Scenariusz zajęć akcji atmoludek

Transkrypt

Scenariusz zajęć akcji atmoludek
AKCJA EDUKACYJNA :
NIEBIESKI ATMOLUDEK- CZYSTE POWIETRZE DLA KAŻDEGO
Konspekt zajęć w szkole ponadgimnazjalnej
klasy I-II
Cele:
Uczeń:
1. Wie i rozumie czym jest powietrze atmosferyczne .
2. Wie jakie są zanieczyszczenia powietrza, zna ich rodzaje .
3. Zna i rozumie skutki wymienionych zanieczyszczeń (wpływ zanieczyszczonego
powietrza na środowisko, klimat, zdrowie ludzi, zwierząt, roślin).
4. Zna sposoby walki z zanieczyszczeniami powietrza.
5. Zna przyczyny i skutki efektu cieplarnianego, dziury ozonowej, smogu i kwaśnych
deszczy.
6. Potrafi wskazać źródeł informacji o jakości powietrza w województwie pomorskim.
7. Rozumie czym jest indeks jakości powietrza i monitoring powietrza.
Czas trwania : 45 minut
Metody: czynna, słowna, oglądowa, aktywizująca
Formy:
1.
2.
3.
4.
5.
Wykład
Pogadanka
Dyskusja dydaktyczna
Ćwiczenia praktyczne
Burza mózgów
Materiały dydaktyczne:





Prezentacja multimedialna
Animacje edukacyjne
Plakaty
Broszury
Wydrukowane ćwiczenia
Przebieg zajęć:
1. Krótka pogadanka aktywizująca na temat zagadnień związanych za
zanieczyszczeniami powietrza.
Czym jest powietrze atmosferyczne ?
Jaki jest skład powietrza atmosferycznego ?
Jakie są źródła zanieczyszczeń powietrza oraz ich rodzaje ?
Jakie są skutki zanieczyszczeń powietrza ?
W jakiś sposób możemy chronić powietrze atmosferycznym?
Na końcu pogadanki dydaktyk podsumowuje omówione zagadania prezentując
slajdy na prezentacji multimedialnej oraz animacjach edukacyjnych .
2. Na prezentacji multimedialnej dydaktyk omawia przyczyny efektu cieplarnianego,
dziury ozonowej, smogu oraz kwaśnych deszczy.
3. W dalszej części prezentacji dydaktyk omawia źródła informacji o jakości powietrza
w województwie pomorskim. Pokazuje strony internetowe , gdzie można znaleźć
informację na temat jakości powietrza. Następnie jest krótka dyskusja z uczniami na
temat stron oraz sposobu prezentowanych na nich informacji o jakości powietrza.
4. W kolejnej części dydaktyk wyjaśnia co to jest indeks jakości powietrza i monitoring
powietrza, następnie dydaktyk daje uczniom do rozwiązania krótkie ćwiczenia
(liczenie indeksu jakości powietrza, rozwiazywanie quizu ) , po każdym ćwiczeniu
następuje omówienie wyników oraz wyjaśnianie wszelkich pytań i wątpliwości.