Scenariusz zajęć w klasie Va

Transkrypt

Scenariusz zajęć w klasie Va
Scenariusz zajęć w klasie Va
Temat: Sfera intymności – sferą bezpieczeństwa
(w podziale na grupy – dziewczęta, chłopcy).
Cele zajęć:
Uczeń:
-rozumie pojęcie intymności i godności osobistej,
-uświadamia sobie konieczność zachowania ostrożności w kontaktach
z innymi, szczególnie obcymi,
-rozpoznaje sytuacje, które mogą budzić wewnętrzny opór,
-wykazuje asertywną postawę, mówi „nie” w modelowanych,
„podejrzanych” sytuacjach,
-wie, że powinien budzące wątpliwości, niewłaściwe zachowania
zgłaszać bliskim lub innym zaufanym osobom dorosłym (pedagog
szkolny, wychowawca, nauczyciel, itp.)
Formy pracy:
-indywidualna, -zespołowa
Metody pracy;
-pogadanka, -dyskusja, -„burza mózgów”, -scenki (modelowanie
sytuacji)
Przebieg zajęć:
1.Czynności organizacyjno – porządkowe, powitanie uczniów.
2.Wprowadzenie do zajęć – przedstawienie tematu z komentarzem, że
mamy prawo nie tylko do ochrony dóbr materialnych (naszej
własności), ale także do ochrony naszej godności, intymności.
3.Realizacja zajęć.
*Uczniowie pracują w 4 osob.grupach – ustalają i zapisują:
-jak rozumieją pojęcie godności osobistej, co ich zdaniem oznacza
prawo do poszanowania własnej godności
-czy potrzeba poszanowania godności jest tak samo ważna w każdym
wieku – czy i w jakim stopniu była dla nich ważna w I-II klasie i teraz
w kl.V
-liderzy przedstawiają stanowisko grupy
*Rozmowa, refleksja, że w okresie dorastania odczuwamy większą
potrzeba poszanowania własnej godności, mamy większą
świadomość, że określone zachowania, wypowiedzi są dla nas
krępujące, zawstydzają nas lub obrażają.
*Przykłady sytuacji, które budzą w nas niepokój, opór wewnętrzny, są
dla nas deprymujące – uczniowie podają przykłady typu: zaczepki
słowne, szczególnie obcych, starszych kolegów, wulgarne wyrażanie
się, dwuznaczne wyrażenia, próby podglądania w szatni, w toalecie,
komentarze na temat sylwetki, itp.
*Jak zachować się w niektórych „podejrzanych” sytuacjach? – scenki
(chętni uczniowie losują scenkę, pokazują sposób poradzenia sobie w
przedstawianej sytuacji)
- w grupie dziewcząt – nieznajomy chłopak oferuje, że odprowadzi
nas do domu (w grupie chłopców – nieznajomy oferuje nam
podwiezienie do domu samochodem)
-na dyskotece, podczas tańca nasz partner (w grupie chłopców
partnerka) przysuwa się do nas zbyt blisko
-bliski kolega (w grupie chłopców koleżanka) – sympatia – mówi, że
chce z nami porozmawiać, ale na osobności, np. w zamkniętym
pokoju
*Rozmowa z uczniami nt „Do kogo zwrócić się o pomoc, jeśli czyjeś
zachowanie jest niewłaściwe, obraża nas, zawstydza, krępuje”?
4.Podsumowanie zajęć
-Każdy ma prawo do poszanowania własnej godności, intymności.
-Wszystkie budzące wątpliwości sytuacje należy zgłaszać,
szczególnie, jeśli dotyczą naszego prawa do nietykalności cielesnej.
Prowadzący zajęcia:
mgr Edyta Felenczak