SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II
Klasa I
Temat
tygodniowy
Temat dnia
Zagadnienia z
podstawy
programowej
Cele operacyjne
Pomoce
dydaktyczne
Część wspólna
Klasa II
Nasze zmysły
Jakie to wszystko ciekawe
Słodki-kwaśny - poznajemy zmysł
smaku
1.Edukacja polonistyczna
1 a b ,2c,3 e f
5.Edukacja społeczna
4
9. Edukacja techniczna
2a,2b,2c,3a,3b
7. Edukacja matematyczna
3
Uczeń aktywnie uczestniczy w
zajęciach.
Dodaje w zakresie 5.
Wyszukuje poznaną literę, wyrazy
zawierające ją.
Planuje kolejne czynności.
Wlaściwie organizuje stanowisko
pracy.
www.youtube.com -„Było sobie
życie- kubki smakowe i zęby”,świeca
woskowa, farby
Słodki-kwaśny - poznajemy zmysł
smaku
1.Edukacja polonistyczna
1 a b ,2c,3 e f
5.Edukacja społeczna
4
9.Edukacja techniczna
2a,2b,2c,3a,3b
7. Edukacja matematyczna
3, 5, 8
Uczeń aktywnie uczestniczy w
zajęciach.
Potrafi opisać przedmiot.
Rozwiązuje i układa proste zadań
tekstowe w zakresie 20.
Planuje kolejne czynności.
Wlaściwie organizuje stanowisko
pracy.
www.youtube.com -„Było sobie
życie- kubki smakowe i zęby”, farby
Kształtowane
dyspozycja
Przebieg zajęć
Temat:Wprowadzenie litery c na
przykładzie wyrazu „cytryna”
Nauczyciel rozdaje dzieciom po
plasterku cytryny- prosi by zbadały ją
za pomocą kilku zmysłów, a
następnie zadaje pytania:
- Co to jest?
-Jak smakuje?
- Jakie zmysły wykorzystamy do
poznania tego owocu?
Nauczyciel naprowadza uczniów na
zmysł smaku, zadaje pytanie jaki
narząd służy do koreślania smaku?
Ile głosek ma wyraz „cytryna”?Ile
liter?
Wspólne głoskowanie wyrazu.
Układanie modelu wyrazu z
niebieskich i czerwonych nakładek, a
następnie z liter. Wspólne odczytanie
wyrazu. Ile sylab ma ten wyraz?
Prezentacja litery C,c. Porównanie
liter drukowanych i pisanych.
Wykonanie kart pracy nr 74, 75
Uczniowie siedzą w kręgu.
Powitanie-''Wszyscy są witam was
zaczynamy już czas. Jestem ja, jesteś
ty raz, dwa, trzy ''
Nauczyciel omawia kolejny zmysłsmaku.
Prezentuje film animowany z serii
„Było sobie życie- kubki smakowe i
zęby”
Omówienie treści filmu- zwrócenie
szczególnej uwagi na zachowanie
higieny jamy ustnej.
e. polonistyczna
Temat: Uczymy się opisywać owocena przykładzie cytryny.
Uczniowie dobierają się w grupypracują przy stolikach.
Uczniowie opisują na kartkach owoc
wg planu opisu przygotowanego
przez nauczyciela;
1. Co to jest za owoc?
2. Jaki ma kolor?
3. Jakiego jest kształtu?
4. Jaki jest w dotyku?
5. Jak smakuje?
6. Do czego może być
wykorzystywany?
Nauczyciel na bieżąco sprawdza
postępy uczniów. Po sprawdzeniu
poprawności zapisu dzieci przepisują
starannie tekst do zeszytu.
Mogą wkleić lub narysować cytrynę
pod opisem.
Nauczyciel prosi uczniów o podanie
przykładów wyrazów zaczynających
lub kończących się na głoskę „n” .(
uczniowie o obniżonych
możliwościach psychofizycznych
wybierają spośród innych obrazki,
których nazwy zawierają poznaną
literę.
Temat: Rozwiązywanie i układanie
prostych zadań tekstowych do
podanych formuł matematycznych.
Temat: Dodawanie w zakresie 5.
Praca przy stolikachKarta pracy nr73
Temat:Przygotowujemy kisiel
cytrynowy.
e. matematyczna
e. techniczna
Uczniowie dobierają się w 3-4osobowe grupy.Nauczyciel pyta
uczniów w jaki sposób
przygotowujemy budyń lub kisiel.
Temat: Przygotowujemy budyń.
Dzieci wspólnie ustalają etapy pracy.
Każda z grup przygotowuje swoje
stanowiska pracy. Gromadzi
potrzebne naczynia, składniki.
Lider każdej z grup (dziecko dobrze
czytające czyta kolejne etapy
przygotowania kisielu, budyniu),
przydziela poszczególne czynności
swoim kolegom.
Nauczyciel zwraca uwagę na
zachowanie środków bezpieczeństwa
podczas korzystania z kuchenki towarzyszy uczniom podczas procesu
gotowania kisielu i budyniu.
Pozostali członkowie grup porządkują
swoje stanowiska pracy.
Przygotowanie deseru dla swoich
grup.
Uczniowie określają smak swoich
deserów.
Podsumowanie dnia
-który element dnia był njciekawszy?
- co stanowiło największą trudność
podczas przygotowania
deserów?Nauczyciel prosi, by dzieci
zastanowiły się w jaki sposób dbamy
o zmysł smaku?Prosi również, by
poszukaly informacji o tym gdzie
znajdują się kubki smakowe
odbierające smak słodki, kwaśny,
słony, gorzki- chętni uczniowie mogą
narysować „mapkę ”języka.