Podróże w krainie trójkątów.

Transkrypt

Podróże w krainie trójkątów.
SCENARIUSZ LEKCJI
1. Informacje wstępne:
• Szkoła : Publiczne Gimnazjum nr 6 w Opolu
• Data : 10.12.2012
• Klasa : I A
• Czas trwania zajęć : 45 minut
• Nauczany przedmiot: matematyka
2. Program nauczania: Matematyka z plusem. Program nauczania matematyki
w gimnazjum M. Jucewicz, M. Karpiński, J. Lech
3. Temat lekcji: Podróże w krainie trójkątów
Podstawa programowa:
•
•
•
Zagadnienia z podstawy programowej dla II etapu edukacyjnego. Uczeń :
stosuje nierówność trójkąta (dla długości boków)
klasyfikuje trójkąty
pamięta sumę miar kątów w trójkącie,
4. Integracja: międzyprzedmiotowa
5. Cele lekcji:
• Wiadomości : kategoria A ─ zapamiętanie
Uczeń zapamiętuje :
♦ własność sumy miar katów wewnętrznych trójkąta ( A1)
♦ zasadę nierówności trójkąta ( A2)
♦ konstrukcję trójkątów ze względu na boki i kąty ( A3)
♦ definicję wielokąta ( A4)
♦ definicję środkowej boku trójkąta ( A5)
kategoria B ─ zrozumienie
Uczeń :
♦
♦
♦
♦
♦
•
zapisuje sumę miar kątów wewnętrznych trójkąta ( B1)
zapisuje warunek istnienia trójkąta ( B2)
konstruuje poszczególne rodzaje trójkątów ( B3)
rozumie zasadę konstrukcji trójkątów ( B4)
wyznacza środkowe boków w trójkącie ( B5)
Umiejętności: kategoria C ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
♦ na podstawie rysunku obliczyć miary kątów w trójkącie( C1 )
♦ stosować konstrukcję trójkątów ze względu na boki i kąty w zadaniach
typowych ( C2)
♦ stosować warunek istnienia trójkąta w zadaniach typowych ( C3)
♦ wyznaczyć środek ciężkości trójkąta ( C4)
kategoria D ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
♦ Uczeń stosuje zależności między bokami i kątami w trójkącie podczas
rozwiązywania zadań tekstowych ( D1)
•
Postawy i zainteresowania:
♦ Wyrabianie systematyczności w rozwiązywaniu zadań z trójkątów
♦ Kształtowanie wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności
matematycznych
♦ Rozwijanie umiejętności pracy w zespole klasowym
♦ Motywowanie uczniów do kreatywności i samodzielności
♦ Kształtowanie postawy dialogu i kultury dyskusji ( komunikacji )
♦ Dbanie o estetykę : jasne i przejrzyste rozwiązanie zadań
6. Strategie nauczania :
• strategia asocjacyjna (kojarzenie) – uczenie się poprzez przyswajanie gotowej
wiedzy ( A )
• strategia podająca ( P )
7. Metody nauczania:
• Pogadanka ( M1 )
• Burza mózgów( M2 )
• Metoda ćwiczeń ( M3 )
8. Zasady nauczania:
• Zasada przystępności
• Zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa
• Zasada łączenia teorii z praktyką
9. Formy pracy uczniów:
• Praca zespołowa
• Praca w grupach : grupy dwuosobowe : uczniowie siedzący w jednej ławce
10. Środki dydaktyczne:
• Tablica interaktywna
• Prezentacja multimedialna
• podręcznik
11. Wykaz piśmiennictwa :
• Dla nauczyciela:
♦ Matematyka 1, podręcznik : gimnazjum pod red Małgorzaty
Dobrowolskiej, GWO, 2009
♦ Zasady nauczania matematyki, F.Urbańczyk
• Dla ucznia :
♦ Matematyka 1, podręcznik : gimnazjum pod red Małgorzaty
Dobrowolskiej, GWO, 2009
12. Organizacja zajęć lekcyjnych ( struktura lekcji )
Etapy / fazy
lekcji
Zagadnienia,zadania,
problemy lekcji
Faza wstępna
Prezentacja multimedialna dotycząca
klasyfikacji trójkątów.
Faza
realizacyjna
Zadanie wynikające z prezentacji
Wyznaczanie środka ciężkości trójkąta
Faza
podsumowująca
Sposoby
Realizacji
Zagadnień
Zadań
problemów
Zapisanie
tematu i zapoznanie
uczniów z celami
lekcji
Omawianie własności
trójkątów
ukazujących się w
kolejnych slajdach.
Uczniowie
rozwiązują zadanie
dotyczące
wyznaczania miary
kątów wewnętrznych
trójkąta.
Uczniowie otrzymują
trójkąty, w których
wyznaczają środkowe
boków trójkąta. Punkt
przecięcia się
środkowych to środek
ciężkości trójkąta.
Zadanie 1 str.106
Zadanie 7 str. 106
Poszczególni
uczniowie rozwiązują
zadania.
Podsumowanie zajęć
Pytania sprawdzające
stopień opanowania
wiadomości o
trójkątach
przewidzianych w tej
części programu w
formie krzyżówki.
Ocena pracy uczniów
Spełnienie
Założonych
Celów lekcji
Uwagi o
realizacji
A1─ A4, B1─ B4
Prezentacja
w załączeniu
M1, M2, A
Zadanie
w załączeniu
C1, D1, B1, A1
M3
A5, B5, C4
C3, D1
C2, C1, D1 A2, B2 ,
B1, B3,B4
korelacja
międzyprzedmiotowa z fizyką
Zadania
w załączeniu
Krzyżówka
w załączeniu
Zadanie zadania
domowego : zadanie
4,5 str.106
Opracowała : Agnieszka Tomalak PG 6 Opole
Załącznik 1
Zadanie 1 str.106
Czy boki trójkąta mogą mieć podane poniżej długości :
a) 5 cm, 7 cm, 6 cm
c ) 70 cm, 0,7 m , 1 cm.
Zadanie 7 str.106
a) Kąt między ramionami trójkąta równoramiennego ma 1700. Jakie są miary
pozostałych kątów?
b) Jakie kąty ma trójkąt równoramienny prostokątny?
KRZYŻÓWKA
Sformułuj pytania do krzyżówki
O
P
K
L
A
S
Y
F
R
Z
Y
P
R
R
O
O
I
W
S
Z
K
Y
T
W
T
A
S
O
A
S
Ś
R
C
O
K
R
T
R
Ó
J
K
Ą
T
R
O
J
A
O
T
Y
O
D
K
K
K
Ą
Ś
N
Ć
A
Ą
O
T
T
W
N
A
Y
Opracowała : Agnieszka Tomalak PG 6 Opole