Doskonalenie kozłowania, zmiany kierunku i ręki kozłującej.

Transkrypt

Doskonalenie kozłowania, zmiany kierunku i ręki kozłującej.
Konspekt lekcji z koszykówki w klasie 2 gimnazjum
Prowadzący: Katarzyna Nadachewicz
Temat zajęć: Doskonalenie kozłowania, zmiany kierunku i ręki kozłującej.
Ilość ćwiczących: 16
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Cele:







Uczeń doskonali umiejętność kozłowania piłki P i LR
Uczeń kształtuje umiejętność zmiany kierunku ruchu kozłując piłkę P i LR
Uczeń rozwija umiejętność zmiany tempa kozłowania
Uczeń poznaje ćwiczenia rozwijające szybkość reakcji na sygnał
Uczeń poznaje ćwiczenia doskonalące koordynację ruchową
Uczeń współpracuje ze współćwiczącym
Uczeń ćwiczy zgodnie z zasadami fair-play
Metody: zadaniowa, zabawowa, problemowa
Pomoce dydaktyczne: plansze do zabawy „Znajdź kogoś, kto…”, plansze z tabliczką
mnożenia, kij do palanta, piłka do tenisa ziemnego, piłki do koszykówki, chorągiewki,
materac;
Tok zajęć:
Zadania lekcji
Ćwiczenia
organizacyjnoporządkowe
Treść i przebieg ćwiczenia
Zbiórka w dwuszeregu
Sprawdzenie obecności i
przygotowania uczniów do zajęć
Zapoznanie z tematem zajęć i
motywacja do ćwiczeń
Czas
2 min
Uwagi organizacyjne
xxxxxxx
xxxxxxx
N
Zabawa
ożywiająca
„Znajdź kogoś,
kto…”
Uczniowie otrzymują od nauczyciela
karty zadań. Kozłując PR nie patrzą na
rękę kozłującą, są skupieni na czytaniu i
wykonaniu otrzymanych zadań. Na
sygnał n-ciela zmiana ręki kozłującej
 Osoba bez piłki-bieg tyłem.
Kozłujący wybiega z
opóźnieniem i goni partnera.
Na linii bocznej uczniowie
przysiad podparty, wyrzut nóg
w tył, powrót, wyskok w górę
5x. Zmiana ręki kozłującej,
zmiana ról w parach.
 P.w siad skrzyżny. Na sygnał
5 min
Uczniowie pobierają piłki do
koszykówki, ustawiają się w
rzędzie przed n-cielem,
otrzymują karty zadań.
3min
Uczniowie dobierają się w pary.
1 piłka na parę. Pary ustawione
na szerokość Sali gimnastycznej
, na linii bocznej boiska.
Ćwiczenia
kształtujące
oraz
doskonalące
koordynację i
szybkość
3min
Doskonalenie
umiejętności
kozłowania,
zmiana
kierunku i
tempa
osoba z piłką kozłuje, wstaje i
biegnie na drugi koniec sali,
osoba bez piłki robi 2 brzuszki i
próbuje dogonić kozłującego.
Na linii bocznej uczniowie
zwróceni twarzami do siebie,
trzymają wspólnie piłkę i
wykonują 10 przysiadów.
Zmiana ręki kozłującej, zmiana
ról w parach.
 Na sygnał obaj ćwiczący
rozpoczynają bieg na drugą
stronę sali gimnastycznej. Kto
pierwszy osiągnie linię boczną:
kozłujący, czy bez piłki? Obaj
wykonują 5 pompek. Zmiana
ról w parach, zmiana ręki
kozłującej.
Zabawa „Niespodzianka”: Wszyscy bieg
po okręgu. Odległość między
ćwiczącymi około 2 m. W biegu wszyscy
kozłują piłkę, na sygnał kładą ją na
podłogę i jak najszybciej startują do
piłki pozostawionej przez kolegę,
podnoszą ją i kozłują dalej.
Modyfikacje: na sygnał zmiana
kierunku biegu, zmiana ręki kozłującej,
wyrzucenie piłki w bok do partnera z
tyłu, który musi piłkę złapać i kozłując
powrócić na miejsce w kole.
3min
4min
Wyścigi rzędów(rzędy ustawione po
przekątnej boiska):
2min
1.Na sygnał pierwszy z rzędów biegnie
na drugą stronę kozłując piłkę PR,
następny zaczyna, gdy otrzyma „piątkę”
od przeciwnika. Wygrywa rząd, który
szybciej i bez straty piłki zmieni
miejsce. Ten sam wyścig powtarzamy
kozłując LR
2.Na sygnał bieg slalomem między
chorągiewkami ze zmianą ręki
kozłującej.
2min
3.Bieg z kozłowaniem PR do n-ciela,
który trzyma działania z tabliczki
mnożenia. Cały czas kozłując piłkę
należy prawidłowo rozwiązać zadanie i
wrócić na koniec swojego rzędu. Ten
sam wyścig powtarzamy kozłując LR.
2min
Wszyscy pobierają piłki
Gra:
Palant z
kozłowaniem
Dwie drużyny o dowolnej liczbie osób(
nie więcej niż 15). Boisko prostokątne.
W rogach umieszczamy 4 chorągiewkibazy. Jedna drużyna staje „w polu”,
czyli w obszarze między bazami, druga
na linii bocznej krótszego boku
prostokąta. Osoba zagrywająca staje na
materacu, na którym leży piłka do
koszykówki, odbija kijem palantowym
piłeczkę tenisową w kierunku pola
przeciwników i jak najszybciej
zamieniając kij na piłkę do koszykówki
obiega bazy kozłując piłkę.
Zadanie drużyny w polu to złapanie
piłki i jak najszybsze odrzucenie na
materac. Jeżeli nastąpi złapanie piłki
bez kontaktu z podłogą lub zbicie
obiegającego bazy zawodnika drużyny
zamieniają się miejscami.
Ćwiczenia
Streching statyczny ze szczególnym
uspokajające
uwzględnieniem mm. czworogłowych
uda
Podsumowanie Zbiórka w dwuszeregu, podsumowanie
i zakończenie
i ocena zaangażowania uczniów,
zajęć
pożegnanie.
12min
5min
2min