Scenariusz uroczystości wigilijnej dla uczniów i ich rodziców

Transkrypt

Scenariusz uroczystości wigilijnej dla uczniów i ich rodziców
SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRUJĄCYCH DLA UCZNIÓW KLASY II i RODZICÓW
Data:
22.12.br.
Nauczyciel prowadzący:
Małgorzata Kowalewska
Temat:
Wigilia w klasie.
Cele:
Uczeń zna:
• zwyczaje i obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia;
• teksty związane ze Świętami, w tym kolędy.
Uczeń potrafi:
• zaśpiewać kolędę, wygłosić wiersz;
• nakryć świąteczny stół;
• bawić się wspólnie z rówieśnikami i dorosłymi.
Uczeń rozumie:
• znaczenie tradycji w przekazywaniu wartości rodzinnych.
Metody:
gry i zabawy, ćwiczenia praktyczne, rozmowa.
Środki dydaktyczne:
•
•
•
•
•
•
nagrania kolęd, piosenek świątecznych oraz podkładu muzycznego do zabaw
ruchowych, magnetofon;
chusty;
plastikowe kosze, kule z białego papieru;
kartki z krzyżówkami;
kartki z rozsypanką wyrazowo – obrazkową oraz kartki do pisania;
obrusy, serwetki, szklanki, talerzyki, sztućce, elementy dekoracyjne na stół.
Tok zajęć:
1. Powitanie przybyłych Rodziców (w tle słychać muzykę „świąteczną”).
2. Wspólne gry i zabawy:
•
•
•
•
•
•
Taniec Śnieżynek – wszyscy tańczą dowolnie w rytm muzyki, starając się wykonywać oryginalne ruchy
i figury z chustkami (Vangelis – Themes – La Petite Fille de la Mer).
Bitwa na śnieżki – rzuty „kulami śnieżnymi” (z białego papieru) do celu - zawody pomiędzy grupami
dzieci i Rodziców.
Rozwiązywanie krzyżówek – każde dziecko otrzymuje kartkę z krzyżówkami (rozdają dyżurni) i
rozwiązuje je ze swoim Rodzicem.
Po choinkę – wszyscy ustawiają się w krąg i poruszają się w rytm muzyki zgodnie z objaśnieniem
prowadzącego: pada śnieżek (ruch falisty dłońmi z góry na dół), wieje wiatr (naśladowanie całymi
rękoma wiejącego wiatru), wszyscy ludzie cieszą się (klaśnięcie), renifery kopią kopytkami (tupnięcie),
dzwoneczki dzwonią (powolne rozłożenie rąk połączone z dzwonieniem dzwoneczków); w trakcie
zwrotki wszyscy maszerują po obwodzie koła (Boney M. – Jingle Bells).
Układanie tekstu z rozsypanki wyrazowo – obrazkowej – dzieci i rodzice siadają parami przy stolikach;
każda para otrzymuje kartkę z rozsypanką oraz czystą kartkę w linie; dzieci układają tekst, Rodzice
wzorowo zapisują go na kartce.
Wokół choinki - wszyscy ustawiają się w krąg, łapią się za ręce, tańczą w rytm muzyki – w trakcie
refrenu podskoki i „wyrzucanie” nóg, po każdej zwrotce zmiana kierunku (Boney M. – Feliz Navidad).
3. Czytanie przez ucznia tekstu o Świętach Bożego Narodzenia.
4. Rozmowa na temat Świąt. Uczniowie próbują w trakcie rozmowy odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego w
wigilię nikt nie powinien być samotny?”. Opowiadania Rodziców o Świętach w czasach Ich dzieciństwa.
5. Wspólne gry i zabawy:
•
Jedzie Mikołaj – wszyscy ustawiają się w „wąż”, chodzą po całej sali, tupią nogami w rytm muzyki –
obsypują śnieg z butów (raz – dwa – raz dwa trzy) (Boney M. – I’ll be Home for Christmas).
•
Ludzie do ludzi – wszyscy dobierają się parami, jedna osoba jest prowadząca (bez pary); osoby w parach dotykają się różnymi częściami ciała według poleceń prowadzącego (np. nos do nosa); na hasło
„Ludzie do ludzi” zmieniają się pary.
6. Recytowanie wierszy i śpiewanie piosenek o tematyce świątecznej przez uczniów:
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
K. I. Gałczyński Trąbki świątecznej poczty
D. Gellner Na złotym dywanie
Zielona panna
Z. Beszczyńska Mikołaje
D. Gellner Prezent dla Mikołaja
Choineczka mała
T. Szyma Przed Wigilią ...
A. Szydłowska-Szczecińska Gwiazda
Grająca choinka
T. Ferenc Biały Pan
W. Chotomska Dla kogo życzenia?
T. Kubiak Wieczór wigilijny
J. Twardowski Opłatek
7. Czytanie przez ucznia tekstu o Wigilii.
8. Wspólne nakrywanie do stołu.
9. Wigilia klasowa – powitanie zaproszonych gości, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, wręczanie pre-
zentów świątecznych (od Rodziców dla dzieci i od dzieci dla Rodziców i gości).