Scenariusz zajęć w klasie VIa

Transkrypt

Scenariusz zajęć w klasie VIa
Scenariusz zajęć w klasie VIa
Temat: Moje ciało zasługuje na szacunek
Cele zajęć
Uczeń:
-rozumie pojęcie intymności i godności osobistej,
-zwraca uwagę na potrzebę intymności każdego człowieka,
-uświadamia sobie prawo do ochrony i obrony własnej godności,
-uświadamia sobie konieczność zachowania ostrożności w kontaktach
z innymi, szczególnie obcymi,
-rozpoznaje przejawy braku szacunku dla ciała,
-wykazuje asertywną postawę, mówi „nie” w modelowanych,
niekomfortowych sytuacjach,
-wie, że powinien budzące wątpliwości, niewłaściwe zachowania
zgłaszać bliskim (rodzicom) lub innym zaufanym osobom dorosłym
(pedagog szkolny, wychowawca, nauczyciel, itp.)
Formy pracy
-indywidualna, -zespołowa
Metody pracy
-pogadanka, -dyskusja, -„burza mózgów”, -modelowanie sytuacji
(słowne)
Środki dydaktyczne: materiały piśmienne
Przebieg zajęć (zajęcia w podziale na grupy: dziewcząt i chłopców)
1.Czynności organizacyjno – porządkowe, powitanie uczniów.
2.Wprowadzenie do zajęć – przedstawienie tematu z komentarzem, że
mamy prawo nie tylko do ochrony dóbr materialnych (naszej
własności), ale także do ochrony naszej godności, intymności.
3.Realizacja zajęć.
*Uczniowie pracują w 4 osob.grupach – ustalają i zapisują:
-jak rozumieją pojęcie godności osobistej, co ich zdaniem oznacza
prawo do poszanowania własnej godności i intymności
-czy potrzeba poszanowania godności jest dla nich teraz tak samo
ważna, jak rok, dwa lata temu (czy dostrzegają różnicę, jeśli tak, to w
jakiej sferze i w jakim stopniu)
-liderzy przedstawiają stanowisko grupy
*Rozmowa, refleksja, że w okresie dorastania wyraźnie zmienia się
nasze ciało, dorastamy fizycznie, ale też psychicznie i odczuwamy
większą potrzebę poszanowania własnej godności, mamy większą
świadomość i pewne zachowania, wypowiedzi odbieramy jako
krępujące, zawstydzające nas lub obraźliwe.
*Przykłady sytuacji szkolnych i pozaszkolnych, które budzą w nas
niepokój, opór wewnętrzny, są dla nas deprymujące, świadczą o braku
szacunku dla nas:
– uczniowie (zależnie od grupy dziewczęta/chłopcy) podają przykłady
typu: zaczepki słowne, szczególnie starszych kolegów, nachalne
przyglądanie się (taksowanie wzrokiem) i komentarze dotyczące
sylwetki, wulgarny sposób wyrażania się, dwuznaczne wyrażenia z
podtekstem seksualnym, próby podglądania w szatni lub w toalecie,
próby dotykania.
*Jak zachować się w niektórych sytuacjach?
– nauczyciel opisuje (omawia) sytuację, chętni uczniowie
przedstawiają sposób poradzenia sobie w takiej sytuacji
Przykłady sytuacji:
-ktoś w naszej obecności komentuje wygląd, sylwetkę koleżanki
(kolegi) i używa niemiłych bądź wulgarnych określeń
-w grupie dziewcząt – nieznajomy chłopak (tzw. kolega kolegi)
dzwoni i zaprasza nas na spacer (w grupie chłopców – nieznajomy
oferuje nam podwiezienie do domu samochodem)
-na dyskotece, podczas tańca nasz partner (w grupie chłopców
partnerka) przysuwa się do nas zbyt blisko i zaczyna to być dla nas
krepujące
-bliski kolega (w grupie chłopców koleżanka) – sympatia – mówi, że
chce z nami porozmawiać, ale koniecznie na osobności, np. w
zamkniętym pokoju
Każda wypowiedź uczniów dotycząca sposobu reagowania na podane
zachowanie opatrzona jest wspierającym komentarzem nauczyciela z
naciskiem na to, by nie zgadzać się na poniżające nas traktowanie,
zgłaszać je osobom dorosłym, jeśli nie potrafimy sobie sami poradzić.
*Rozmowa z uczniami nt „Do kogo, do jakich instytucji należy
zwrócić się o pomoc, jeśli czyjeś zachowanie jest niewłaściwe, obraża
nas, zawstydza, krępuje”? (np.rodzice, pedagodzy, psycholodzy
szkolni, tzw. tel.zaufania- Błękitna linia, centra pomocy rodzinie)
4.Podsumowanie zajęć
-Każdy ma prawo do poszanowania własnej godności, intymności.
-Wszystkie budzące wątpliwości sytuacje należy zgłaszać,
szczególnie, jeśli dotyczą naszego prawa do nietykalności cielesnej.
Prowadzący zajęcia:
mgr Edyta Felenczak

Podobne dokumenty