Wprowadzenie dzielenia przez podział

Transkrypt

Wprowadzenie dzielenia przez podział
Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej
1. Informacje wstępne:
•
Data 5 III 2013
•
Klasa II c
2. Realizowany program nauczania
Gra w kolory – program nauczania edukacji wczesnoszkolnej
Autorka – Ewa Stolarczyk
Wydawnictwo JUKA
Treść z podstawy programowej
W zakresie liczenia i sprawności rachunkowych:
Radzi sobie w sytuacjach życiowych, których pomyślne zakończenie wymaga dodawanie lub
odejmowanie.
Zapisuje rozwiązanie zadania z treścią przedstawionego słownie w konkretnej sytuacji,
stosując zapis cyfrowy i znaki działań.
Podaje z pamięci iloczyny w zakresie tabliczki mnożenia; sprawdza wyniki dzielenia za
pomocą mnożenia.
3. Temat bloku/ośrodka/kręgu tematycznego
ZDROWE CIAŁO, ZDROWY DUCH
Temat dnia
Dbaj o zdrowie!
4. Temat zajęć edukacji matematycznej
Wprowadzenie dzielenia przez podział – ćwiczenia manipulacyjne na liczmanach.
5. Cele zajęć:
•
Cel ogólny
Poznanie dzielenia jako podziału na równe części
Wprowadzenie zapisu dzielenia
•
Cele pośrednie
Sprawdzanie dzielenia za pomocą mnożenia, dostrzeganie związków zachodzących
między tymi działaniami
Pogłębianie rozumienia struktury zadania tekstowego
•
Cele operacyjne
Uczniowie:
Wykonują w praktyce czynność dzielenia przedmiotów przy użyciu zwrotu „po tyle
samo”
Przekładają czynności na język znaków i działań matematycznych
Rozwiązują problemy
Uważnie słuchają
Konstruują zadania odpowiadające demonstrowanym schematom
•
Postawy
Motywowanie do efektów pracy
Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za naukę, własne działanie
Wdrażanie do umiejętności efektywnego współdziałania w grupie
6. Korelacja treści /z innymi edukacjami/
Edukacja polonistyczna, edukacja plastyczna, edukacja przyrodnicza
7. Strategie nauczania
O – operacyjna, E - emocjonalna
8. Metody nauczania: przekazywania wiedzy ( pokaz, dyskusja, pogadanka, rozmowa,
demonstracja), samodzielnego dochodzenia do wiedzy ( praktyczna, ćwiczebna)
wg W. Zaczyńskiego
9. Zasady dydaktyczne
Poglądowości, przystępności, świadomego udziału w procesie uczenia się, systematyczności
10. Formy pracy uczniów: indywidualna, zbiorowa, grupowa
11. Środki dydaktyczne
Klocki Liczby w kolorach, kolorowe kwadraty ,zeszyt, ćwiczenia matematyczne „Gra w kolory”
Przebieg zajęć
Przebieg zajęć
Realizowane
zagadnienia
Metody
Formy
Czynności
nauczyciela
Ucznia
Czynności organizacyjno
czynnościowa
grupowa
– porządkowe.
Nauczyciel rozdaje
Uczniowie siedzą w
dzieciom klocki
grupie na dywanie i
Liczby w kolorach i
wykonują polecenia
mówi polecenia:
i odpowiadają na
- Ułóżcie z trzech
zadane pytania.
klocków trójkąty,
które mają
wszystkie boki
równe, ale nie
dłuższe niż 5
- Ile takich trójkątów
zbudowaliście?
- Jakie kolory mają
boki trójkątów?
Dlaczego wzięliście
klocki w
jednakowych
kolorach do każdego
trójkąta?
Jakie długości mają
boki trójkątów?
Obliczcie łączną
długość boków w
każdym trójkącie za
pomocą mnożenia
czynnościowa
Zabawa na dywanie
grupowa
Nauczyciel rozkłada
Dzieci odpowiadają
na dywanie
na pytania,
kwadraty z papieru
uczestniczą czynnie
(jeden duży ,drugi
w zadaniu.
mały) - 10 sztuk.
Mam 10 kwadratów Udzielają
i dam teraz po dwa
odpowiedź
dzieciom – większy i
mniejszy. Ile dzieci
Wprowadzenie dzielenia
praktyczna
zespołowa
dostanie kwadraty?
Jak można zapisać
Wypowiedzi
takie działanie?
uczniów
Zapisanie na tablicy
Zapisywanie do
10 : 2 = 5
zeszytu
N. podaje
informację, że takie
działanie nazywamy
dzieleniem
Zapisują działania w
na tablicy i w
W podobny sposób
zeszycie
N. rozdziela
kwadraty, inną ilość.
Poznanie dzielenia –
rozwiązywanie zadań
tekstowych
ćwiczebna
zespołowa
Pokazanie, że
poprawność
dzielenia
sprawdzamy za
pomocą mnożenia.
N. wraz z dziećmi
analizuje treść
zadania:
Janek ma 12
lizaków. Obliczył, że
może dać po 2 lizaki
każdemu chłopcu w
klasie. Ilu jest
chłopców w klasie?
Mama kupiła 8
kwiatków. Włożyła
Dzieci podają dane i
szukane. Grupują
przedmioty,
wykonują ilustracje
zgodnie z treścią
zadania. Rozwiązują
na tablicy i
przepisują do
zeszytów.
kwiaty, po równo do
2 wazonów. Ile
kwiatów jest w
każdym wazonie?
ćwiczebna
indywidualna
Nadzoruje i
udziela
indywidualnych
uwag dzieciom
samodzielnie
czytają polecenie
zadań str. 43, ćw.
1,2
Zadanie pracy domowej
Ćwiczenia
matematyczne
str.44, ćw. 3,4
Zabawa integracyjna
Uczniowie
zabawa
zbiorowa
Ćwiczenia w
mnożeniu razy 4
Zapisują zadanie
domowe.
Dzieci odliczają do
dwóch. Jedynki to
psy, dwójki to koty.
Psy i koty liczą
N. pokazuje kartonik
z liczbą, a dzieci
swoje łapy, a potem
muszą się dobrać w
poruszają się na
takie grupy, żeby
czworakach.
liczba łap w grupie
była równa
pokazanej liczbie ( 4,
12, 16, 8, 20)
Za każdym razem N.
pyta:
Ile jest was w
grupie?
Ile macie razem łap?