KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH TEMAT: Ślimaki CELE

Transkrypt

KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH TEMAT: Ślimaki CELE
Indywidualizacja procesu nauczania uczniów klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej nr 52
Fundacji Familijny Poznań współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego
Funduszu Społecznego.
KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
TEMAT: Ślimaki
CELE:
doskonalenie sprawności artykulatorów
wdrażanie narządów artykulacyjnych do wyraźnej pracy podczas mówienia
rozwijanie słuchu fonemowego i percepcji słuchowej
utrwalanie prawidłowego toru oddechowego
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa artykulacyjna pt. „Głoska i”
Głoska „i” wybrała się do sklepu z zabawkami. Najpierw szła piechotą i tupała obcasami
po chodniku (dzieci rytmicznie wymawiają iii). Gdy zbliżała się do przystanku, zobaczyła
nadjeżdżający autobus, więc zaczęła szybko biec ( wymawiają iii w szybkim tempie
naśladując bieg). Po krótkiej jeździe ( iii - ciągłe) wysiadła tuż przed sklepem z
zabawkami. Zobaczyła w nim pięknego pluszowego kota (układają język w tzw. koci
grzbiet, czubek języka opierając za dolnymi zębami ), jednak bardziej spodobał się jej
wielki ślimak. Postanowiła, że poprosi mamę o taki prezent. Zachichotała radośnie, gdy
miła pani ekspedientka poczęstowała ją cukierkiem ( wymawiają chi chi chi, ich ich ich,
naśladują ssanie cukierka).
2. Zabawa słuchowo-rytmiczna „Ślimak”
Prowadząca pokazuje dzieciom rysunek ślimaka. Uczestnicy ustalają, jaką głoskę słychać
na początku wyrazu. Prowadząca wymienia jej cechy artykulacyjne: zaokrąglenie i
ściągnięcie kącików ust, wysklepienie grzbietu języka.
Umawia się z dziećmi, że w trakcie muzyki poruszają się powoli jak ślimaczki, gdy
muzyka ucichnie, zastygają w bezruchu. Zabawę powtarzamy kilka razy.
3. Zabawa artykulacyjna „Spirala”
Prowadząca prosi chętne dzieci, aby przesuwając palcem po spirali zgodnie ze strzałką
wybrzmiewały na jednym wydechu głoskę ś.
4. Zabawa słuchowa „ Zabawki”
Prowadząca wymienia nazwy i rozkłada przed dziećmi obrazki z różnymi zabawkami np.
miś, huśtawka, śliwki. Umawia się z dziećmi, że gdy usłyszą w nich głoskę „ś” to wstają.
Projekt współfinansowany przez Un ię Europejską
w ramach Europejskie go Fu ndu szu S połecznego
Następnie prosi, aby dzieci określiły położenie głoski w wyrazie: na początku, końcu lub w
środku wyrazu.
5.Zabawa oddechowa: „Muszle ślimaków”
Dzieci stoją na obwodzie koła. Na „raz” rozchylają ręce i wdychają powietrze nosem, na
„dwa” na długim wydechu wymawiają głoskę śśś, jednocześnie przykucają obejmując
rękami kolana, jakby zamykały się w muszlach ślimaków. Ćwiczenie powtarzamy
kilkakrotnie.
6. Prowadząca dziękuje dzieciom za aktywność i zabawę.
Projekt współfinansowany przez Un ię Europejską
w ramach Europejskie go Fu ndu szu S połecznego