego materiału wg planu: na podstawie załączonej prezentacji.
1. Charakterystyka zagrożenia pożarowego / wybuchowego
a) Zagrożenie pożarowe – to zespół czynników umożliwiających powstanie i
rozprzestrzenianie się pożaru.
b) Zagrożenie wybuchowe- to zespół czynników umożliwiających powstanie procesu
gwałtownego spalania połączonego z nagłym wzrostem ciśnienia.
c) Trójkąt źródeł pożaru / wybuchu
Aby mogło dojść do spalania - pożaru / wybuchu , konieczne są 3 czynniki:
Materiał palny
Tlen
Źródło zapłonu ( źródło ciepła)
( rys. trójkąta)
d) Określenie pożaru
Jest to proces niekontrolowanego spalania w miejscu do tego nie przeznaczonym któremu
towarzyszy intensywne wydzielanie się ciepła oraz zjawisko świecenia.
2. Charakterystyka materiałów palnych i źródeł zapłonu w warsztacie samochodowym
a) materiały palne
Paliwa płynne (benzyna Tz=45ºC, olej napędowy)
Paliwa gazowe ( propan-butan)
Oleje
Gazy techniczne (acetylen)
Rozpuszczalniki
Opary materiałów lakierniczych
b) źródła zapłonu
Iskry wywołane prądem elektrycznym
Iskry elektrostatyczne
Iskry z obróbki mechanicznej ( cięcie, szlifowanie itp.)
Iskry spawalnicze
Otwarty ogień
Samozapłon – procesy biologicznego rozkładu itp.
3. Rodzaje czynników zagrażających wybuchem
a) gazy
Gaz ziemny
Metan
Acetylen
Propan-butan
Wodór
b) pary cieczy ( Tz < 50ºC)
Benzyna samochodowa
Tz = 45ºC
Alkohol etylowy
Benzen
Aceton
c) pyły
Drewna, węgla , zboża, mąki, tworzyw sztucznych i innych
4.
Charakterystyka dolnej i górnej granicy wybuchowości
( 1)
(2)
(3)
x//////////////////////// ////////////////////////////////////////////////////////////x
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100% objętości
DGW= 2,3
GGW =82
v (g/m³)
(1) 0 - DGW- mieszanina uboga w składnik palny, a bogata w tlen- mieszanina niepalna
(2) DGW – GGW- mieszanina wybuchowa
(3) GGW – 100 – mieszanina bogata w składnik palny i niedomiar tlenu- palna ale nie
wybuchowa
DGW
GGW obj.
Gaz ziemny
4,3
40
Metan
1,8
8,8
Acetylen
2,3
82
Propan-butan
1,7
9,0
Wodór
4
75
5. Zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarem
(Zasady te są zawarte w wewnętrznych instrukcjach bezpieczeństwa pożarowego.)
- Zaalarmować osoby znajdujące się w strefie zagrożenia, wyłączyć dopływ prądu i gazu
- Bezzwłocznie zacząć gasić pożar z użyciem podręcznego sprzętu gaśniczego (pożar w
zarodku)
- Powiadomić przełożonego
- Wezwać Straż Pożarną (998 , komórka 112)
« gdzie się pali – adres, nazwa instytucji
« co się pali
« czy istnieje zagrożenie życia i zdrowia
« swoje dane i nr telefonu
# nie odkładać słuchawki do momentu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia
- Ogłosić alarm o niebezpieczeństwie, dokonać ewakuacji ( Szkoła - dzwonek przerywany)
- Do czasu przybycia straży podporządkować się prowadzącemu akcję
VI Rekapitulacja i ewaluacja wiedzy
- utworzenie zespołów ( uczniowie są wdrożeni )
- polecenie rozwiązania krzyżówki (objaśnienia techniczne- sposób zgłoszenia )
- ocena najlepszego zespołu
VII .Zadanie i objaśnienie pracy domowej
Podanie tematu następnych zajęć , pożegnanie uczniów.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10. Proces spalania bez kontroli.
11.
12.
13.
14.
15.
Miejsce................
1. ..................................
2. ..................................
3. ..................................
4. ..................................
Ocena................