Scenariusz zajęć dla grupy 4-5-latków z obszarów: wspomaganie

Transkrypt

Scenariusz zajęć dla grupy 4-5-latków z obszarów: wspomaganie
Scenariusz zajęć dla grupy 5-latków z obszarów: wspomaganie rozwoju intelektualnego
dzieci wraz z edukacją muzyczną. – 2.11.2010
Temat zajęcia - „Alfabet muzyczny” – edukacja muzyczna; poznanie gamy, gra na
dzwonkach diatonicznych, współdziałanie w grupie
Cel ogólny:
5-latki:





Nauka gamy nazwami literowymi
Uwrażliwienie na kierunek melodii
Doskonalenie umiejętności gry na dzwonkach diatonicznych
Rozwijanie zdolności wokalnych
Kształcenie umiejętności współdziałania w grupie
Cel operacyjny:
5-latki:



dziecko potrafi wspólnie z nauczycielem powtórzyć gamę
dziecko potrafi rozróżnić gamę wzrastającą oraz opadającą
dziecko potrafi samodzielnie zagrać gamę na dzwonkach diatonicznych
Metody pracy z dziećmi:






naśladownictwo
tłumaczenie
instrukcja
pokaz
aktywność muzyczno – ruchowa
aktywność własna dzieci – gra na dzwonkach diatonicznych
Formy pracy:


Praca w grupie
Praca indywidualna
Pomoce dydaktyczne:


Odtwarzacz CD, CD „Przedszkole pięciolatka”
Dzwonki diatoniczne
Przebieg zajęć:
1. Zabawa muzyczno – ruchowa „Łapiemy krople deszczu”
- dzieci poruszają się po całej Sali zgodnie z charakterem muzyki „Marsz, bieg, podskoki”
utwór 25
- na przerwę w muzyce zatrzymują się
- nauczycielka gra na dzwonkach diatonicznych kilka pojedynczych dźwięków różnej
wysokości (nie więcej niż 3) – są to odgłosy kropli deszczu
- zadaniem dzieci jest powtórzenie ruchem wysokości usłyszanych dźwięków – chwytają
krople dłonią na odpowiedniej wysokości
2. Zabawa „Alfabet muzyczny”
- dzieci wraz z nauczycielką siedzą w kole
- nauczycielka pyta dzieci, czy wiedzą, co to jest alfabet - w razie potrzeby wyjaśnia
- muzyka ma też swój alfabet – nosi on nazwę gama, która składa się z różnych
dźwięków, które również mają nazwy literowe
- nauczycielka śpiewa dzieciom alfabet muzyczny, wykonując kolejne dźwięki na
dzwonkach diatonicznych
„C” jak całusek – dotykają dłońmi usta i wyciągają ręce przed siebie
„d” jak duszek – poruszają dłońmi w geście straszenia
„e” jak eklerka – masują się po brzuchu
„f” jak froterka – wykonują okrężne ruchy nad podłogą
„g” jak gruszka – rysują dwoma palcami w powietrzu kształt gruszki
„a” jak apteczka – dotykają dłonią czoła
„h” jak herbatka – półotwarte dłonie kierują do ust
„c” jak ceratka – rysują w powietrzu kwadrat
- po wysłuchaniu gamy, dzieci powtarzają za nauczycielką, naśladując jego ruchy
3. Zabawa muzyczno – ruchowa „W górę, w dół”
- dzieci swobodnie poruszają się po Sali zgodnie z akompaniamentem muzyki „Marsz,
bieg, podskoki”
- na przerwę w muzyce nauczycielka gra na dzwonkach gamę do góry bądź do dołu
- dzieci rozpoznają, czy dźwięki wspinają się, czy opadają
- gdy gama wznosi się – dzieci naśladują wspinanie się po drabinie (od przysiadu, do
wspięcia na palce)
- gdy gama opada – schodzą po drabinie (od wspięcia na palcach do przysiadu)
4. Gra na dzwonkach diatonicznych
- nauczycielka rozdaje dzieciom dzwonki diatoniczne, zachęca je, aby spróbowały zagrać
gamę na tym instrumencie
- dzieci próbują samodzielnie odnaleźć melodię gamy
- nauczycielka ustala z dziećmi ułożenie dźwięków w gamie
Czy dźwięki skaczą, czy idą po kolei?
5. Zakończenie
- na pożegnanie dzieci wspólnie z nauczycielką śpiewają gamę z naśladowaniem ruchów
nauczycielki
„C” jak całusek – dotykają dłońmi usta i wyciągają
ręce przed siebie
„d” jak duszek – poruszają dłońmi w geście
straszenia
„e” jak eklerka – masują się po brzuchu
„f” jak froterka – wykonują okrężne ruchy nad
podłogą
„g” jak gruszka – rysują
w powietrzu kształt gruszki
dwoma
palcami
„a” jak apteczka – dotykają dłonią czoła
„h” jak herbatka – półotwarte dłonie kierują do ust
„c” jak ceratka – rysują w powietrzu kwadrat

Podobne dokumenty