Motyl uczy nas literki L

Transkrypt

Motyl uczy nas literki L
Nauczanie i wychowywanie
Scenariusze zaj´ç, çwiczenia, karty pracy
Karolina Wi´ckowska
Motyl uczy nas literki L
WP092010
Podstawa programowa (wybrane treÊci i wymagania):
1. Edukacja polonistyczna:
1.a. Obdarza uwagà dzieci i doros∏ych, s∏ucha ich wypowiedzi i chce zrozumieç, co przekazujà;
komunikuje w jasny sposób swoje spostrze˝enia, potrzeby, odczucia.
2.b. Zna (…) litery alfabetu, czyta i rozumie proste, krótkie teksty.
2.d. Pos∏uguje si´ ze zrozumieniem okreÊleniami: g∏oska, litera (s∏owo), sylaba, wyraz, zdanie.
2.f. Korzysta z pakietów edukacyjnych (np. zeszytów çwiczeƒ i innych pomocy dydaktycznych) pod
kierunkiem nauczyciela.
4. Edukacja plastyczna:
4.a. Wypowiada si´ w wybranych technikach plastycznych na p∏aszczyênie i w przestrzeni; pos∏uguje si´ takimi Êrodkami wyrazu plastycznego, jak: kszta∏t, barwa, faktura.
odbiorca
I klasa
liczba uczestników
15–25 osób
czas trwania
45 minut
materia∏y pomocnicze
lalki przyniesione przez dzieci,no˝yczki, klej
materia∏y załàczone
wycinanki A1, B1, C1
karta pracy Literka L
karta pracy Motyl
wycinanka Motyl
metody pracy
indywidualna
grupowa (zabawa)
zbiorowa (zaj´cia na dywanie)
Cele zaj´ç
Uczeƒ:
l stara si´ zrozumiale komunikowaç z innymi,
l uczestniczy w zabawach ruchowych,
l umie ciàç po Êladzie,
l barwnie koloruje prac´ plastycznà,
l rozpoznaje miejsce wybranej g∏oski w s∏owie (na poczàtku, na koƒcu, w Êrodku),
l czyta wyrazy i zdania z poznanymi literami.
Indywidualne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
B
3.2
s. 1
Nauczanie i wychowywanie
Scenariusze zaj´ç, çwiczenia, karty pracy
Przebieg zaj´ç
I. CzynnoÊci przygotowawcze
Wa˝ne!
Dzieƒ przed planowanymi zaj´ciami nale˝y poprosiç dzieci o przyniesienie
ze sobà ró˝nych lalek.
1. Usiàdê z dzieçmi na dywanie.
B
3.2
s. 2
2. Obejrzyj z dzieçmi przyniesione lalki. Zastanówcie si´ wspólnie, jakie sà mi´dzy
nimi ró˝nice i z czego ka˝da lalka zosta∏a wykonana. Pozwól dzieciom opowiedzieç kilka s∏ów o swoich zabawkach.
3. Zapytaj, jakà g∏osk´ s∏yszà na poczàtku s∏owa lala.
4. Zapytaj, jakie jeszcze inne s∏owa:
– zaczynajà si´ g∏oskà [l],
– koƒczà si´ g∏oskà [l],
– majà w Êrodku g∏osk´ [l].
WP092010
II. CzynnoÊci w∏aÊciwe
1. ZaproÊ dzieci do zabawy.
2. Podziel uczniów na grupy i poproÊ, by u∏o˝y∏y ze swoich cia∏ s∏owo lala na stojàco
lub na le˝àco na dywanie. Je˝eli zabawa si´ spodoba, mo˝esz poprosiç, by
u∏o˝y∏y inne s∏owo z poznanych wczeÊniej liter.
3. ZaproÊ uczniów do stolików.
4. Rozdaj im wycinanki A1, B1, C1 i poproÊ o rozci´cie obrazków i u∏o˝enie ich
przed sobà, tak by by∏y dobrze widoczne.
5. Rozdaj ka˝demu kart´ pracy Literka L (mo˝na jà powi´kszyç do rozmiaru A3, ˝eby
wszystkie dzieci mogły bez problemu poradziç sobie z przyklejeniem obrazków).
WyjaÊnij, ˝e nale˝y wyci´te obrazki przykleiç na karty pracy w zale˝noÊci od tego,
w jakim miejscu s∏yszà g∏osk´. Sprawdê prac´ dzieci i pochwal je za wysi∏ek
i starannoÊç pracy.
6. Rozdaj dzieciom karty pracy Motyl oraz wycinank´ Motyl.
7. PoproÊ by przygotowa∏y kredki, no˝yczki i kleje.
8. WyjaÊnij zasad´ wykonania motyla – dla niektórych dzieci zasady podajemy
kolejno, po ka˝dym wykonanym zadaniu, inne zapami´tajà ciàg czynnoÊci:
– wytnijcie kó∏ka z wycinanki,
– pokolorujcie kó∏ka z ka˝dej strony ró˝nymi kolorami,
Indywidualne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
Nauczanie i wychowywanie
Scenariusze zaj´ç, çwiczenia, karty pracy
– z∏ó˝cie kó∏ka na pó∏ i przyklejcie skrzyd∏a do tu∏owia motyla na karcie pracy
(dzieci przyklejajà tylko po∏ow´ ko∏a do kartki, tak aby kó∏ko da∏o si´ otwieraç):
wi´ksze ko∏a na górze, mniejsze na dole,
motyl powinien wyglàdaç tak:
– dorysujcie motylowi czu∏ka i pokolorujcie go do koƒca.
9. PoproÊ dzieci o nazwanie obrazka oraz podzielenie s∏owa na sylaby i g∏oski. Niech
uczniowie zaznaczà w odpowiednim okienku na dole strony niebieskà kredkà
miejsce spó∏g∏oski [l].
10. Odczytaj wspólnie z uczniami podpis pod motylem i poproÊ, aby podkreÊlili
w nim liter´ [l].
WP092010
III. CzynnoÊci koƒcowe
1. Zrób z dzieçmi wystaw´ prac i postaraj si´ ka˝de z nich pochwaliç.
2. Zakoƒcz i podsumuj zaj´cia.
Indywidualne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
B
3.2
s. 3
Nauczanie i wychowywanie
Scenariusze zaj´ç, çwiczenia, karty pracy
Wycinanka A1
B
3.2
s. 4
WP092010
ZG
ODA
NI
NA
E
Indywidualne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
KO
PIO WA
Nauczanie i wychowywanie
Scenariusze zaj´ç, çwiczenia, karty pracy
Wycinanka B1
B
3.2
WP092010
s. 5
ZG
ODA
NI
NA
KO
E
Indywidualne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
PIO WA
Nauczanie i wychowywanie
Scenariusze zaj´ç, çwiczenia, karty pracy
Wycinanka C1
B
3.2
s. 6
WP092010
ZG
ODA
NI
NA
E
Indywidualne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
KO
PIO WA
Nauczanie i wychowywanie
Scenariusze zaj´ç, çwiczenia, karty pracy
Karta pracy Literka L
L
Na poczàtku s∏owa
B
3.2
WP092010
s. 7
L
Na koƒcu s∏owa
L
W Êrodku s∏owa
ZG
ODA
NI
NA
KO
E
Indywidualne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
PIO WA
Nauczanie i wychowywanie
Scenariusze zaj´ç, çwiczenia, karty pracy
Karta pracy Motyl
B
3.2
s. 8
WP092010
To motyl.
ZG
ODA
NI
NA
E
Indywidualne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
KO
PIO WA
Nauczanie i wychowywanie
Scenariusze zaj´ç, çwiczenia, karty pracy
Wycinanka Motyl
B
3.2
WP092010
s. 9
ZG
ODA
NI
NA
KO
E
Indywidualne potrzeby edukacyjne i rozwojowe
PIO WA

Podobne dokumenty