Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Nauczyciel:
Zajęcia edukacyjne:
Klasa:
Data:
Miejsce:
Ilość ćwiczących:
Agnieszka Klingiert, Joanna Kwiecińska
Wychowanie fizyczne – edukacja zdrowotna
Ie
03.03.2014 r.
Sala gimnastyczna
10 dziewcząt
Charakterystyka klasy:
Grupa nie sprawia problemów wychowawczych. Poziom wiedzy
na temat sportu i zdrowego stylu życia jest przeciętny. Podobnie
z anatomią człowieka. Dziewczęta są chętne do współpracy
i podejmują wyznaczone zadania. Łatwo też naprowadzić je
na wysnuwanie wniosków.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Temat: Ćwiczyć każdy może – sport dla każdego. Wpływ dyscyplin sportowych na
zdrowie i samopoczucie człowieka.
Cel ogólny: Uświadomienie uczniom różnorodności dyscyplin sportowych i korzyści, jakie
płyną z ich uprawiania.
Cele uczniowskie (operacyjne):
a) Umiejętności.
Uczeń:
- doradzić, jaka dyscyplina sportu będzie odpowiednia dla wieku, kondycji i stanu
zdrowia człowieka
- wykonać podstawowe elementy masażu relaksacyjnego
b) Sprawność.
Uczeń:
- Potrafi zademonstrować imitację ruchów w poszczególnych dyscyplinach
c) Wiadomości.
Uczeń:
- Wymienia najbardziej popularne dyscypliny sportowe
- wie, co trzeba zrobić, aby móc korzystać z zasobów poszczególnych dyscyplin
sportowych
- wymienia korzyści, jakie niesie uprawianie tych dyscyplin
d) Usamodzielniania.
Uczeń:
- Dostosowuje poszczególne dyscypliny sportowe do poszczególnych wad
postawy
- Wskazuje, które z dyscyplin nie są wskazane przy poszczególnych
schorzeniach
Materiał nauczania:
Czas realizacji zajęć:
Środki dydaktyczne:
wpływ uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych na
zdrowie i samopoczucie człowieka
Odnowa biologiczna – masaż relaksacyjny.
45 minut
kartony do pracy w grupach, markery, taśma klejąca, nożyczki,
oliwka do masażu
Sposoby pomiaru i ewaluacji osiąganych celów nauczyciela:
obserwacja pracy uczniów w grupach, obserwacja aktywności poszczególnych osób na lekcji
(dochodzenie do wniosków, zabieranie głosu), nagradzanie osób referujących pracę w grupie.
Część lekcji
Czynności uczniów
Docelowe
Zadania
Zapoznaje
Uczeń:
Część wstępna się z zadaniem
- słucha informacji
lekcji.
nauczyciela,
- przygotowuje
się do aktywnego
uczestnictwa w lekcji.
Część główna
Uczeń zapoznaje
się z pojęciami
dotyczącymi
dyscyplin
sportowych
Zapoznaje się z
pojęciem odnowy
biologicznej
- uczeń wymienia znane
mu dyscypliny sportowe
- wymienia te, które sam
uprawia i podaje
przyczyny, dla których to
robi
- słucha informacji
uzupełniających
podawanych mu przez
nauczyciela
- pracując w grupach
zastanawia się nad
kosztami, jakie ponosi
uprawiający dany sport,
a następnie nad
korzyściami
wypływającymi
z uprawiania danej
dyscypliny
- porównuje koszty
z korzyściami
- na forum referuje wyniki
pracy zespołu
- uczy się podstawowych
elementów masażu
relaksacyjnego
Czynności nauczyciela
- Sprawdza listę obecności
i gotowość uczniów
do zajęć,
- motywuje uczniów
do lekcji wyjaśniając
znaczenie ruchu dla zdrowia
człowieka
- zadaje uczniom pytania
związane z przebiegiem
poprzedniej lekcji: elementy
narządu ruchu, budowa
kręgosłupa, choroby
narządu ruchu, grupy
społeczne szczególnie na
nie narażone, wpływ ruchu
na organizm człowieka
- prowadzi burzę mózgów
podając pytania
pomocnicze
- uzupełnia informacje
o dyscyplinach
- kontroluje przebieg pracy
w grupach
- uświadamia istotę
współpracy uczniów
- koryguje błędy
- odpowiada na pytania
i wyjaśnia wątpliwości
- aktywizuje uczniów
i naprowadza
- słucha podsumowania
- przedstawia pojęcie
odnowy biologicznej,
w szczególności masażu
relaksacyjnego jako jedną
z form pomocy przy
napięciu mięśniowym
i pozbywaniu się wad
postawy
Metody
i formy
Pogadanka
Pogadanka
Burza
mózgów
Zadaniowaścisła
Naśladowcz
a ścisła
Część
końcowa
Powtarza materiał
zgromadzony
w czasie zajęć
- wymienia dyscypliny
- zadaje pytania pomocnicze
sportowe
- nagradza najbardziej
Pogadanka
- podaje korzyści płynące
aktywnych podczas zajęć.
z uprawiania sportu
- podsumowuje zajęcia.
- wymienia techniki masażu
relaksacyjnego
- podejmuje decyzje
o aktywności ruchowej