pobierz

Transkrypt

pobierz
Katarzyna Chowaniec
03.12.2013
Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego z gimnastyki
Temat: Przewroty łączone w przód i w tył. Figury gimnastyczne.
Cele lekcji:
Umiejętności: Uczeń potrafi wykonać przewroty w przód z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego
i przewrót w tył do rozkroku oraz wybrane, dostosowane do własnych możliwości figury gimnastyczne.
Sprawność motoryczna: Uczeń kształtuje koordynację ruchową, zwinność i gibkość.
Wiadomości: Uczeń wie jak technicznie wykonać przewroty z rożnych pozycji wyjściowych, wie co jest
ważne w postawach gimnastycznych.
Postawy i motywacje: Uczeń wykazuje się dokładnością i aktywnością w wykonywaniu zadań oraz potrafi
kreatywnie współpracować w zadaniach z partnerem.
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: Kolejny element gimnastyczny po nauczaniu osobno przewrotu w przód
z danej pozycji i osobno przewrotu w tył.
Środki dydaktyczne: materace, drabinki gimnastyczne, karty ćwiczeń z figurami gimnastycznymi.
Liczba uczniów: 14
Klasa: V
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.
Tok lekcji
CZEŚĆ WSTĘPNA
1.Zorganizowanie
grupy, sprawdzenie
gotowości do zajęć.
2. Poinformowanie
uczniów o celach
lekcji, wzbudzenie
motywacji do ćwiczeń.
3. Rozgrzewka
bieżna
kształtująca
Treść
Realizacja
celów
1. Zbiórka.
2. Sprawdzenie obecności i liczby
ćwiczących.
3. Podanie tematu lekcji.
4. Zwrócenie uwagi na rolę
doskonalonych i nauczanych
elementów technicznych.
W, PiM
PiM
Berek „Murarz z podporem”
- trucht dookoła sali w przód,
- jak wyżej tylko w tył,
- krok odstawno – dostawny,
- krok skrzyżny,
- w marszu wdech z unoszeniem RR
i wydech.
- krążenia RR w przód obustronne z
uginaniem kolan
- j.w. tylko w tył
- skłony boczne
- skłony w przód z pogłębianiem
- 10 przysiadów
- przysiad podparty, wyrzuty NN
naprzemienne
- klęk podparty, ćwiczenie
równoważne
- j.w. tylko wymach PN i LN
- siad płotkarski na prawą i lewą nogę
- siad rozkroczny, skłony do prawej N,
do środka, do lewej N,
Uwagi organizacyjnometodyczne
W szeregu
To co dziś się uczymy, te
przewroty i wybrane
figury gimnastyczne
wykorzystamy do
naszego układu
tanecznego na koniec
roku i na pokaz
talentów. (wybierzcie w
parach 1 figurę na pokaz)
Dookoła sali w
odstępach, jedna za druga
W rozsypce twarzą do nla.
specjalistyczna
CZĘŚĆ GŁÓWNA
4. Kształtowanie
umiejętności,
doskonalenie
sprawności
kształtowanie
postaw.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
5. Uspokojenie
Organizmu.
- siad prosty, leżenie przewrotne 5 x
- leżenie przerzutne „świeca”
- leżenie przodem, podnoszenie
tułowia na RR 3x.
- waga przodem „jaskółka”
- czworakowanie przodem i tyłem
Nogi do rozkroku 3x
PiM, SM,
Pokaz i objaśnienie: przewrót w przód
z przysiadu podpartego do przysiadu
podpartego i z tej pozycji przewrót w
tył do rozkroku podpartego, łączymy
NN do przysiadu, wyprost, krok w
bok –zejście z materaca. (ważna
precyzja, estetyka ruchu, wykończenie
ćwiczenia).
W
Ważne:
w przód - plecy okrągłe,
broda ściągnięta do klatki
piersiowej,
w tył - plecy okrągłe, broda
ściągnięta do klatki
piersiowej, odbicie z RR
szybkie przetoczenie i
ułożenie dłoni, dynamiczny
wyprost RR.
1. „Kołyski” w przód i w tył. Dłonie
na kolanach.
2. „Kołyski” z przysiadu podpartego
do przysiadu podpartego.
3. Mostki z leżenia.
U, SM,
PiM, W
Dobieramy się w pary,
Jeden materac na parę,
Materace w rozsypce na
sali.
4. Przewrót w przód z przysiadu
podpartego do przysiadu podpartego.
5. Przewrót w tył z przysiadu
podpartego do rozkroku podpartego.
6. Łączone przewroty w przód
przysiadu podpartego i w tył do
rozkroku podpartego.
2x
Wyćwiczenie po 2 figury
gimnastyczne wg ilustracji z karty
ćwiczeń.
Pokaz: każda para prezentuje 1 figurę.
PiM, SM, U
Po 2x każda
Asekurować w razie
potrzeby – obserwacja.
2x
U, SM,
PiM, W
Ocena wykonania
ćwiczenia, indywidualnie,
podejść do każdego
materaca. (technika
+estetyka)
Każda para ćwiczy 2
wybrane z grupy 3
figury. Dbamy o każdy
szczegół, wytrzymać
pozycje, obciągnięte
stopy.
1. Siad skrzyżny, skłon w przód,
głowa między RR.
Na materacach
6.Czynności
organizacyjno –
porządkowe,
podsumowanie lekcji.
2. Zbiórka, wskazanie najlepiej
ćwiczących, przypomnienie techniki.
Szereg.
Pochwalić za pracę, za
wybór figur.
7. Nastawienie
uczniów do
aktywności w czasie
wolnym.
3. Ukazać użyteczność doskonalonych
elementów, zachęcić do aktywności i
wyćwiczenia figur w domu.
Gracja, estetyka ruchu
jest bardzo ważna
zwłaszcza dla dziewczyn
+pokaz.
Każda para odnosi swój
materac.
Odnoszenie materacy.