Konspekt lekcji matematyki
Transkrypt
Konspekt lekcji matematyki
Konspekt Maria Małycha Kwiecień 2004 Konspekt lekcji matematyki Maria Małycha Klasa I LI Temat: Funkcja kwadratowa y = ax2 . 1. Cele lekcji: • poznawcze - zapoznanie uczniów z wykresem i własnościami funkcji y = ax2 ; • kształcące - kształtowanie umiejętności precyzyjnego wykonywania wykresów oraz formułowania wniosków; • wychowawcze - zachowanie dyscypliny na lekcji, dbałość o staranny rysunek. 2. Typ lekcji: wprowadzająco-ćwiczeniowa. 3. Zasada nauczania: zasada świadomego i aktywnego udziału w lekcji, stopniowanie trudności. 4. Metody nauczania: praca indywidualna i zbiorowa uczniów. 5. Środki dydaktyczne: podręcznik „Matematyka” (Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym i rozszerzonym). 6. Przebieg lekcji: A. Część wstępna Czynności nauczyciela 1. Sprawdzenie obecności. 2. Zapisanie tematu lekcji: Czynności uczniów Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela. Temat: Funkcja kwadratowa y = ax2 . B. Część postępująca 1. Sporządź wykresy funkcji oraz podaj ich własności: a) y = 2x2 Uczniowie zapisują w zeszytach. 8 a) Y 7 6 5 4 3 2 1 X 0 -3 -2 -1 0 -1 Własności funkcji y = 2x2 : 1) D = R 2) Y = h0, ∞) 3) y = 0 ⇔ x = 0 4) y > 0 ⇔ x ∈ R \ {0} 1 1 2 3 Konspekt Maria Małycha Kwiecień 2004 5) y < 0 ⇔ x ∈ ∅ 6) (f ) ր dla x ∈ h0, ∞) 7) (f ) ց dla x ∈ (−∞, 0i 8) Funkcja nie przyjmuje wartości największej. 9) ynajm = f (0) = 0 10) Funkcja jest parzysta (symetryczna względem osi OY , x = 0 - równanie osi symetrii) 11) W = (0, 0) - wierzchołek paraboli. b) 3 Y b) y = −x2 2 1 X 0 -3 -2 -1 0 1 2 3 -1 -2 -3 -4 -5 -6 -7 -8 -9 Własności funkcji y = −x2 : 1) D = R 2) Y = (−∞, 0i 3) y = 0 ⇔ x = 0 4) y > 0 ⇔ x ∈ ∅ 5) y < 0 ⇔ x ∈ R \ {0} 6) (f ) ր dla x ∈ (−∞, 0i 7) (f ) ց dla x ∈ h0, ∞) 8) ynajw = f (0) = 0 9) Funkcja nie przyjmuje wartości najmniejszej. 10) Funkcja jest parzysta (symetryczna względem osi OY , x = 0 - równanie osi symetrii) 11) W = (0, 0) - wierzchołek paraboli. 2. Wartość współczynnika a funkcji y = ax2 decyduje o tym, czy ramiona paraboli skierowane są do góry, czy do dołu. Dla a > 0 ramiona paraboli skierowane są do góry. Dla a < 0 ramiona paraboli skierowane są do dołu. 3. W jednym układzie współrzędnych narysuj wykresy funkcji: a) y = x2 , y = 21 x2 , y = 2x2 , y = 4x2 b) y = −x2 , y = − 21 x2 , y = −2x2 , y = −4x2 Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela. Zauważają też, że: 2 Konspekt Maria Małycha Kwiecień 2004 y = x2 1 y = x2 2 y = 2x2 y = 4x2 SOX −→ y = −x2 SOX −→ y = − 12 x2 SOX −→ y = −2x2 SOX −→ y = −4x2 Uczniowie formułują wnioski, które następnie zapisują w zeszytach. C. Część podsumowująca D. Praca domowa 4. Wartość współczynnika a funkcji y = ax2 decyduje o tym, czy ramiona paraboli są bardziej, czy mniej „rozchylone”. Dla |a| < 1 i a 6= 0 ramiona paraboli są bardziej „rozchylone” niż dla a = 1. Dla |a| > 1 i a 6= 1 ramiona paraboli są mniej „rozchylone” niż dla a = 1. Podsumowanie zależności pomiędzy wspłczynnikiem a a położeniem ramion paraboli. Podać własności funkcji kwadratowych podanych w punkcie 3. oraz rozwiązać zadania 1 (a, b, d) i 2 / 170. 3