Zastosowanie skrótów klawiaturowych do ćwiczeń w
Transkrypt
Zastosowanie skrótów klawiaturowych do ćwiczeń w
Konspekt lekcji informatyki dla klasy I gimnazjum Autor: mgr Teresa Szczygieł Czas trwania: 45 minut Zastosowanie skrótów klawiaturowych do ćwiczeń w edytorze tekstu Word Cele lekcji: − Uczeń zna skróty klawiaturowe stosowane w edytorze Word, które umożliwiają mu zastosowanie w przygotowywanym tekście odpowiedniego kroju, rozmiaru i koloru czcionki. − Uczeń zna skrót umożliwiający przejście do okna "Czcionka" (Ctrl +d) lub przejście do menu rozwijanego (Alt + f) i wybranie menu "Czcionka". − Uczeń zna metodę przechodzenia między opcjami w otwartym oknie (klawisz Tab). − Uczeń rozróżnia sposoby formatowania tekstu, potrafi klawiaturowych wyrównać w poziomie tekst na stronie. przy pomocy skrótów − Uczeń potrafi wybrać odpowiednią opcję z okna np. odstęp między znakami 1,5 pkt. − Uczeń potrafi wskazać sytuacje, w których przydatna jest znajomość skrótów klawiaturowych. − Kształtowanie umiejętności prawidłowego zastosowania urządzeń zewnętrznych zestawu komputerowego. Metody pracy: pogadanka, elementy wykładu, praca w zespołach dwuosobowych lub indywidualnie Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna Pomoce dydaktyczne: 1. Zestaw komputerowy z systemem operacyjnym Windows, wyposażony w edytor tekstu Word. 2. Wzór dokumentu, który należy stworzyć w edytorze, drukarka. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjno-porządkowe 2. Wprowadzenie do tematu. Realizacja tematu rozpoczyna się od pogadanki na temat pojęcia „skrót klawiaturowy” (klawiszowy), które uczniowie powinni znać z lekcji poświęconej budowie klawiatury. Uczniowie wymieniają znane im skróty, np. (Alt + F4), (Ctrl + Alt + Del) (Ctrl + z). Nauczyciel wypisuje na tablicy i omawia skróty klawiaturowe, które w Wordzie umożliwiają formatowanie tekstu, a które będą potrzebne do wykonania ćwiczenia praktycznego, a więc: (Ctrl + d) – otwarcie okna „Czcionka” (Alt + f) – wybranie „Format” w menu rozwijanym (Ctrl + l) – wyrównanie tekstu do lewej strony (Ctrl + r) - wyrównanie tekstu do prawej strony (Ctrl + e) – wyśrodkowanie tekstu na stronie (Shift + odpowiedni klawisz kierunkowy kursora) – zaznaczanie tekstu do sformatowania (Tab) – umożliwiający przejście między opcjami w oknach 3. Ćwiczenie praktyczne. Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły dwuosobowe (jeżeli jest dostateczna ilość komputerów, to uczniowie pracują indywidualnie). Rozdaje uczniom kartki z tekstem, który ma być zapisany i sformatowany w przedstawiony sposób, tylko z użyciem klawiatury. Przypomina zasadę poprawnego wprowadzania skrótów klawiaturowych (przytrzymanie jednego klawisza np. Ctrl, Alt lub Shift i naciśnięcie drugiego). 4. Wspólne omówienie przez nauczyciela i uczniów wykonanego zadania pod kątem poprawności wykonania oraz przydatności nabytych umiejętności w różnych sytuacjach, np. awarii myszki. Wydrukowanie dwóch najlepszych prac w celu wyeksponowania. Zadanie domowe: Poszukaj w literaturze innych skrótów klawiaturowych, które chciałbyś zaproponować do wykorzystania na lekcji (możesz skorzystać z menu rozwijanego edytora Word). A B E C A D Ł O z pieca spadło o ziemię się HUKŁO!!! r o z s y p a ł o s i ę po kątach strasznie się potłukło :( I - zgubiło kropeczkę, H - złamało kładeczkę, B - zbiło sobie brzuszki, A - zwichnęło nóżki, O - jak balon pękło, aż się P przelękło, L - do U wskoczyło, T - daszek zgubiło, R - prawą nogę złamało, S - się wyprostowało, i udaje, że jest M. Zilustruj historię ABECADŁA zgodnie z przedstawionym schematem, wykorzystując do tego celu jedynie skróty klawiaturowe. Rozmiar czcionki w wyrazie „ABECADŁO” to 15 pkt, pozostały tekst ma wielkość 14 pkt. Do napisania tekstu wykorzystaj czcionkę Verdana. Zwróć uwagę na zastosowanie różnych kolorów czcionki, krój, a także na sposób wyrównania tekstu (poszczególnych wyrazów) w poziomie.