SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO
Transkrypt
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO GROTA SIEDMIU WRÓŻB – SPOTKANIE ANDRZEJKOWE Z RODZICAMI W GRUPIE 4-5-6 LATKÓW TEMAT : „Grota siedmiu wróżb” Scenariusz spotkania opracowała i przeprowadziła nauczycielka: Ewa Majczak Cele ogólne: odczytywanie globalne własnego imienia Znajomość głosek Przeliczanie na konkretach w zakresie 10 9 4-latki w zakresie 5) kreowanie otwartych osobowości dzieci, rodziców, nauczycieli we wzajemnych interakcjach zapoznanie dzieci ze zwyczajami i tradycjami andrzejkowymi poprzez uczestnictwo w zabawach, konkursach i wróżbach wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka poprzez ruch i bliski kontakt emocjonalny z rodzicem wytworzenie miłej atmosfery, zaufania do nauczyciela i przedszkola kultywowanie tradycji andrzejkowych CELE OPERACYJNE – dziecko: - podejmuje rolę współgospodarza przedszkola - potrafi wyrażać uczucia i przeżywa radość zabawy z rodzicami - zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe -Potrafi odnaleźć swoje imię -Opowiada historyjkę -Przelicza do 10 na konkretach -Rozwiązuje krzyżówkę - umie wyrażać uczucia i przeżywać radość zabawy z rodzicami - potrafi współpracować w grupie - umie odczuwać radość z własnej twórczości Pomoce : świece, klucz, kadzidełka, symbole gwiazd,, kartki z napisami zawodów, serca z imionami, cukierki, kubeczki plastikowe, papier szary, kreda kolorowa, lampion, koperty z hasłami do ułożenia,2 talie tart,8 kubeczków, piórko, ziarenka pieprzu, muszelka, kamyk, grosik, sól, krzyżówka, duszki, czarodziejski napój Formy: indywidualna, zbiorowa. Metody: słowne, przekazu wiedzy ,aktywizujące , czynne. Na drzwiach umieszczamy plakat: „Dzień wróżb i czarów oraz tajemniczych zaklęć! Chcesz poznać swoją przyszłość? Wejdź! Dzisiaj o godzinie 9.30 zaczyna działać czarodziejska moc”. Przebieg zajęć: Część I 1. Wizytówki. Rodzice wybierają wizytówki ze specjalnie przygotowanych koszyczkach według napisanej instrukcji: Wybierz duszka w kolorze twojego nastroju (żółty — ciekawość, szary — niepewność, biały — radość, fioletowy — smutek) Napisz t na nim swoje imię, i przyczep do ubrania. Teraz aby przekroczyć magiczny próg i wejść do królestwa czarów każdy 3 razy się obraca i wypija czarodziejski napój 2. Spotkanie z wróżkami Nauczycielka przebrana za wróżkę zaprasza dzieci do komnaty wróżb i czarów, które na co dzień jest miejscem spotkań ludzi magii, ale w dniu Świętego Andrzeja mogą tu przyjść zwykli ludzie. Wróżka objaśnia, że w komnacie należy zachowywać się cicho, żeby nie obudzić „złych mocy”. 3. Powitanie w kręgu — Iskierka przyjaźni. Dzisiaj przywitamy się ze sobą w specjalny sposób . Uczestnicy stoją w kręgu trzymając się za ręce. Prowadzący opowiada o magicznej iskierce i puszcza ją mocniej ściskając rękę osobie stojącej po prawej stronie, wymawia słowa: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk” Wszyscy przekazują ją sobie w milczeniu, do momentu gdy wróci ona do prowadzącego. Aby przenieść się w świat wróżb, marzeń fantazji. powiemy wspólnie zaklęcie : „ Hokus- pokus, marokus, obracam się na pięcie i wypowiadam zaklęcie. Hokus- pokus, czary – mary, aby wróżby się spełniały” Globalne odczytanie imienia: „Wiatr imion” Ale co to ktoś nam nabałaganił zobaczcie krzesełka na środku porozrzucane . Na początku przypomnimy sobie jak piszemy nasze imię ( zabawa w wiatr imion) a później każdy odszuka swoje krzesełko i ustawimy je w magicznym kręgu. Proszę rodziców o zajęcie miejsca za dzieckiem Dzieci siadają na krzesełkach ustawionych w kręgu. Zapalenie Magicznej świeczki (w środku stawiamy lampion ze świeczką) 4.Na miotle wjeżdża smutna czarownica i mówi: „Jestem smutna czarownica, czarny płaszcz mój i spódnica. Swoim przybyciem wzbudzam zdziwienie? A gdzie dla mnie zaproszenie? Czekałam, czekałam, wielką nadzieję miałam, a zaproszenia nie dostałam. A więc sama przyjechałam, na tym, co pod nogą miałam. Chciałam Wam powiedzieć jak to dawniej w Polsce było. Kiedyś uważano listopad za miesiąc magiczny, niezwykły. I właśnie dlatego wszyscy ludzie wykorzystywali ten czas na wróżby, które miały przepowiadać przyszłość. A zaczynały się one od dnia św. Marcina, kiedy na stołach pojawiała się pieczona gęś, której kosteczki przepowiadały pogodę. Kostki białe oznaczały, że będzie śnieżna zima, kostki czerwone – mroźna zima, a ciemne – że zimy ni ma. W wigilię Św. Katarzyny kawalerowie mogli się dowiedzieć jaka przypadnie im żonka, a w wigilię Św. Andrzeja dziewczęta otrzymywały odpowiedź na pytanie, kto będzie ich mężem. Do dzisiaj przetrwała jedynie tradycja andrzejkowa. Dzięki andrzejkowej zabawie możemy kultywować tradycje ludowe. Uważam, że to co stare w tradycji andrzejkowej harmonijnie splata się z tym, co w naszej kulturze nowe, po to, by łączyć ludzi we wspólnej zabawie.A teraz pocieszcie czarownicę, bo przecież nikt dzisiaj nie powinien być smutny. Jeśli Wykonacie 4 zadania i powtórzycie czarodziejskie zaklęcie stanę się wesołą czarownicą. Czy chcecie mi pomóc? ( tak) 1 zadanie Zobaczcie pomieszała nam się bajka. Proszę ułóżcie ją według kolejności i spróbujcie odgadnąć jej tytuł. A może ktoś zna tę bajkę i przy pomocy kolegów ją opowie? ( wypowiedź wielozdaniowa) Teraz czas na wspólną zabawę – Czki ła 2 zadanie – (Wiatr gwiazdek) Popatrzcie mamy porozrzucane gwiazdki proszę podnieście każdy po jednej. Co to? To działania proszę podejdźcie do stolików i spróbujcie policzyć ile to jest. Wklejcie lub wpiszcie odpowiednią cyferkę. Gwiazdkę zostawiamy do wróżby. Zabawa - Karuzela 3 zadanie Na stołach leżą klucze zaczarowane obok kluczy pocięte literki z waszymi imionami proszę ułóżcie imiona zgodnie z wzorem i przyklejcie na magicznym kluczu. Tak jak ja. Zabawa- Misie dwa I przed nami ostatnie 4 zadanie: Oto magiczna krzyżówka Proszę pomóżcie mi ją rozwiązać: W O K R R 1. 2. 3. 4. 5. 6. W R Ó Ż B Y O A Ż A U B C S K B T K N A A Y A A L Zjadła zatruty od czarownicy Śnieżka Jeden z opiekunów królewny Śnieżki w lesie Chrzestna Matka Kopciuszka Zaklętą w …………… pocałował książę Dostał je kot od młynarczyka Wyłowił rybak złotą z oceanu … Co dalej będziemy robić odczytamy( czytamy wspólnie) A aby czarownica była wesoła i mogła z nami wróżyć wypowiadamy zaklęcie i obracamy się na pięcie Wszyscy powtarzają zaklęcie: Hokus pokus, czarowanie, niech się czarownica wesołą stanie. Czarownica – już zmieniłam uczesanie, już zmieniłam me ubranie, teraz będzie wróżenie. 5. Taniec przy piosence „ My jesteśmy krasnoludki” – zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy. Część II Andrzejki 6. „Horoskop zodiakalny” W rożnych miejscach sali rozwieszone są horoskopy, rodzice z dziećmi odczytują swoja przyszłość 7. Karty Wróżka przygotowuje dwie talie kart. Talia pierwsza, ponumerowana np. od 1 do10. Druga, z napisanymi na niej słowami. Każdy uczestnik losuje po jednej karcie z każdej talii. Karta ponumerowana poinformuje uczestnika o czym marzy; karta ze słowem – co go czeka w przyszłości. 1. bogate życie 2. żona będzie modelką 3. wielka wygrana 4. podróż dookoła świata 5. piękny dom 6. najlepszy samochód we wsi 7. ośmioro dzieci 8. 30 ha pola i traktor 9. mieszkanie w USA 10. na działce będzie źródło ropy pieniądze kariera zdrowie szczęście wiedza miłość samochód podróż ciche przytulne mieszkanie duża rodzina. 8. Wróżba - kim będę? Przygotowane kartki (ilustrujące różne zawody) . Przygotowany czarodziejski woreczek wrzucamy tam wszystkie karteczki. Dzieci losują z woreczka kartki z nazwami zawodów, które będą wykonywać w przyszłości. Z ilustracji odgadują, kim będą i jakie zadania wykonuje dana osoba. 9. Wróżba z sercami Z kartonu przygotowane serca, w dwóch kolorach. W czerwonym serce z imionami dziewcząt, a w zielonym kolorze serce z imionami chłopców. Prosimy dzieci, aby przekłuwały serce (chłopcy czerwone, a dziewczynki zielone), w ten sposób dziecko pozna imię swojej przyszłej sympatii. 10. Kram z marzeniami Na stoliku leżą karteczki w kształcie gwiazd. Uczestnicy Rodzice losują jedną gwiazdkę i odczytują ukryty na odwrotnej stronie napis. Propozycje wróżb: 1.Zostaniesz słynnym sportowcem i będziesz niósł znicz olimpijski. 2. Zostaniesz gwiazdą filmową i zmieszasz w Hollywood. 3. Będziesz najbogatszym człowiekiem na świecie. 4. Zostaniesz dyrektorem naszej szkoły. 5. Zostaniesz miss/misterem świata. 6. Zaśpiewasz w szansie na sukces. 7. Zjesz obiad z Adamem Małyszem. 8. Wygrasz główną nagrodę w Toto Lotku. 9. Przez cały rok będziesz miał/miała wielkie szczęście. 11. Woogi Boogi Do przodu prawą rękę daj….– taniec wywijaniec. Aby następna wróżba powiodła się potrzebne są zwinne ręce wszystkich zgromadzonych w sali. Najlepszy sposób na sprawne ręce, to gimnastyka przy muzyce. Wróżki proponują dzieciom, aby zaprosiły na środek sali rodziców i wspólnie odtańczyli Woogi Boogi – taniec wywijaniec. Kto zatańczy temu spełnią się najskrytsze marzenia. 12. Magiczne kubeczki. ( 8 kubeczków) Potrzebne będą małe przedmioty: cukierek, piórko, ziarenko pieprzu, muszelka, kamyk, grosik, troszkę soli, Przedmioty pojedynczo pochowane pod kubeczki, ale jeden kubeczek zostawiamy pusty. Mieszamy kubeczki i każdy uczestnik losuje. Podnosząc kubeczek dowiaduje się, co go czeka. Każdy z rekwizytów ma swoje tajemnicze znaczenie: Pod talerzami znajdują się: cukierek, piórko, ziarenko pieprzu, muszelka, kamyk. Cukierek - życie słodkie i wesołe, Piórko - życie lekkie i przyjemne, Ziarenko pieprzu - życie pełne przygód, Muszelka - życie na morzu lub w dalekim kraju, Kamyk - życie pracowite i pożyteczne. Troszkę Soli - Kłótnie, Grosik - Bogactwo, Pusty Kubeczek - Niespodzianka od Losu 13. Numerologia ( wyliczenia z gwiazd) A dla rodziców trudniejsze zadanie dodajemy dzień swoich urodzin miesiąc i rok .jeśli wyszła liczba podwójna dodajemy liczby razem wynik to wróżba. Numerologia jest najstarszą wiedzą magiczną; z daty urodzenia można odczytać cechę charakteru (gdy data urodzenia składa się z dwóch cyfr to je sumujemy np. 29 czyli 2+9 = 11 = 1+1 = 2) Podaj mi dzień swojego urodzenia, a ja podam ci po obliczeniach cechy twojego charakteru: Urodziłaś się pod cyfrą ..... , zatem według naszej wróżby jesteś: 1. ambitny(a) i pewny(a) siebie 2. łagodny(a) i wrażliwy(a) 3. dynamiczny(a)i godny(a) zaufania 4. uparty(a) i sentymentalny(a) 5. pogodny(a) i impulsywny(a) 6. serdeczny(a) i towarzyski(a) 7. romantyczny(a) i trudny(a) we współżyciu 8. zamknięty(a) w sobie i niedoceniany(a) 9. niezależny(a) i pełen(a) pasji 14. Lanie wosku Wróżka czyta wiersz Andrzejkowe mamy święto, Co się dzisiaj nam wywróży? Mamy miskę pełną wody, Wosk w garnuszku i klucz duży. Zaraz wszyscy się dowiedzą, Co nam wróżby przepowiedzą. Madzi z wosku wyszedł piesek, Może pieska wnet dostanie. Wiktorowi samolocik, Więc poleci gdzieś w nieznane. Bartusiowi z wosku piłka, A Mateuszowi wyszły narty. To są właśnie ich marzenia, Więc te wróżby to nie żarty. „ Czary mary wosku lanie, co ma być niech się stanie” Tradycja mówi, że wosk lejemy przez ucho klucza (klucz – symbol zamknięcia sekretu, tajemnicy). Ale można także przez złożone na krzyż gałązki, słomki lub przez obrączkę. (Po zastygnięciu, dzieci w domu wieczorem będą obserwowały cień ulanego kształtu rzucony na podświetlony ekran. Interpretacja wróżby w dużym stopniu zależy od fantazji, dowcipu prowadzącego – tym trafniejszego, im lepiej zna on dziecko zgłaszające się po wróżbę.) 14. Magiczny portret ( szare kartki i kreda) Rodzic na arkuszu szarego papieru kolorową kreda obrysowuje kontur swojego dziecka, tworząc magiczny portret. 15. Magiczna kula Każda czarownica ma Magiczną Kulę która przepowiada przyszłość . Na zakończenie naszych zajęć i na pamiątkę wykonamy Magiczną kulę która będzie przypominała wam przez rok o naszym spotkaniu ( wyjaśnienie wykonania pracy. 15. Rozwiązanie magicznego kręgu Wykonujemy krąg i podobnie jak na początku mówimy Iskierkę … Hokus pokus czary mary niech się spełnią nasze czary ( obrót pod rękami) 16. Informacja zwrotna: Uczestnicy na sylwetce czarnego kota przyklejają Karteczkę w wybranym kolorze, która jest odpowiedzią na pytanie: Jak się Bawiłeś (-łaś) na andrzejkach? Poszczególne kolory oznaczają: czerwony — wspaniale żółty – dobrze fioletowy — tak sobie czarny — niezbyt dobrze Ewa Majczak