Pobierz - eko

Transkrypt

Pobierz - eko
WARSZTATY OBLIGATORYJNE
Żyj energooszczędnie
Warsztaty maja na celu nauczenie maluchów życia i postępowania energooszczędnego.
czas trwania: 2 x 30 minut (scenariusze 1 i 2)
Scenariusz 1
Ile zużywamy energii?
Opis ogólny:
Jak to się dzieje, że działa komputer, telewizor, suszarka czy lodówka? Skąd bierze się prąd? Dlaczego energooszczędna
żarówka jest lepsza od tradycyjnej. Wykorzystanie pomocy dydaktycznej – Eko-koła.
Scenariusz zajęć dla dzieci 5- i 6-letnich
Cel ogólny:
zapoznanie z metodami pozwalającymi na oszczędzanie energii i ich możliwościami, zrozumienie jak bardzo nasze
życie zależy od energii
Cele operacyjne
dziecko:
• potrafi podać przykłady jak należy użytkować urządzenia, aby zużywały jak najmniej energii
• potrafi podać na co należy zwracać uwagę przy zakupie urządzeń
• aktywnie uczestniczy w pracy grupowej
• potrafi korzystać z eko-koła
Metody pracy:
• słowna – opowiadanie, rozmowa
• czynna – plastyczno-manualna – wykonywanie zadań stawianych dziecku
• percepcyjna – oparta na bezpośrednim spostrzeganiu
• metody aktywizujące (burza mózgów, problemowa)
Pomoce do zajęć:
• ulotki reklamowe z urządzeniami elektronicznymi i agd
• papier biały
• klej roślinny
• kredki, flamastry
• tablica magnetyczna
• Eko – koło
• Harmonogram zachowań eko
Projekt „Postaw (na) eko-dom. Edukacja i promocja dobrych praktyk w zakresie
budownictwa energooszczędnego” dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Edukacja Ekologiczna
www.eko-budujacy.pl
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie – nauczycielka wypowiada zdanie wprowadzające: „Domy, przedszkola, w których przebywamy codziennie zużywają (pobierają) energię, robią to przez 24 godziny na dobę. Nawet wtedy, gdy my idziemy spać. Energię zużywamy, kiedy zapalasz światło, oglądasz bajkę, a także aby zapewnić ciepło w zimie i chłód w lecie. Dom wykorzystuje
energię do wszystkich urządzeń i sprzętów, z których korzystasz. Dlatego warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób korzystamy z energii. W tej chwili większość energii, którą używamy w domku pochodzi ze spalania węgla. Im więcej energii potrzebujemy tym więcej węgla musimy spalić, a co za tym idzie produkujemy więcej zanieczyszczeń oraz wykorzystujemy węgiel,
którego pokłady mogą się kiedyś skończyć. Dlatego im mniej energii zużyjemy, tym czystsze będzie nasz środowisko a także
mniej pieniędzy wydamy na rachunki za energię.”
2. Ćwiczenie – nauczycielka dzieli dzieci na 5 lub więcej grup, każdej daje do wycięcia jedno urządzenie używane
w domu (lampa, pralka, komputer, telewizor, zmywarka), które dzieci mają przykleić do kartki papieru. Obok dzieci
mają narysować do czego służy dane urządzenie i zaznaczyć jak często je używają. Nauczycielka zadaje pytanie „Co możemy zrobić, aby Wasze urządzenie zużywało mniej prądu? Narysujcie to rozwiązanie”. Nauczycielka podchodzi do każdej
grupy i pomaga wypracować rozwiązania, które dzieci narysują lub opiszą.
• Lampa – włączanie tylko kiedy jest ciemno, używanie żarówki energooszczędnej, gaszenie światła kiedy wychodzi się
z pokoju.
• Pralka – pranie w niższych temperaturach, co pozwoli na ograniczenie zużycia energii a także zbyt gorąca woda może
zniszczyć Twoje ubrania. Pranie wstępne wstawiaj tylko wtedy, jeśli ubranie jest mocno zabrudzone. Nie pierz dwóch-trzech rzeczy, tylko wykorzystuj całą pojemność pralki, ponieważ większość pralek zawsze pobiera tą samą ilość wody
i energii niezależnie od ilości ubrań.
• Komputer – nie zostawiaj komputera w trybie stand-by - czerwona dioda wskazująca na stan czuwania, świadczy
o tym, że cały czas pobierasz prąd z sieci. Każde urządzenie włączaj dopiero wtedy, gdy zamierzasz go użyć. Na przykład
jeżeli przez dłuższy czas nie będziesz używał komputera wyłącz go. Zawsze wyłączaj komputer w trakcie dłuższych
przerw w pracy. Jeżeli używasz laptopa po naładowaniu baterii zawsze wyłączaj go z sieci.
• Telewizor - nie zostawiaj telewizora w trybie stand-by - czerwona dioda wskazująca na stan czuwania, świadczy o tym,
że cały czas pobierasz prąd z sieci. Każde urządzenie włączaj dopiero wtedy, gdy zamierzasz go użyć, nie pozwalaj, aby
telewizor był tłem do rozmów. Czasami zamiast oglądania telewizji sięgnij po książkę lub wyjdź na dwór. W miarę możliwości wymień stary telewizor na nowszy, który zużywa mniej energii.
• Zmywarka - uruchamiaj zmywarkę dopiero gdy jest pełna, przed włożeniem naczyń do zmywarki usuń z nich resztki jedzenia, ale też nie spłukuj ich pod bieżącą wodą, zmywaj ręcznie tylko te naczynia, których nie da się umyć w zmywarce.
Gdy wszyscy skończą, poszczególne grupy prezentują wyniki swoich rozmów pozostałym dzieciom.
• Eko-koło – nauczycielka rozdaje dzieciom eko-koła i prosi aby odnalazły na nich rozwiązania, o których mówiły w czasie ćwiczenia. Sprawdzają jakie wartości mają poszczególne rozwiązania. Dzieci przekazują informacje sobie nawzajem.
Na koniec nauczycielka rozdaje harmonogramy zachowań Eko. Dzieci zabierają harmonogram do domu i przez kolejny
tydzień zaznaczają jakie z Eko- zachowań udało się zastosować w domu z rodzicami. Wyniki pracy dzieci porównane
zostaną w trakcie ostatnich warsztatów Eko-maluch na podstawie uzupełnianych harmonogramów.
3. Dyskusja podsumowująca – nauczycielka „Na dzisiejszych zajęciach dowiedzieliśmy, co możemy zrobić, aby oszczędzać
energię. Producenci urządzeń do każdego sprzętu dokładają etykiety energetyczne, które pozwalają nam zobaczyć ile dane
urządzenie zużywa energii. (Nauczycielka prezentuje przykład etykiety). Im bardziej efektywnie energetycznie jest urządzenie tym wyżej etykiety się znajduje. Zachęcam Was, aby w czasie zakupów zwrócić na to uwagę.
Projekt „Postaw (na) eko-dom. Edukacja i promocja dobrych praktyk w zakresie
budownictwa energooszczędnego” dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Edukacja Ekologiczna
www.eko-budujacy.pl
Scenariusz 2 – Kończący cykl
Moje przedszkole jest Eko?
Opis ogólny:
Podczas zajęć dzieci zabawią się w detektywów mających na celu dowiedzenie się czy budynek ich przedszkola jest
energooszczędny. Na początku zajęć zostaną omówione jakie elementy budynku wpływają na jego energooszczędność
(np. oświetlenie, okna, ocieplenie, termostaty, odsłonięte kaloryfery). Ankieta zostanie wspólnie stworzona z dziećmi,
którą później będą musieli przeprowadzić z dorosłymi pracującymi w przedszkolu i wybranymi dziećmi oraz sprawdzić
na własne oczy, co jest zastosowane, a co nie. Przy podsumowaniu zostanie pokazany przykład energooszczędnego
budynku przedszkola – zdj.15, źródło .
Scenariusz zajęć dla dzieci 5- i 6-letnich
Cel ogólny:
• zapoznanie z metodami pozwalającymi na oszczędzanie energii i ich możliwościami, zrozumienie jak bardzo nasze
życie zależy od energii
Cele operacyjne
dziecko:
• potrafi podać przykłady zastosowania rozwiązań energooszczędnych w budynkach
• aktywnie uczestniczy w pracy grupowej
• przeprowadza obserwacje i wywiady
Metody pracy:
• słowna – rozmowa, wywiady
• czynna – wykonywanie zadań stawianych dziecku
• percepcyjna – oparta na bezpośrednim spostrzeganiu
• metody aktywizujące (burza mózgów)
Pomoce do zajęć:
• rysunki rozwiązań energooszczędnych - komplet (rysunki schematyczne - ocieplenie budynku, termostaty na kaloryferach, odsłonięte kaloryfery, za grzejnikami umieszczone specjalne ekrany pokryte folią aluminiową, żaluzje w oknach,
żarówki energooszczędne, nowe okna, nie za wysoka temperatura w pomieszczeniach, obniżanie temperatury na
weekend lub dłuższe zamknięcie przedszkola, sprzęt komputerowy energooszczędny, lodówki i kuchenki energooszczędne, odkurzacz, pralka energooszczędne)
• flamastry lub długopisy
• tablica do przywieszenia przykładów i wyników, np. magnetyczna
• karty oceny - zał. 1
• tabelka do zebrania wyników
• plansza z przedszkolem energooszczędnym zdjęcia 15, 15a, 15b, 15c, źródło http://www.designboom.com
Projekt „Postaw (na) eko-dom. Edukacja i promocja dobrych praktyk w zakresie
budownictwa energooszczędnego” dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Edukacja Ekologiczna
www.eko-budujacy.pl
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie – nauczycielka wypowiada zdanie wprowadzające: „Na poprzednich zajęciach dowiedzieliście się, że
abyśmy mogli codziennie wygodnie mieszkać i pracować potrzebny nam jest prąd, który używamy do oświetlenia, gotowania, sprzątania itd. Czy wiecie co jeszcze jest nam potrzebne w mieszkaniu, przedszkolu, zwłaszcza w czasie zimy, aby
było nam przytulnie i ciepło?” Dzieci mogą odpowiedzieć: kaloryfery, piecyki, ogrzewanie, itp. Następnie nauczycielka
potwierdza i mówi: „Faktycznie bez ogrzewania bardzo trudno i ciężko byłoby nam wysiedzieć w zimie w przedszkolu. A czy
wiecie skąd to ciepło bierze się w przedszkolu?” Po odpowiedziach dzieci nauczycielka kontynuuje – „W naszym przedszkolu ciepło (i tu do wyboru: pochodzi z elektrociepłowni, gdzie ze spalania węgla uzyskuje się ciepło, którym podgrzewa się
wodę i ta ciepła woda rurami wędruje do naszych kaloryferów lub pochodzi z kotłowni, która jest jednym z pomieszczeń w
budynku przedszkola i tam poprzez spalanie np. węgla uzyskujemy ciepło wykorzystane do podgrzania wody lub ze spalania gazu). To samo dzieje się, abyśmy mogli mieć ciepła wodę w kranie. W budynkach energooszczędnych, o których mówiliśmy na poprzednich zajęciach wprowadza się wiele rozwiązań, które pomagają w oszczędzaniu energii”.
2. Burza mózgów – „Jak myślicie, co można zrobić aby oszczędzić energię używaną do ogrzewania lub do oświetlenia?”
Dzieci mogą wymienić z pomocą dodatkowych pytań nauczycielki lub nauczycielka sama doda: ocieplenie budynku,
termostaty na kaloryferach, odsłonięte kaloryfery, za grzejnikami umieszczone specjalne ekrany pokryte folią aluminiową, żaluzje w oknach, żarówki energooszczędne, nowe okna, nie za wysoka temperatura w pomieszczeniach, obniżanie temperatury na weekend lub dłuższe zamknięcie przedszkola, sprzęt komputerowy energooszczędny, jeżeli jest
kuchnia to lodówki i kuchenki energooszczędne, odkurzacz, pralka energooszczędne. Wszystkie te elementy w postaci
rysunków nauczycielka umieszcza na tablicy.
3. Zabawa w detektywa – nauczycielka: „Dzisiaj, każdy z Was zostanie detektywem, który za zadanie będzie miał sprawdzić
jak to jest z energooszczędnością w naszym przedszkolu. Każdy z Was dostanie lupę oraz kartę ze spisanymi wcześniej wymienionymi energooszczędnymi rozwiązaniami. Podzielę Was na grupy i każda grupa będzie miała inny obszar przedszkola
do sprawdzenia, możecie zaglądać w różne miejsca oraz pytać się pracowników, tak aby zebrać odpowiedzi na pytania”
(w zależności od wielkości przedszkola i ilości grupy nauczycielka dzieli dzieci i każdej grupie przypisuje obszar – wcześniej ustalając to z pozostałymi pracownikami przedszkola, np. kuchnia, biuro, sala zajęć, szatnia). „Każda grupa na
swojej kartce musi zaznaczyć czy w danym pomieszczeniu występują któreś z wymienionych przez Was wcześniej elementów.
Jak sprawdzicie wszystko wracacie tutaj z powrotem”. Dzieci rozchodzą się do pomieszczeń i zaznaczają odpowiedzi.
4. Zebranie wyników – nauczycielka prosi każdą grupę o prezentację swoich wyników, które zapisuje w tabelce wcześniej przygotowanej z podziałem na rozwiązania i pomieszczenia. Wskazuje, których rozwiązań jest najwięcej, a których
najmniej lub w ogóle.
5. Podsumowanie – nauczycielka na zakończenie mówi: „Dzięki pracy detektywów udało nam się zebrać sporo informacji
na temat energooszczędności w naszym przedszkolu. Jak oceniacie, czy nasze przedszkole jest eko czy jeszcze musimy nad
tym popracować?” – dzieci swobodnie dzielą się swoimi uwagami. Na koniec, jeżeli to możliwe nauczycielka oznajmia
dzieciom, że to, co odkryli jako detektywi zostanie przekazane dyrekcji a dyrekcja w miarę możliwości wprowadzi zmiany oraz prezentuje plansze z przykładem przedszkola energooszczędnego.
Na koniec nauczyciela porównuje z dziećmi wyniki uzupełnionych harmonogramów zachowań Eko.
Projekt „Postaw (na) eko-dom. Edukacja i promocja dobrych praktyk w zakresie
budownictwa energooszczędnego” dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Edukacja Ekologiczna
www.eko-budujacy.pl