Nauka ta?

Transkrypt

Nauka ta?
Scenariusz zajęć wychowania fizycznego – fakultet rekreacyjny.
Temat: Nauka tańca - Polonez
Data:
Klasa: III a, b
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Prowadzący: Adam Iwanejko
Pomoce i przybory: magnetofon, melodia Poloneza
Cele ogólne:
- poznanie tańca narodowego
- nauka kroku podstawowego, trzymań i figur stosowanych w tańcu.
Cele operacyjne:
Uczeń:


zna i stosuje krok podstawowy Poloneza w ruchu.
łączy figury w układ tańca
Cele kształcące:


kształtowanie płynności i estetyki ruchu oraz orientacji w przestrzeni;
umiejętność współpracy z partnerką i innymi parami
Cele wychowawcze:

poznanie nowego tańca oraz poznanie życia kulturowego, jakie tętniło w salonach i na dworach
w XVII i XVIII wieku
1. Metody:
 pokaz
 objaśnienie
2. Formy pracy:
 indywidualna
 para
 grupa
Cele kształcenia ogólnego:
IV. umiejętności osobiste i społeczne sprzyjające zdrowiu i bezpieczeństwu.
Treści nauczania - wymagania szczegółowe
6. Taniec. Uczeń opracowuje i wykonuje indywidualnie, w parze lub zespole dowolny układ tańca.
ZADANIA
CZAS
SPOSOBY REALIZACJI
UWAGI
1
2
3
4
CZĘŚĆ WSTĘPNA –15’
1. Czynności
2’
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć,
podanie tematu lekcji.
Ustawienie
w szeregu
3
- prowadzący przedstawia swoje oczekiwania
dotyczące realizacji tematu zajęć, oraz wymienia
kilka podstawowych wiadomości dotyczących
tańców narodowych,
Ustawienie jw.
1. Marsz w miejscu: ramiona (RR) pracują jak przy
maszerowaniu.
Muzyka Poloneza
organizacyjnoporządkowe
2. Motywacja do
zajęć
3. Rozgrzewka
10’
- ćwiczenia
rytmiczne
2. Marsz po obwodzie koła do muzyki Poloneza, na
każdy akcent w takcie klaszczemy w dłonie.
3. Marsz po obwodzie koła do muzyki Poloneza, RR
z tyłu, w marszu stosujemy krok podstawowy
Poloneza.
4. Marsz za wodzirejem krokiem Poloneza, który
zmienia kierunki poruszania się po Sali.
5. W parach poruszamy się w rytm muzyki krokiem
podstawowym Poloneza.
CZĘŚĆ GŁÓWNA – 20’
1
2
4. Kształtowanie
i doskonalenie
umiejętności
3
1. Przypomnienie:
10’
4
Przy muzyce Poloneza
- poznanych figur parowych.
- ukłonu zwykłego dziewczyny i chłopaka,
- kroku
chodzonego
- trzymań w parze,
- figur parowych
- przeprowadzeń.
nauczyciel koryguje
istniejące błędy
- trzymań
- układ poloneza
10’
1. Łączenie poznanych figur w układ Poloneza.
Kontrola
poprawności
trzymań, kroku
podstawowego.
CZĘŚĆ KOŃCOWA – 5’
1
2
3
5. Podsumowanie
i omówienie
zajęć.
5’
Obejrzenie nagrania video zarejestrowanego podczas
lekcji
4
Wskazówki do
ćwiczeń w domu