Szare komórki do wynajęcia „Magiczne zaklęcia”

Transkrypt

Szare komórki do wynajęcia „Magiczne zaklęcia”
Scenariusz zajęć z informatyki
Nauczyciel:
Data:
Klasa:
Przedmiot:
Joanna Borowska, Katarzyna Pęksa
05.01.2010
1a
zajęcia komputerowe
Temat: Szare komórki do wynajęcia „Magiczne zaklęcia”
Po zajęciach uczeń
wie
zna/rozumie
- co znaczy skopiować i wkleić
umie
-
element.
- w jaki sposób można skopiować
nauczyciela,
-
i wkleić wybrany element (zna
skróty klawiszowe Ctrl+C, Ctrl+V),
-
nazwać wykonywane podczas lekcji
operacje,
−
samodzielnie zaznaczyć, przenieść,
skopiować i wkleić wybrany
- które litery są samogłoskami ,
cele lekcji
napisać wyrazy we wskazanym
programie,
- w jaki sposób rozmieścić litery
w liniaturze,
słuchać ze zrozumieniem poleceń
element we wskazane miejsce,
a które spółgłoskami,
- pojęcie słowa Kopia,
-
współpracować w parach,
- potrzebę kopiowania,
-
przestrzegać regulaminu pracowni
komputerowej
- zasady obowiązujące w pracowni
i przestrzega ich
-
czytać i pisać proste wyrazy
w liniaturze,
- zasadę pisowni Wielką literą
-
dokonać analizy i syntezy
wzrokowej słów,
-
zastosować wielką literę
w pisowni imion,
-
zaznaczyć spółgłoski i samogłoski
w wyrazach,
−
odróżniać samogłoski od spółgłosek,
metody nauczania:
- pokaz multimedialny
- burza mózgów,
- praktyczne działanie,
- praca z kartami pracy opracowanymi na podstawie podręcznika
i zasobów biblioteki
formy organizacyjne:
- praca w parach,
-
z całą klasą,
- indywidualna,
pomoce dydaktyczne i środki techniczne:
- projektor NEC,
- standardowa instalacja środowiska Windows (MS Paint, Notatnik),
- tablica,
- Słownik Języka Polskiego,
- karty pracy,
sposoby oceniania:
- aktywność uczniów na lekcji,
- estetyka wykonanych prac,
- zaangażowanie w wykonywane zadania,
- podsumowanie pracy,
Przebieg lekcji
1. Wstępne czynności organizacyjne.
2. Podanie tematu lekcji
3. Wyjaśnienie celów lekcji.
4. Bajka.
5. Prezentacja bohaterek lekcji.
6. Rozdanie kart pracy z zadaniami do wykonania – praca indywidualna (pisanie
w liniaturze imion wróżek, odwzorowywanie liter pisanych ze szczególnym
zwróceniem uwagi na połączenia międzyliterowe).
7. Uruchomienie
programu
Notatnik.
Pisownia
imion
bohaterek
z wykorzystaniem klawiatury (klawisze specjalne i alfanumeryczne).
8. Samodzielne próby ustnego opisu wyglądu wróżek.
9. Wyjaśnienie słowa Kopia.
10. Uruchomienie programu MS Paint i zapoznanie uczniów z wybranymi
narzędziami Przybornika (zaznacz, wypełnienie kolorem).
lekcji
11. Omówienie operacji KOPIUJ, WKLEJ za pomocą skrótów klawiaturowych
Ctrl +C, Ctrl + V.
12. Samodzielne kopiowanie i wklejanie elementów graficznych na podstawie
rymowanek.
Żeby kot bliźniaka miał.
Żeby kwiatek nie był sam.
Żeby żaby były dwie.
Wciśnij najpierw Kontrol C (Ctrl +C).
By kociego widzieć brata.
Kwiat podobny był do kwiata.
Z żaby żabę żebyś miał.
Musisz wcisnąć Kontrol V (Ctrl+V.
13. Podsumowanie wyników i ocena pracy uczniów. Ocena aktywności uczniów.
Ankieta ewaluacyjna
☺
……………………………….
podpis nauczyciela

Podobne dokumenty