SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI POLONISTYCZNEJ Klasa: 1

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI POLONISTYCZNEJ Klasa: 1
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI POLONISTYCZNEJ
Klasa: 1
Prowadząca: Karolina Kycia
Temat: C jak cytryna. Utrwalenie znajomości litery c.
Cel ogólny: Utrwalenie znajomości litery c.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- wyodrębnić głoskę „c” w wyrazach;
- rozpoznać i zapisać literę c, C;
- wyszukać w tekście poznaną literę;
- ułożyć i zapisać zdanie z rozsypanki wyrazowej;
- przeczytać krótkie zdania zawierające poznaną literę;
- słuchać ze zrozumieniem wiersza;
- odpowiadać pełnym zdaniem na pytania;
- zgodnie współpracować z innymi.
Obszary z podstawy programowej:
Uczeń:
- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;
- tworzy wypowiedzi w formie ustnej i pisemnej: kilkuzdaniową wypowiedź, krótkie
opowiadanie, krótki opis, list prywatny, życzenia, zaproszenie;
- dobiera właściwe formy komunikowania się w różnych sytuacjach społecznych;
- dba o kulturę wypowiadania się; poprawnie artykułuje głoski, akcentuje wyrazy,
stosuje pauzy i właściwą intonację w zdaniu oznajmującym, pytającym i rozkazującym; stosuje formuły grzecznościowe;
- rozumie pojęcia: wyraz, głoska, litera, sylaba, zdanie; dostrzega różnicę między
literą i głoską; dzieli wyrazy na sylaby; oddziela wyrazy w zdaniu, zdania w tekście;
1
- pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba o poprawność
gramatyczną, ortograficzną oraz interpunkcyjną.
- przepisuje teksty […].
Metody: słowna, oglądowa, działań praktycznych, praca z kartą pracy.
Formy pracy: indywidualna, w parach, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: laptop, rzutnik, owoc cytryny, obrazek do wklejenia,
rozsypanka wyrazowa, treść wiersza Urszuli Piotrowskiej „Cytryna”, zeszyty w linię,
karty pracy, kleje, ołówki, nożyczki, pokład muzyczny do zabawy ruchowej, wzór
litery C, c pisanej i drukowanej.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i sprawdzenie listy obecności.
2. Nauczyciel wyświetla na rzutniku multimedialnym obrazkową zagadkę
wprowadzającą w tematykę zajęć. Rozwiązanie - cytryna. Podanie tematu
i celu zajęć.
3. Nauczyciel czyta głośno wiersz Urszuli Piotrowskiej pt. „Cytryna”:
Pod gorącym słońcem,
w dalekich krainach,
rośnie w gaju cytrynowym
złocista cytryna.
Chociaż bardzo kwaśna,
aż krzywią się miny,
sok z cytryny pić należy,
bo ma witaminy.
Nie potrzeba czarów,
gdy sok nam pomoże
być zdrowym jak ryba
i w dobrym humorze.
Dzieci odpowiadają na pytania:
- O czym jest mowa w wierszu?
2
- Jakiego koloru jest cytryna w wierszu?
- Gdzie rośnie cytryna?
- Dlaczego należy jeść cytryny?
- Dlaczego mamy krzywe miny pijąc sok z cytryny?
4. Nauczyciel prezentuje cytrynę i krótko uzupełnia jej charakterystykę mówiąc,
jakie cytryna ma witaminy.
5. Analiza słuchowa wyrazów: Dzieci podają wyrazy, w których głoska „c” występuje w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Dokonują analizy sylabowej i głoskowej
tych wyrazów (np. cyrk, cebula, plecak, klocek, koc, księżyc).
6. Przypomnienie wzoru litery „C, c” drukowanej i pisanej.
7. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z tekstem (załącznik nr 1), w którym dzieci
wyszukują i zakreślają niebieską kredką litery „C, c”, po czym wklejają ćwiczenie do zeszytów. Nauczyciel prosi dwoje uczniów o głośne przeczytanie zdań.
8. Przerwa śródlekcyjna – „Galaretki” zabawa przy muzyce.
9. Nauczyciel rozdaje dzieciom, obrazki (załącznik nr 2) oraz karteczki
z rozsypanką wyrazową (załącznik nr 3). Prosi, aby uczniowie w parach
z rozsypanki wyrazowej ułożyli zdanie, które stanowi podpis do obrazka.
Następnie uczniowie wklejają obrazek i przepisują zdanie do zeszytu.
10. Uczniowie samodzielnie układają zdania, w których występuje słowo „cytryna”.
Przeliczają wyrazy w zdaniach.
11. Praca z kartą pracy przygotowaną przez nauczyciela (załącznik nr 4). Dzieci
odnajdują obrazki, w nazwie których słyszą głoskę „c”.
12. Nauczyciel zadaje i omawia pracę domową ćwiczenia „Piszę” część 1 str.44.
Opracowała: Karolina Kycia
3
Załączniki:
załącznik nr 1
Celina kupuje cytryny, a Cyprian kupuje cynamon.
Cecylka je cukierki i pije sok cytrynowy.
załącznik nr 2
załącznik nr 3
jest To cytrynowy. cukierek
4
załącznik nr 4
Nazwij rysunki. Otocz pętlą te, w których nazwach słyszysz głoskę c.
5