Wpływ czynników środowiskowych na zdrowie i rozwój

Transkrypt

Wpływ czynników środowiskowych na zdrowie i rozwój
Magdalena Kasza
ZESPÓŁ SZKÓŁ
KACZYCE
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY
Program: Nowa Era.
Dział programowy: Człowiek i środowisko.
Hasło programu: Wpływ czynników środowiskowych na zdrowie i rozwój człowieka.
Temat: Uważajcie na siebie i innych.
Cele:
Poziom wiadomości:
Uczeń zna:
− przykłady wypadków jakie mogą mu się przytrafić w życiu codziennym
− sposoby unikania nieszczęśliwych wypadków
− numery telefonów alarmowych
− podstawowe wyposażenie apteczki.
Uczeń rozumie:
− na czym polega pierwsza pomoc
− potrzebę przestrzegania zasad bezpieczeństwa na co dzień.
Poziom umiejętności:
Uczeń potrafi:
− unikać nieszczęśliwych wypadków przez właściwe zachowanie
− udzielić pierwszej pomocy przedlekarskiej w typowych sytuacjach
− założyć prawidłowo opatrunek.
Czas: 1 godzina lekcyjna
Przeznaczenie: klasa IV szkoły podstawowej.
Metody: sześciu kolorowych kapeluszy, poster, ćwiczenia.
Środki dydaktyczne: książka telefoniczna, 2 duże arkusze papieru, apteczka, kilka
„chmurek” wyciętych z kartki A4.
Przebieg zajęć:
Planowanie i przygotowanie:
1. Nauczyciel przygotowuje:
− kilka „chmurek” wyciętych z kartki A4
− 5 kartoników z nazwami różnych urazów
2. Uczeń przynosi książkę telefoniczną.
1
Przeprowadzenie:
1. Czy czwartoklasista jest wystarczająco samodzielny, aby unikać niebezpieczeństw
grożących mu w codziennym życiu i zostawać bez opieki dorosłych?
Uczniowie metodą sześciu kapeluszy rozstrzygają problem.
2. Czy możemy uniknąć sytuacji niebezpiecznych?
Każda grupa uczniów otrzymuje pustą „chmurkę” oraz jeden fragment opowiadania
i wykonuje zadanie nr 1. Początek opowiadania czyta nauczyciel. Efektem będzie
poster na temat bezpiecznego zachowania, który można umieścić w widocznym
miejscu w sali
3. Jak udzielić pierwszej pomocy?
Każda grupa losuje karteczkę z nazwą urazu i wykonuje zadanie nr 2, aby poznać
i zaprezentować w formie pantomimy sposób udzielania pierwszej pomocy
w konkretnym przypadku. Pozostali uczniowie odgadują, z jakim urazem ciała miała
do czynienia grupa.
4. Co powinno znaleźć się w apteczce?
Uczniowie analizują zawartość apteczki i określają przeznaczenie jej wyposażenia.
Podsumowanie
Jak wezwać pomoc, gdy nie wystarczają nasze umiejętności i siły?
Uczniowie poznają numery telefonów alarmowych wykonując zadanie nr 3. Na dużym
arkuszu papieru zostają wypisane i umieszczone na stałe w sali numery telefonów
alarmowych.
Materiały dla ucznia
Zadanie 1
Przeczytajcie fragmenty opowiadania „Dzień czwartoklasisty.” Z jakimi zagrożeniami
spotyka się bohater? Od kogo zależy bezpieczeństwo czwartoklasisty? Zapiszcie
w „chmurce” jedno zdanie, które pomoże Jackowi postąpić właściwie. „Chmurkę” przyklejcie
na duży arkusz papieru.
1. Jacek wrócił ze szkoły, zamknął drzwi na zamek tak, jak poleciła mama. Nagle
zadzwonił dzwonek do drzwi. Przez wizjer chłopiec zobaczył twarz nieznajomego
mężczyzny.
2. Gdzie mama schowała słodycze? W poszukiwaniu czegoś słodkiego Jacek wdrapał się
na stół i jeszcze krzesełko, aby sięgnąć do górnej półki w szafie.
3. W górnej półce znalazł jakieś kolorowe i pachnące pastylki. Prawie jak cukierki, tylko
dlaczego takie gorzkie?
4. Postanowił odwiedzić kolegę i pojechać autobusem dwa przystanki. Zaczął biec, kiedy
dostrzegł stojący na przystanku autobus, który w każdej chwili mógł ruszyć. Potrącił
staruszkę
5. Wspólnie z kolegą zdecydowali się właśnie dziś zbadać podziemne wykopy,
które odkryli robotnicy budowlani w zeszłym tygodniu.
6. Wieczorem, po ciężkim dniu, Jacek z przyjemnością zanurzył się w ciepłej kąpieli.
Żeby lepiej słyszeć muzykę, ustawił radio na brzegu wanny.
2
Zadanie 2
Korzystając z podręcznika określcie objawy doznanego urazu. Zademonstrujcie sposób
udzielania pierwszej pomocy. Zaprezentujcie pozostałym kolegom efekt bez używania słów,
ale tak, aby odgadli z jakim urazem musieliście sobie poradzić.
Zadanie 3
Znajdź w książce telefonicznej numery telefonów alarmowych:
o Pogotowia Ratunkowego
o Straży Pożarnej
o Policji
Podaj przykłady sytuacji, w której należałoby skorzystać z tych numerów.
Materiały dla nauczyciela
Metoda sześciu kolorowych kapeluszy.
Metoda ta polega na skupianiu się na jednym rodzaju myślenia w danej chwili.
Mamy sześć kolorowych kapeluszy. Każdy kolor odpowiada jednemu typowi myślenia.
Kapelusze mogą być zastąpione przez inne kolorowe elementy, np.: wstążeczki. Każdy uczeń
losuje jakiś kolor, w ten sposób powstają grupy.
Kapelusz biały:
Fakty, liczby, dane, informacje. Co wiemy? Jakie dane musimy zdobyć?
Kapelusz czerwony:
Emocje, odczucia, przeczucia. Co odczuwamy w związku z tą sprawą w momencie,
gdy o niej myślimy?
Kapelusz czarny:
Ostrożność, ocena prawdziwości, osądzanie, weryfikacja faktów. Czy to będzie bezpieczne?
Czy to jest możliwe? Czy będzie funkcjonować?
Kapelusz żółty:
Korzyści, zalety, zyski, oszczędności. Dlaczego warto to robić? Jakie będą korzyści?
Dlaczego to się będzie opłacać?
Kapelusz zielony:
Badanie możliwości, dociekanie, poszukiwanie, propozycje, innowacje. Co tu można zrobić?
Czy można to zrobić w inny sposób?
Kapelusz niebieski:
Myślenie o myśleniu. Kontrola i sterowanie procesem myślenia. Podsumowanie.
Dokąd doszliśmy? Jaki powinien być następny krok? Program rozwiązywania problemu
Zadanie 1
Początek opowiadania „Dzień czwartoklasisty”:
3
Jacek został dziś sam w domu. Babcia zachorowała i rodzice pojechali zająć się
gospodarstwem. Wieczorem Jackiem zaopiekuje się ciocia, ale teraz chłopiec sam musi
zorganizować sobie życie.
Przykładowe zdania do zapisania w chmurkach:
1. Nie otwieraj drzwi mieszkania obcym.
2. Nie wdrapuj się na chwiejne „budowle” własnej roboty.
3. Nie wszystko, co kolorowe, jest cukierkiem.
4. Uważaj, aby nie zrobić krzywdy sobie i innym.
5. Nie wchodź tam, gdzie nie powinieneś.
6. Trzymaj urządzenia elektryczne z daleka od wanny.
Zadanie 2
Rodzaje urazów:
− złamanie
− skręcenie
− skaleczenie
− omdlenie
− stłuczenie
Zadanie 3
Numery telefonów alarmowych:
Pogotowie Ratunkowe
Straż Pożarna
Policja
999
998
997
Literatura:
de Bono E., 1995, „Naucz swoje dziecko myśleć”, Świat Książki, Warszawa, str. 69-70
4

Podobne dokumenty