Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
Symetria w nas i wokół nas – uczymy się dostrzegać zjawisko
symetrii w otaczającym nas świecie
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
•
zna zjawisko symetrii w otaczającym go świecie,
•
wie, jak wykorzystać lusterka do zabawy z symetrią.
b) Umiejętności
Uczeń:
•
umie dostrzegać zjawisko symetrii w otaczającym go świecie i w swoim ciele,
•
umie skupić się na obserwacji danego zjawiska i wyciągnąć z niej wnioski,
•
rozwija swoją wyobraźnię,
•
rozwija mowę poprzez próby budowania złożonych wypowiedzi,
•
potrafi poruszać się w rytm muzyki.
2. Metoda i forma pracy
Metoda pracy z całą grupą, pracy indywidualnej, metoda zadaniowa, obserwacja.
3. Środki dydaktyczne
Zagadka, farby, kartki papieru, karty pracy, śnieg, lupy, lusterka.
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Wszyscy siedzą na dywanie i witają się mrugnięciem oczu. Mrugnięcie zawsze „wysyłane” jest do
jednej wybranej osoby, która następnie przesyła „mrugnięcie” komuś innemu itd.
b) Faza realizacyjna
1. Nauczyciel nawiązuje do tematu symetrii prezentując dzieciom powstanie „kolorowego kleksa”.
Nauczyciel zgina kartkę papieru na pół. Na jednej połowie robi farbą plamę, następnie składa
kartkę tak, że plama się odbija na drugiej połowie kartki. W ten sposób powstaje „symetryczny
kleks”. Teraz każde z dzieci robi to samo, co nauczyciel. Następnym zadaniem dzieci jest
zaprezentowanie swojej pracy i przedstawienie pomysłów na temat tego, co przypominają im
kształtem ich „kleksy”.
2. Następnie nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy. Zadaniem dzieci jest przyłożenie lusterka
do każdej namalowanej na kwadratach osi symetrii (załącznik 1). Dzieci dochodzą do wniosku,
że dzięki powstałemu odbiciu lustrzanemu widzą cały kwadrat.
3. Następnie nauczyciel rozdaje dzieciom lusterka i pokazuje, że przy ich pomocy można dostrzec
symetrię w przedmiotach i w ciele. Dzieci bawią się lusterkami.
4. Wszyscy siedzą na dywanie. Nauczyciel zadaje zagadkę (załącznik 2). Jej rozwiązanie (płatki
śniegu) stanowi wprowadzenie do kolejnej zabawy.
5. Dzieci przy pomocy lup oglądają płatki śniegu. Omawiany jest ich kształt, niepowtarzalność
wzorów, symetria. Nauczyciel pyta dzieci o to, z czego powstaje śnieg i czy jest czysty.
Odpowiedzi zostają ustalone po dokonanych obserwacjach.
6. Następnie nauczyciel prowadzi zabawę ruchową „Tańczące płatki”, w której dzieci przy
muzyce naśladują opadanie płatków śniegu.
c) Faza podsumowująca
Na koniec zajęć zdobyte informacje zostają posumowane. Nauczyciel dziękuje dzieciom za udział w
zajęciach.
5. Bibliografia
brak
6. Załączniki
Załącznik 1.
Załacznik 2.
Piórka z nieba lecą.
Zrobią nam kordęłkę puszystą i białą
Otuli drzewa, domy i ziemię całą.
7. Czas trwania lekcji
60 minut
8. Uwagi do scenariusza
brak

Podobne dokumenty