SCENARIUSZ ZAJĘĆ WG METODY BATI STRAUSS W GRUPIE 4

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WG METODY BATI STRAUSS W GRUPIE 4
SCENARIUSZ ZAJĘĆ WG METODY BATI STRAUSS
W GRUPIE 4-latków
Temat zajęcia: Zabawy muzyczno-ruchowe „W krainie Zimy”
Cel poznawczy:
• Zapoznanie z wyglądem fortepianu;
Cele kształcące:
• Kształtowanie umiejętności słuchania muzyki powaŜnej,
• utrwalenie znajomości słynnego polskiego kompozytora F. Chopina.
• doskonalenie koordynacji ruchowej, słuchowo-ruchowej, orientacji przestrzennej,
• rozwijanie wyobraźni muzycznej poprzez improwizację ruchową
• rozpoznanie pierwszej litery w imieniu Fryderyk i fortepian;
Cel wychowawczy:
• czerpanie radości z uczestnictwa w zabawach muzyczno-ruchowych, odpowiednie
reagowanie na polecenia nauczycielki.
Środki dydaktyczne:
Ilustracje instrumentów, strój dla Zimy, grzechotki wykonane z pojemników po jogurcie,
trójkąt, wstąŜki zielone i niebieskie, płyty CD z nagraniem muzyki klasycznej, obrazki
przedstawiające pory roku, pudełko, zimowa scenka.
Metody: słowna, czynna, oglądowa, metody aktywizujące: pedagogiki zabawy, metoda nauki
czytania I. Majchrzak, metoda Bati Strauss, metody relaksacyjne.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie
Zabawa muzyczno-ruchowa „Cześć, hej, OK”. (metoda B. Strauss)
Ustawienie-dzieci stoją bokiem do środka koła twarzami do siebie:
-Cześć- uścisk dłoni partnera (przywitanie),
-Hej- uderzenie w dłonie partnera,
-Cześć- uścisk dłoni partnera,
-Okej- podniesienie w górę kciuka prawej dłoni,
-Marsz parami po obwodzie koła.
2. W części sali za zasłoną urządzono krainę Zimy. Nauczycielka przebrana za Zimę wita się
z dziećmi:
Witam Was drogie dzieci. Jestem Zima. Wiem, Ŝe lubicie mnie za śnieg na bałwanki, za narty,
za sanki za lód na ślizgawce. Dzisiaj zapraszam was do mojej krainy. Do mojej krainy
wejdziecie, gdy bilet do niej odnajdziecie. Biletem będzie zimowy obrazek, kto go odnajdzie,
ten w moje progi wejść moŜe, temu krainę swoją otworzę. (Dzieci podchodzą do ławki, na
której leŜą obrazki, szukają tego, który pasuje do zimy. Wybrany obrazek wrzucają przez
otwór do pudełka. Dźwięk trójkąta potwierdza trafność wyboru. Siadają na białym płótnie
(obrazki nie pasujące do zimy są większe i nie mieszczą się w otworze)- dzieci szukają
obrazków słuchając utworu A. Vivaldiego „Zima”.
3.Zabawa rytmizująca pt. „Hu, hu, ha” -pomoce: grzechotki wykonane z pojemników po
jogurcie.
Hu, hu, ha, hu, hu, ha.
Zima wcale, zima wcale (rytmiczne uderzanie w grzechotki)
nie jest zła, nie jest zła (tupanie).
4.Usadzenie przed tablicą:
-zagadka muzyczna-odgadnięcie nazwiska kompozytora „Kontredansa Ges-dur”,
-zapoznanie z wyglądem fortepianu,
-odszukiwanie na tablicy z literami: f, F.
5. Zabawa muzyczno-ruchowa z wykorzystanie tworu „Kontredans Ges-dur” F. Chopinametoda B. Strauss. Pomoce: niebieskie i zielone wstąŜki.
Ustawienie- dzieci siedzą na krzesełkach w kręgu lub stoją: ustalamy „jedynki” i „dwójki”
Rekwizyty- szarfy zielone i niebieskie (chusteczki szyfonowe)
Realizacja tańca:
Część A (8 taktów)
-4 wymachy szarfą od prawej do lewej
- obrót przez prawe ramię z równoczesnym przesunięciem się w prawo o jedno miejsce
Część B (8 taktów)
- „jedynki” (szarfy zielone) 4 koła do środka koła z jednoczesnym uniesieniem szarf, 4 kroki
do tyłu z jednoczesnym opuszczeniem szarf,
- „dwójki” (szarfy niebieskie)
Część C (8 taktów)
- Fala meksykańska – poczynając od osoby prowadzącej wysokie unoszenie szarfy z
równoczesnym wstaniem z krzesełka, następnie opuszczanie szarfy w tej samej kolejności.
6. Zabawa rytmiczna „Sopelki”. Dzieci poruszają się po sali zgodnie z akompaniamentem
(marsz, bieg, podskoki). Na sygnał trójkąta Zima zaczarowuje dzieci, które stają się
sopelkami lodu i stoją w bezruchu.
7. Fabularyzowanie muzyki Tzadik Katamar. Dzieci śpiewają piosenkę „Czarowanie” i za
pomocą gestów i ruchu „zaczarowują” Zimę aby ustąpiła miejsca wiośnie.
Ustawienie na obwodzie koła lub w rozsypce
Część I
Czary-mary - zakreślanie oburącz kół od środka koła na zewnątrz,
Huuuuuu – wyrzucanie rąk przed siebie (straszenie).
Część II
Hokus-pokus – 2 razy klaśnięcie,
kszy-kszy – oburącz strzepanie palców raz w prawo, raz w lewo,
Abrakadabra – oburącz zataczanie kręgu przed sobą.
8. Ćwiczenie grafomotoryczne wg H. Tymichowej – nuta.
9. Nauczycielka zdejmuje strój Zimy. Zabawa ruchowa przy piosence „Piosenka do zabawy”.
10. Podziękowanie.
Opracowała: Klaudia Kamecka