Scenariusz lekcji dotyczący formatowania tekstu "Zabawa literami"

Transkrypt

Scenariusz lekcji dotyczący formatowania tekstu "Zabawa literami"
INFORMATYKA – SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA
W PRZEŹMIEROWIE
Typ lekcji:
utrwalająca – utrwalanie wiadomości i umiejętności
Rodzaj lekcji:
ćwiczeniowa
IWONA JANICKA
Klasa: V
Liczba godzin: 1
Temat lekcji:
Formatowanie tekstu –zabawa literami.
Cele operacyjne:
Cele dydaktyczne:
Uczeń po zakończonej lekcji:
ZAPAMIĘTANIE WIADOMOŚCI:
Czasownik operacyjny – nazywać
Pytanie – polecenie:
Zdolności poznawcze ucznia:
-
rozwijanie procesów pamięci: ćwiczenie gotowości i
wierności pamięci przez repetycję wniosków ze
-
spostrzeŜeń;
-
formatowania tekstu?
rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem
Czasownik operacyjny – zidentyfikować, rozpoznać
Pytanie – polecenie:
informatycznym poprzez zwracanie uwagi na
poprawne nazewnictwo pojęć i czynności;
-
jak nazywają się podstawowe polecenia słuŜące do
-
rozwijanie zainteresowań technicznych poprzez
wskaŜ na pasku zadań polecenia słuŜące do
zmiany rodzaju czcionki;
zaciekawienie ucznia moŜliwością komputerów i
związanym z nimi światem informatycznym.
ZROZUMIENIE WIADOMOŚCI:
Czasownik operacyjny – zilustrować przykładem
Pytanie – polecenie:
Kształtowanie postaw społeczno-moralnych ucznia:
- dyscyplina;
- samokontrola;
- poszanowanie cudzej własności.
- podaj przykład zaznaczenia tekstu;
STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJACH
TYPOWYCH:
Czasownik operacyjny – zastosować
Pytanie – polecenie:
- zastosuj operację zaznaczania tekstu do zaznaczenia
osoby, która opowiada o swojej klasie w pliku
Tekst.doc;
- podkreśl podwójnie imię osoby, która wyprowadziła się
do Krakowa w pliku Tekst.doc;
Czasownik operacyjny – porównać
Pytanie – polecenie:
- jakie róŜnice występują przy wyborze koloru tła akapitu
i koloru czcionki?
STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJACH
PROBLEMOWYCH:
Czasownik operacyjny – zaplanować
Pytanie – polecenie:
- zaplanuj rozwiązanie zadania, aby tekst był estetyczny
i czytelny biorąc pod uwagę podkreślenia,
przekreślenia, akapit, wybór rodzaju i wielkości
czcionki;
1
Metody nauczania:
- elementy wykładu, pogadanka, ćwiczenia, pokaz;
- dyskusja:
- odgrywanie scenek;
- objaśnianie materiału za pomocą pytań z wykorzystaniem doświadczenia uczniów;
- rozwiązywanie problemu w oparciu o stosowne zadanie.
Formy pracy:
-
praca zespołowa;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
tablica i pisak, podręcznik, komputer, karty pracy.
2
TOK LEKCJI
I Sprawdzenie obecności, uzupełnienie dziennika.
II Powtórzenie wiadomości.
Uczniowie odpowiadając na pytania postawione przez nauczyciela przypominają wiadomości
o poznanych metodach formatowania tekstu.
III Podanie tematu lekcji: Formatowanie tekstu – zabawa literami.
Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach i na dyskietkach.
IV Przebieg lekcji:
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
Uświadomienie uczniom celów lekcji.
Uczniowie dowiadują się o czym będzie mowa na
dzisiejszej lekcji.
Uczniowie uruchamiają program OPEN OFFICE
– DOKUMENT TEKSTOWY lub MICROSOFT
WORD.
Przydzielenie i omówienie uczniom ćwiczenia do Uczniowie otwierają dokument – Tekst.doc i
wykonania.
wykonują 1 zadanie z karty pracy.
Omówienie z uczniami w jaki sposób poprawia Uczniowie wykonują 2 zadanie z karty pracy.
się tekst – wstawianie liter, zmiana wielkości liter,
wstawia się znaki interpunkcyjne.
Omówienie z uczniami w jaki sposób zmienia się Uczniowie wykonują 3, 4, 5, 6, 7, 8 zadanie z
rodzaj, wielkość, kolor czcionki, podkreśla, karty pracy.
pogrubia, pochyla, przekreśla tekst.
Uczniowie
zadania.
Podsumowanie najwaŜniejszych informacji.
oceniają
wykonane
przez
siebie
Uczniowie zbierając informacje z odbytej lekcji.
3
Zawartość pliku tekst.doc
ZADANIE 1
Przeczytaj uwaŜnie tekst:
StaroŜytni Grecy wierzyli, Ŝe pory roku zmieniają się za sprawą bogini urodzaju Demeter.
Pewnego razu władca podziemnego Tartaru Hades porwał Korę – córkę Demeter.
Zrozpaczona bogini rzuciła klątwę na ziemię, by ta nie rodziła więcej plonów, nie złociła się
urodzajem. Zeus zgodził się więc, by Kora dwie trzecie roku spędzała u swej matki, zaś jedną
trzecią roku u Hadesa, jako Persefona - pani podziemnego królestwa. Uszczęśliwiona
Demeter zdjęła klątwę z ziemi.
Od tego czasu co roku na wiosnę Demeter stroi ziemię w radosne szaty na powitanie swej
córki, a późną jesienią, gdy się rozstają, płacze deszczem nad swym matczynym losem.
UZUPEŁNIJ KRZYśÓWKĘ ☺
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Wpisz rzeczowniki w mianowniku.
1. Jakie imię nosi Kora jako pani podziemnego królestwa?
2. Jaka pora roku panuje, gdy Demeter stroi ziemię w radosne szaty na
powitanie swej córki?
3. Kim jest Kora dla Demeter?
a) matką
b) córką;
c) siostrą.
4. Kto wierzył, Ŝe pory roku zmieniają się za sprawą bogini urodzaju Demeter?
a) Grecy;
b) Rzymianie;
c) Europejczycy.
5. Podziemne królestwo nosi nazwę T..t.r
6. Boginią urodzaju jest D.m.t.r
7. Po którą ksiąŜkę sięgniesz, chcąc dowiedzieć się o jeszcze innych
wierzeniach staroŜytnych Greków?
a) Mitologia;
b) Baśnie i legendy;
c) Astronomia;
d) Klimaty Ziemi.
8. Według Greków wiosna nadchodziła wraz z powrotem na ziemię K...
9. Władca, który zgodził się aby Kora dwie trzecie roku spędzała u swej matki?
4
ZADANIE 2
Dokonaj poprawek w tekście:
• błędy w pisowni wielkich liter;
• brak kropki na końcu zdania;
• brak litery w wyrazie;
• powtórzenia wyrazów;
• brak spacji między wyrazami;
• uzupełnij miejsca wykropkowane...
Chleb otaczano w polsce od niepamiętnych czasów niemal religijną czcią i wielkim
szacunkiem. Gdy przypadkiem upadł na ziemię, podnoszono go i przepraszając –
całowano Kromkę chleba dawano przy rozstaniu jako znak błogosławieństwa na drgę
i zapowiedź szczęśliwego powrotu. Chlebem i solą witało się i wita po dzień
dzisiejszy dostojnych i miłych gości gości oraz nowo...eńców na progu ich
mieszkania. Chlebem częstuje się ubogich, skrzywdzonych, Ŝebrzących. Trafił teŜ
chleb dowielu przysłów i po...ekadeł, np. Chleb najmocniej wiąŜe, Gdzie chleb i
woda, tam nie ma głoda.
Na podstawie: Maria Lemnis, Henryk Vitry, W staropolskiej kuchni, Warszawa 1980.
ZADANIE 3
Przeczytaj tekst, a następnie:
1. Zaznacz imię osoby, która opowiada o swojej klasie – pogrub je, zmień kolor
na niebieski.
2. Zaznacz imię osoby, która wyprowadziła się do Krakowa – podkreśl je
podwójnie.
Mam na imię Basia. Mieszkam w Poznaniu. Chodzę do klasy Va. Do mojej klasy
chodzi 6 dziewczynek i 8 chłopców. Moją najlepszą koleŜanką jest Ania, z którą
siedzę w jednej ławce. Od tego roku nie ma z nami Tomka, poniewaŜ przeprowadził
się do Krakowa.
Lubię moją klasę, bo duŜo się w niej dzieje. Wszystkie ciekawe wydarzenia
opisujemy w kronice.
5
ZADANIE 4
W pobliŜu szkoły, do której chodzi Basia, znajduje się znak drogowy.
Zaznacz prawidłową odpowiedź☺
☺ - podkreśl ją i zmień wielkość czcionki na 20
pt.
Jest to znak:
a) Rowerzyści!
b) Dzieci!
c) Wypadki!
ZADANIE 5
Ania przyjeŜdŜa do szkoły rowerem.
Jaki dokument musi posiadać, aby poruszać się rowerem po drogach?
Przekreśl błędne odpowiedzi ☺:
a) Legitymację szkolną.
b) Kartę rowerową.
c) KsiąŜeczkę zdrowia.
ZADANIE 6
Po przyjściu do klasy Basia usiadła ze swoją najlepszą koleŜanką Anią. A kto z
Twojej klasy jest Twoim najlepszym kolegą lub koleŜanką?
Opisz swoją koleŜankę lub kolegę z klasy (maksymalnie 5 zdań)- czcionka
Arial, wielkość 12 pt.
MoŜesz skorzystać z podanego planu:
• Jak się nazywa?
• Jakiego jest wzrostu?
• Jaką ma sylwetkę?
• Jakie ma włosy, twarz, oczy ... ?
• W co się najczęściej ubiera?
6
ZADANIE 7
Zapoznaj się z alfabetem.
A, Ą, B, C, Ć, D, E, Ę, F, G, H, I, J, K, L, Ł, M, N, Ń, O, Ó, P, R, S, Ś, T, U, V, W, X,
Y, Z, Ź, ś
Zaznacz prawidłową odpowiedź ☺- tło akapitu zielone, czcionka pochylona.
Które wyrazy napisano w kolejności alfabetycznej?
a) biblioteka, czytelnik, ksiąŜka;
b) ksiąŜka, czytelnik, biblioteka;
c) czytelnik, biblioteka, ksiąŜka
ZADANIE 8
Wywnioskuj z poniŜszego tekstu, w którym roku powstała Biblioteka Załuskich.
Podkreśl odpowiedź Ŝółtym kolorem.
a) 1747;
b) 1794;
c) 1812;
d) 1860.
Pierwsza polska biblioteka narodowa, zwana od nazwiska jej załoŜycieli Biblioteką
Załuskich, powstała w Warszawie w pierwszej połowie XVIII wieku.
Liczyła ponad 200 tysięcy tomów. Podstawę biblioteki stanowił księgozbiór rodziny
Załuskich, a ponadto znalazły się tam zbiory królewskie Stefana Batorego, Jana III
Sobieskiego oraz hetmana śółkiewskiego.
(na podstawie Encyklopedii staropolskiej)
7
Rozwiązanie
Imię i nazwisko ...................................................................................
Ilość punktów
poprawnie rozwiązane zadanie
ZADANIE 1
9
ZADANIE 2
6
ZADANIE 3
2
ZADANIE 4
1
ZADANIE 5
1
ZADANIE 6
3
ZADANIE 7
1
ZADANIE 8
1
ZADANIE 9
1
8
Ilość punktów
poprawnie rozwiązane zadanie
na komputerze

Podobne dokumenty