Statystyczny klucz - Oferta dla uczniów klas I-IV

Transkrypt

Statystyczny klucz - Oferta dla uczniów klas I-IV
URZĄD STATYSTYCZNY W BYDGOSZCZY
KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
pt. Statystyczny klucz
Czas trwania zajęć: 80 minut
Wskazany czas trwania jest modelowy dla grupy liczącej co najwyżej 13 osób. W przypadku
większej liczby uczestników istnieje możliwość rozszerzenia programu o dodatkowe zajęcia
edukacyjne wraz z modyfikacją ram czasowych zgodnie z potrzebami placówki zgłaszającej
zapotrzebowanie.
Miejsce zajęć: Urząd Statystyczny w Bydgoszczy
Grupa odbiorców: uczniowie klas I-IV szkół ponadgimnazjalnych
Cele strategiczne:
Uczniowie zdobędą podstawową wiedzę z zakresu statystyki (co rozumiemy pod pojęciem
statystyki jako nauki; podstawowe informacje o systemie statystyki publicznej). Ponadto zapoznają
się z dostępnymi zasobami statystycznymi oraz pozyskają informację nt. ścieżek dostępu do
danych statystycznych. Wykorzystają również poznane wiadomości podczas udziału
w kreatywnej grze zespołowej typu escape room mającej na celu wzmocnienie pracy zespołowej
oraz utrwalenie zdobytej wiedzy z wykorzystaniem szyfrów i łamigłówek dotyczących zasobów
statystyki publicznej oraz informacji nt. województwa kujawsko-pomorskiego.
Zdobyte umiejętności:
Uczeń:
 rozumie w jaki sposób i w jakim celu wykorzystuje się dane statystyczne,
 wymienia podstawowe ścieżki dostępu do danych statystycznych,
 poznaje zasoby informacyjne statystyki publicznej,
 zdobywa wiedzę na temat sytuacji społeczno-gospodarczej województwa,
 szyfruje i odszyfrowuje wiadomości statystyczne,
 współpracuje w zespole.
Metody i formy pracy:
 gra zespołowa typu escape room,
 prezentacja multimedialna z elementami wykładu.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie (czas 5 minut):
a. Przybliżenie uczniom tematyki spotkania (z jakiego tematu będą zajęcia, o czym dowiedzą
się w trakcie zajęć). Uzgodnienie ogólnych zasad organizacyjnych obowiązujących w grze
Statystyczny klucz.
System Edukacji Statystycznej
URZĄD STATYSTYCZNY W BYDGOSZCZY
2. Część główna (czas 70 minut):
a. Przedstawienie prezentacji multimedialnej Zaszyfrowana statystyka (czas 25 minut):
 Co to jest statystyka?
 wyjaśnienie pojęcia statystyki jako nauki,
 przekazanie podstawowych informacji o statystyce publicznej,
 Jak pozyskuje się dane statystyczne?
 co to są dane statystyczne,
 w jaki sposób się je zbiera,
 co się dalej dzieje z zebranymi danymi.
 Jak wykorzystuje się dane statystyczne?
 komu potrzebne są informacje statystyczne i w jakim celu są wykorzystywane,
 gdzie można je znaleźć – ścieżki dostępu do danych statystycznych,
 Jakie są inne zastosowania matematyki?
 maszyna szyfrująca Enigma,
 Marian Rejewski – sylwetka polskiego matematyka i kryptologa.
 Co to jest kryptologia?
 wyjaśnienie pojęcia kryptologii jako nauki,
 krótka charakterystyka wybranych pojęć.
 Jakie są podstawowe szyfry klasyczne?
 Szyfr Atbash – szyfrowanie i deszyfrowanie wraz z przykładami,
 Szyfr Cezara – szyfrowanie i deszyfrowanie wraz z przykładami,
 Szachownica Polibiusza – szyfrowanie i deszyfrowanie wraz z przykładami.
b. Gra zespołowa Statystyczny klucz (czas 45 min):
Jest to kreatywna gra zespołowa typu escape room, w której uczestnicy muszą zbudować
efektywny zespół, aby rozwiązać wszystkie zagadki i łamigłówki dotyczące zasobów
statystyki publicznej, poznanych podczas prezentacji Zaszyfrowana statystyka. Mając 45
minut członkowie grupy muszą działać w skupieniu, aby rozwiązać otrzymane szyfry
i zagadki z wykorzystaniem otrzymanych wskazówek, zdobywając jednocześnie wiedzę na
temat sytuacji społeczno-gospodarczej województwa oraz trenując logiczne myślenie.
Tylko ich rozwiązanie doprowadzi do odnalezienia klucza do wyjścia z biblioteki.
3. Podsumowanie i pożegnanie (czas 5 minut)
System Edukacji Statystycznej

Podobne dokumenty