Nauka techniki marszu Nordic Walking

Transkrypt

Nauka techniki marszu Nordic Walking
Nauka techniki marszu Nordic Walking -spacer po najbliższej okolicy
– scenariusz zajęć.
Cele główne:
1. Wzmacnianie ogólnej sprawności fizycznej
2. Doskonalenia koordynacji ruchowej
Umiejętności:
1. Poprawne wykonywanie ćwiczeń.
2. Nauka techniki marszu Nordic Walking.
Cele wychowawcze:
1. Współdziałanie w grupie w celu poprawnego wykonania ćwiczeń
2. Poznawanie aktywnych form spędzania wolnego czasu
Miejsce ćwiczeń: wyprawa po miejscowości
Liczba ćwiczących: 14
Czas: 45 minut
Klasa: VI
Sprzęt i przybory: kijki do Nordic Walking
Tok lekcji
Treść
I CZEŚĆ
WSTĘPNA(10`-15`)
1. Zorganizowanie
grupy i sprawdzenie
gotowości do zajęć
2. Poinformowanie
uczniów o celach
lekcji, wzbudzenie
motywacji do
ćwiczeń.
1.Zbiórka, powitanie, sprawdzenie
obecności.
2.Podanie zadań lekcji.
3.Pobranie sprzętu.
4. Zwrócenie uwagi na
bezpieczeństwo podczas ćwiczeń z
kijami
3.Rozgrzewka
1) Zabawa ożywiająca ,,Złap kij’’
Prawa ręka oparta na kiju,
uczniowie zwróceni w lewą stronę
na sygnał puszczają swój kij, łapią
kij sąsiada po lewej stronie. Uczeń
który nie zdąży złapać kija odpada
z gry.
2) Ćwiczenia górnych partii ciała
- Krążenia barków
- Wymachy kijami
PW: stoimy w lekkim rozkroku, w
RR opuszczonych wzdłuż T
Realizacja
celów
CG1,CG2,
U1,U2
Uwagi
organizacyjnoporządkowe
Uczniowie
ustawieni w
szeregu. Kije
dostosowane do
wysokości
uczniów.
Uczniowie
ustawieni w
kole. Każdy
trzyma 1 kij.
1
II CZEŚĆ
GŁÓWNA
(25`-30`)
4. Kształtowanie
umiejętności,
doskonalenie
sprawności.
Kształtowanie
postaw wobec
kultury fizycznej
trzymamy za trzon kijki przed sobą.
- Skręty tułowia w prawo i lewo,
stojąc w lekkim rozkroku, stopy na
szerokość bioder, kijki złączone ze
sobą.
3) Ćwiczenia dolnych partii ciała
- Przysiady: pięty przylegają do
podłoża, kijki unosimy na
wysokości RR
- Przeskoki przez kijki.
Kijki ułożone na ziemi przez, które
wykonujemy przeskok obunóż.
- Podskoki ,,Pajacyki’’
PW: jedną N prostujemy przed
sobą i opieramy na pięcie, drugą N
zginamy w kolanie, jedną R
trzymamy kijki ustawione pionowo
do podłoża.
4) Ćwiczenia rozciągające
- Rozciąganie kręgosłupa
- Skłony boczne T
1.PW: stanie w pozycji
U1,U2,
wyprostowanej , ręce opuszczone
CW1,CW2
luźno- prawa noga krok do przoduwybicie z pięty i odbicie z dużego
palca, dostawienie lewej nogi. Krok
wydłużony-postawa wyprostowana
2. . PW: ręce opuszczone wzdłuż
tułowia, chwyt kija w połowie
długości trzonka ( w poziomie).
Marsz z naprzemienną pracą rąk.
Marsz w
szeregu
4. PW: zaciskamy dłonie na
rękojeści kijów. Marsz z wbijaniem
kijków pod punktem ciężkości
ciała. Odepchnięcie kijem do tyłu,
ręce proste. Na przemian stronna
praca ramion i nóg.
Marsz
dwójkami
5. Marsz krokiem podstawowym na
odcinku 4 km. Zwracamy uwagę na
przemian stronną pracę ramion i
nóg
CZĘŚĆ III
KOŃCOWA (3`-5`)
5. Uspokojenie
Organizmu
1) Ćwiczenia rozciągające
- PW: postawa wyprostowana, oba
kije trzymane w prawej R. Lewa R
chwyt za lewą stopę przyciągnięcie
jej do pośladka. Uczniowie starają
Ustawienie
szeregu bez
kijów
CW2
Nauczyciel
koryguje błędy.
Marsz po
wyznaczonym
miejscu.
Ćwiczenia na
boisku
szkolnym.
2
się utrzymać równowagę, zmiana
nogi.
- PW: postawa wyprostowana RR
oparte na kijach. Wznos kijów
przodem w górę –wdech, opad
bokiem wydech.
6. Czynności
organizacyjno
porządkowe i
podsumowanie
lekcji
7. Nastawienie
uczniów do
aktywności
ruchowej w czasie
wolnym
Zakończenie zajęć
Zbiórka
Kontrola obecności
Omówienie lekcji –
wskazanie najczęściej
występujących błędów,
wyróżnienie najlepiej
ćwiczących.
Opracowanie: Dorota Malczewska
3