Tour of Hainan: Tom Veelers zwycięzcą 3 etapu.

Sobota, 22 Październik 2011, 20:00:00
Tom Veelers wygrał 3. etap kolarskiego wyścigu Tour of Hainan. 27-latek ze Skil-Shimano okazał się najszybszym
zawodnikiem po finiszu z peletonu. Sobotni odcinek z Xinglong do Wenchang liczył 161 kilometrów, a średnia prędkość
na etapie wyniosła 41,5 km/h.
Drugie miejsce na mecie 3. etapu zajął inny z reprezentantów Skil-Shimano, Kenny van Hummel. Trzeci był Malezyjczyk,
Hariff Salleh (Terengganu Cycling Team).
Najwyżej z Polaków sklasyfikowany został Sylwester Janiszewski, który zajął 22. miejsce.
Sobotni etap przebiegał przez pięć dużych miast - Xinglong, Wanning, Longgun, Qionghai i Wenchang. Na ulicach
kolarzom kibicowały tysiące ludzi ustawionych wzdłuż trasy przejazdu.
Podobnie jak wczoraj, trzeci etap wyścigu zakończył się finiszem z dużej grupy. Ekipa Skil-Shimano, znakomicie
rozprowadziła Holendra Veelersa, który odniósł etapowe zwycięstwo.
W klasyfikacji generalnej prowadzenie utrzymał Francuz Justin Jules (Velo Club La Pomme Marseille), który o 7 sekund
wyprzedza Kazacha Valetnina Iglinskiego (Astana) i o 11 reprezentanta RPA Reinhardta Janse van Rensburga (MTN
Quebeka).
Wśród Polaków najwyższe miejsce w "generalce" zajmuje Zieliński, który jednak zanotował spadek o 7 pozycji w
stosunku do dnia poprzedniego. Zajmuje obecnie 14. miejsce, tracąc do lidera wyścigu 16 sekund. Kolejny awans w
klasyfikacji indywidualnej zanotował Dariusz Batek (3 pozycje w górę), który zajmuje 20. miejsce z taką samą stratą do
Julesa jak Zieliński.
W klasyfikacji drużynowej prowadzenie objęła ekipa Skill-Shimano, która zanotowała awans o trzy pozycje. O jedno
miejsce do góry przesunęła się Astana i jest druga, a na najniższym stopniu podium tego rankingu stoi Team Eddy
Merckx (2 "oczka" wyżej). CCC Polsat Polkowice bez zmiany pozycji i 5-sekundową stratą do prowadzących zajmuje 7.
miejsce.
W niedzielę kolejny, 4. etap wyścigu. Tym razem kolarze przemieszczą się z Wenchang do stolicy wyspy - Haikou. Etap
będzie liczył niespełna 164 km. Będzie to płaski odcinek z trzema lotnymi finiszami (1. na 45 km, 2. na 77 km i 3. na 97