Scenariusz - zs46bemowo.pl

Transkrypt

Scenariusz - zs46bemowo.pl
Scenariusz zajęć świetlicowych
Kampania – „Wiem, co jem”
Temat zajęć: „Żyjmy zdrowo”
Cele wychowawczo – dydaktyczne:
1. Wdrażanie dzieci do zdrowego stylu życia.
2. Poznanie przyczyn złego stanu zdrowia.
3. Uświadomienie dzieciom konieczności zdrowego odżywiania się.
Metody pracy: pogadanka, rozmowa kierowana, gra dydaktyczna,
zajęcia plastyczne, zabawa ruchowa,
Forma pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa.
Pomoce: plansze - „Recepta na zdrowe życie”, „Złota karta
żywienia”, kartoniki z napisami żywności, ankieta „Sprawdź, czy
odżywiasz się prawidłowo”?, kartony, mazaki, korona ze zdrowymi
produktami.
Przebieg zajęć:
1.Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc w kręgu.
Podanie tematu zajęć.
2.Pogadanka:
zapoznanie dzieci z tzw. „Zdrowym stylem życia” (przedstawienie
„Recepty na zdrowe życie” i „Złotej karty żywienia”).
3. Rozmowa z dziećmi:
przyczyny złego stanu zdrowia (nadmierne jedzenie słodyczy,
nieprawidłowe odżywianie, długie oglądanie telewizji, niewłaściwe
ubieranie się, brak snu).
4. Gra dydaktyczna:
podział dzieci na grupy, grupy otrzymują kartoniki z napisami
żywności i przyporządkowują do odpowiednich rubryk (tabela z
rubrykami: jemy codziennie, jemy często, jemy rzadko, unikamy).
5. Dzieci otrzymują ankietę do wypełnienia „Sprawdź, czy odżywiasz
się prawidłowo”? Wypisanie na kartonie imion dzieci, które zdobyły
najwięcej punktów.
6. Zajęcia plastyczne: podział dzieci na grupy według zdobytych
punktów, wykonanie plakatu – I grupa „Odżywianie prawidłowe”,
II grupa „Aktywność fizyczna”, III grupa „Przyczyny złego stanu
zdrowia”.
7. Zabawa ruchowa – bal witaminek.
Uczestnicy stoją w kole, w środku jeden z wybranych, na głowie
ma koronę, na której naklejone są różne zdrowe produkty. W trakcie
muzyki uczestnicy tańczą. W czasie przerwy w muzyce król
Witaminek wybiera dziecko, które reklamuje wybrany produkt.
Zabawę powtarzamy.
8. Podziękowanie dzieciom za zajęcia.
Opracowała:
Hanna Paździerz
JEMY
CODZIENNIE
JEMY
CZĘSTO
JEMY
RZADKO
UNIKAMY
OWOCE
RYBY
SŁODYCZE
NAPOJE
GAZOWANE
WARZYWA
JAJA
CIASTKA
TOSTY
CHLEB
RYŻ
LODY
ZAPIEKANKI
PRODUKTY
ZBOŻOWE
WODA
MINERALNA
MLEKO,
PRODUKTY
MLECZNE
DRÓB
MIĘSO
CZERWONE
TŁUSZCZE
ZWIERZĘCE HOT – DOGI
BUŁKI
MIĘSO
ROŚLINY
STRĄCZKOWE WIEPRZOWE
CHIPSY
FRYTKI
Ankieta dla uczniów
SPRAWDŹ, CZY ODŻYWIASZ SIĘ PRAWIDŁOWO
LP. Zastanów się nad własnym sposobem
żywienia i odpowiedz na pytania wstawiając
X w jedną kratkę przy każdym pytaniu.
TAK NIE
1.
Czy spożywasz posiłki regularnie, co najmniej trzy
w ciągu dnia, o tych samych porach?
2. Czy codziennie jadasz rano śniadanie przed
wyjściem z domu?
3. Czy utrzymujesz prawidłową wagę ciała?
4. Czy zwracasz uwagę, aby Twoje posiłki były
urozmaicone (zawierały wiele różnych produktów)?
5. Czy jadasz przynajmniej raz dziennie ciemne
pieczywo lub mousli?
6. Czy wypijasz codziennie około 2 szklanek mleka
lub jogurtu, kefiru i zjadasz biały ser?
7. Czy przynajmniej 2 razy w tygodniu jesz posiłki z
ryb zamiast mięsa?
8. Czy jesz codziennie owoce i warzywa?
9. Czy więcej jadasz tłuszczów roślinnych
(margaryny, oleje) niż zwierzęcych (masło,
smalec)?
10. Czy starasz się ograniczać spożycie słodyczy i
słodkich napojów?
Podlicz liczbę odpowiedzi TAK = ........... punktów.
10 – 9 punktów: Odżywiasz się prawidłowo, chroniąc w ten sposób
swoje zdrowie - możesz sobie pogratulować.
8 – 6 punktów: Starasz się racjonalnie odżywiać - warto zrobić pewne korekty.
.
5 i mniej punktów: Twój sposób odżywiania może sprzyjać chorobom –
powinieneś uzupełnić swoją wiedzę.