Scenariusz aktywnych zajęć wychowania fizycznego Piracki skarb

Transkrypt

Scenariusz aktywnych zajęć wychowania fizycznego Piracki skarb
Scenariusz aktywnych zajęć wychowania fizycznego
Prowadząca: mgr Magdalena F.
Data: 25.03.2014r.
Grupa wiekowa: 4 – latki
Temat: „Piracki skarb” – rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej
Treści programowe:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i
dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
1) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują;
2) stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych;
2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych.
Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.
4) próbuje samodzielnie ubierać się i rozbierać;
3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie;
3) uważnie słucha;
5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
3) jest sprawne fizycznie w miarę swoich możliwości;
4) uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w
parku, na boisku, w sali gimnastycznej
Cele główne:

Rozwijanie ogólnej sprawności dzieci poprzez zabawę;

Doskonalenie umiejętności reagowania w odpowiedni sposób na umówione
sygnały;

Doskonalenie precyzji działania i refleksu; współdziałania dzieci w parach i
grupach.
Cele operacyjne (dziecko):
 stosuje poprawnie terminy: siad klęczny, rozkrok, siad skrzyżny, siad prosty podparty,
leżenie tyłem;
 poprawnie czworakuje;
 ćwiczy skoczność, zwinność, równowagę;
 reaguje na polecenia i sygnały umowne nauczycielki odpowiednią postawą i
zachowaniem się;
 czerpie radość podczas zabaw i ćwiczeń;
 starannie prawidłowo wykonuje zalecane ćwiczenia
 jest sprawne ruchowo
 samodzielnie zakłada strój do ćwiczeń

dba o bezpieczeństwo własne i innych
Formy organizacyjne: indywidualna, z całą grupą
Metody pracy:
obserwacja, instrukcja, pokaz, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń, m. gimnastyki twórczej
Labana, m. zabawowa, m. zabawowo – naśladowcza, m. bezpośredniej celowości ruchu,
Środki dydaktyczne:
kartoniki (czerwone, zielone, żółte), płyta z nagraniami, woreczki, chusty, niebieski materiał,
ławeczki, drążki.
Przebieg zajęcia:
Część wstępna:
1. Powitanie dzieci- „kto ma….”
Kto ma ubrany strój sportowy niech wejdzie do koła,
Bo chcemy go powitać i brawa jemu bić.
Kto lubi jeść owoce niech wejdzie do koła,
Bo chcemy go powitać i brawa jemu bić.
2. Przypomnienie zasad zgłaszania się do odpowiedzi oraz umownego sygnału po
którym musi nastąpić cisza oraz objaśnienie treści zajęć.
3. Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa „Okręty na morzu”
Prowadząca stoi na podwyższeniu i trzyma w ręku kartoniki w trzech kolorach
(zielonym żółty, czerwony). Dzieci stoją w rogu sali (porcie). Gdy prowadząca
podniesie zielony kartonik dzieci rozbiegają się po sali. Ręce mają wyciągnięte do
przodu (imitują dziób statku). Gdy prowadząca podniesie żółty kartonik – oznacza to,
że na morzu jest mgła – dzieci poruszają się bardzo wolno po sali. Gdy podniesie
czerwony kartonik – oznacza to, że na morzu jest sztorm – dzieci wracają do portu.
Następnie nauczyciel wybiera jako prowadzącego jedno z dzieci.
4. Zabaw bieżna „Ucieczka przed falą”
Dzieci biegają swobodnie po sali. Jedno dziecko – fala trzyma w ręce niebieski
materiał. Ten kogo nakryje materiałem, staje się falą. Aby nie
zostać
wyeliminowanym z gry – dzieci muszą przykucnąć i zanurkować.
5. Ćwiczenie nóg „Pompujemy wodę”
Dzieci dobierają się parami stając naprzeciwko siebie i podają sobie ręce. Wykonują
naprzemianstronne rytmiczne przysiady i wyprosty naśladując w ten sposób
„pompowanie wody”.
6. Ćwiczenie kształtujące tułowia „Łódka na fali”
W siadzie okrocznym na ławeczce. Dzieci wykonują skłony w bok naśladując
mniejsze i bardziej głębokie przechylenia się łodzi, o którą z boku uderzają fale.
Dzieci dopływają do brzegu.
Część właściwa:
1. Zabawa skoczna „Przeprawa przez rzekę”
Dzieci stoją w dwóch rzędach. Przeprawiają się kolejno przez rzekę. Skaczą z jednego
kamienia na drugi, odbijając się to jedną, to drugą nogą.
2. Zabawa na czworakach „Uważajcie na niedźwiedzia”
Dzieci ruszają na czworakach z linii startu, starając się jak najszybciej przedostać na
drugą stronę (przechodzą obok n- la. Od czasu do czasu n – l odwraca się w ich kierunku
– w tym czasie dzieci powinny zastygnąć w bezruchu. Kto się poruszy, musi cofnąć się do
linii startu.
3. Zabawa rzutna „Usuwanie kamieni”
Dzieci stoją w 2 rzędach – z każdego brzegu rzeki. Dzieci przerzucają kamienie –
woreczki na drugą stronę brzegu. Natomiast dzieci stojące po przeciwnej stronie próbują
złapać kamienie, które nie wpadły do rzeki i je odrzucają.
4. Zabawa „Przeprawa przez rzekę”
Dzieci stoją w jednym rzędzie, dwoje dzieci trzyma niebieski materiał, który zamieniają w
most. Na znak n- la dzieci kolejno przechodzą pod mostem na czworakach lub pełzając.
Część końcowa:
1. Zabawa uspokajająca „Głuchy telefon”
Dzieci siedzą w kole na podłodze i przekazują sobie „na ucho” zdanie „Szukajcie skarbu
pod stolikiem”. N- l przekazuje cześć zadania dziecku siedzącemu najbliżej niej. Gdy już
odszyfrowane jest cale zdanie – dzieci udają się na poszukiwania skarbu.
2. Marsz zwycięzców
Dzieci maszerują z drążkami po obwodzie koła w rytm muzyki. Podczas wdechu
podnoszą wyprostowane ręce z drążkiem trzymanym oburącz do góry i chodzą na
palcach. Podczas wydechu opuszczaj ręce i chodzą na całych stopach.

Podobne dokumenty