Stanisław Makara

Transkrypt

Stanisław Makara
Stanisław Makara
Realizacja wybranych zajęć
realizowanych w ramach programu ,, Przyroda w naszej okolicy jest nam bliska”
Program jest rozwiniętą formą realizacji haseł programu przyrody obejmujących
poznawanie gatunków roślin i zwierząt oraz elementów ścieŜek miedzyprzedmiotowych.
Chciałbym zaprezentować scenariusze zajęć, które nieco odbiegają od przyjętych wzorców,
według których odbywają się zajęcia terenowe. Jako nadrzędny cel zajęć terenowych
przyjąłem kształtowanie postaw prośrodwiskowych. Inspiracje do pracy czerpałem z ksiąŜki
pt. Jak kształtować postawy ekologiczne autorstwa R. Kulika będącą przyczynkiem do
zrozumienia mechanizmów decydujących o pozytywnym stosunku człowieka wobec
przyrody. Warto przypomnieć, iŜ jednym z istotnych załoŜeń wprowadzanej reformy było
zwrócenie szczególnej uwagi na wychowanie. Nauczyciele przyrody mogą wnieść znaczący
wkład w kształtowanie u uczniów właściwych postaw.
Scenariusze zajęć zrealizowanych w ramach programu : ,,Przyroda jest nam bliska”
1.Temat: Jakie postawy moŜemy przyjmować wobec przyrody?
Miejsce zajęć: łąka, zadrzewienia śródpolne znajdujące się niedaleko szkoły.
Cele zajęć. Uczeń:
-doskonali umiejętność prowadzenia obserwacji przyrodniczych
-uświadamia sobie relacje, w jakie moŜe wchodzić podczas kontaktów z przyrodą
-rozwija własną wraŜliwość w kontakcie z elementami przyrody
-buduje emocjonalne związki z elementami przyrody
-analizuje róŜne postawy wobec przyrody
-aktywnie uczestniczy w realizacji zadań podczas zajęć
Metody: pogadanka, obserwacja, dyskusja, gry i ćwiczenia terenowe
Środki dydaktyczne: lupy, tekst - róŜne postawy wobec przyrody, inne wg uznania uczniów.
Faza wprowadzająca.. Pogadanka. Skoro przyjęliśmy do realizacji program pod nazwą:
Przyroda jest nam bliska, powinniśmy się zastanowić, jak rozumieć hasło naszego programu.
W tym celu musimy odpowiedzieć na pytania :
Co to znaczy być bliskim dla kogoś? Jakie elementy przyrody są wam bliskie? Jakie korzyści
moŜecie osiągnąć będąc blisko przyrody? Jakie obowiązki mamy wobec przyrody uwaŜając ją
za bliską nam?
W toku dyskusji uczniowie formułują wnioski:
Przebywając stale z kimś stajemy się sobie bliscy.
Bliskość sprzyja wzajemnemu poznaniu się.
Ktoś bliski moŜe stać się naszym przyjacielem.
Przyroda równieŜ moŜe być nam bliska i moŜe być naszym przyjacielem.
Przyjaźń daje nam wiele korzyści , ale wymaga od nas wyrzeczeń i poświęceń
Właściwe korzystanie z zasobów przyrody wymaga wiedzy przyrodniczej
Poznanie przyrody związane jest ściśle z rozpoznawaniem gatunków, które w naszym Ŝyciu
pełnia róŜną rolę
Faza realizacyjna.
1. Człowiek moŜe przyjmować wobec przyrody róŜne postawy.
Wasi koledzy zaprezentują róŜne postawy. Nazwijcie je i ustosunkujcie się do nich..
Uczniowie odczytują teksty lub przedstawiają opisane postawy biorąc udział w scenkach.
Wojtek wytrwale przyglądał się łaŜącym po łące owadom. Ania zrywała rosnące nad
potokiem jeŜyny i delektowała się nimi, a Marek częstował wszystkich jabłkami. Marta
pogardziła owocami i wyciągnęła chipsy. Adrian zwrócił uwagę na kawałek wypalonej łąki.
Wypalanie łąk to problem, który musimy rozwiązać.-orzekła zgodnie grupa uczniów.
Nikodem złapał Ŝabę i próbował ją wrzucić za koszulę Magdzie Oburzyło to Darka. Jak
moŜesz więzić i męczyć zwierzę-zwróciła mu uwagę. Wszystkie zwierzęta maja prawo do
Ŝycia –powiedział Darek zyskując aprobatę większości uczestników wycieczki. Tylko Irek
miał odmienne zdanie: stawać w obronie takiej wstrętnej Ŝaby-powiedział na przekór
Darkowi. Bartek złamał gałąź z krzewu głogu i rzucił kamieniem w stronę uciekającego
zająca. Piotrek oddalił się od grupy i skupił uwagę na kępie roślin, które całkowicie go
pochłonęły.
2.Omówienie i nazwanie postaw uczniów zawartych w przeczytanym opisie wycieczki.
-uczniowie formułują nazwy postaw: obserwator, konsument, obrońca, medytator, wandal
3.Która z tych postaw jest twoim zdaniem warta naśladowania? Dlaczego ludzie wykazują
róŜne postawy wobec tworów przyrody?
-Uczniowie wartościują kaŜdą z postaw i dochodzą do wniosków:
-Człowiek współczesny moŜe przyjmować kaŜdą z tych postaw.
-Na przyjmowanie określonych postaw wobec przyrody ma wpływ wiele czynników /wiedza,
przekonania, uprzedzenia, brak kultury/
-Postawa wobec przyrody jest wyrazem kultury człowieka
4.Przyroda to róŜnorodność elementów. Obcując z elementami przyrodą wchodzimy z nimi
w kontakt przy pomocy zmysłów. Wynikiem tego są róŜne wraŜenia, rodzące się w mózgu.
Opowiedzcie o nich odpowiadając na następujące pytania:
-które z elementów przyrody są ci szczególnie bliskie: skały, wody, powietrze, rośliny,
zwierzęta czy jeszcze inne elementy?
-spróbuj opisać swoje odczucia, jakie rodzą się w tobie przy kontakcie z róŜnymi elementami
przyrody
-czy chciałbyś szczególnie zająć się poznawaniem: przyrody nieoŜywionej, czy oŜywionej
-czy dostrzegasz jakiejś zagroŜenia dla przyrody, w twojej okolicy?
Uczniowie dzielą się swoimi wraŜeniami .Dochodzą do wniosku, iŜ róŜne elementy przyrody
budzą u nich róŜne wraŜenia. WraŜenia te moŜna wyrazić słowami, gestami lub przedstawić
je moŜna rysunkiem bądź utworem.
5.Zabawa ,, Szukam kogoś-czegoś mi bliskiego w przyrodzie’’ ma na celu budowanie
pozytywnych relacji między uczniami a przyrodą oraz między nimi samymi. Uczniowie
rozchodzą się , obserwują przyrodę wybierając gatunek rośliny lub zwierzęcia, ewentualnie
element przyrody nieoŜywionej, który uznają za swojego bliskiego.
6.Spotkanie w kręgu. Uczniowie przedstawiają swojego bliskiego: roślinę, zwierzę lub jakiś
element przyrody nieoŜywionej. KaŜdy uczeń wybiera formę prezentacji bliskiego mu
elementu przyrody. .Są to opisy, rysunki, opowiadania, wiersze. Uczniowie wypowiadają się
na temat: czy bliski im element przyrody mogą uwaŜać za swojego przyjaciela
Faza podsumowująca. Uczniowie wypowiadają się na temat zajęć. Podsuwają temat
kolejnych zajęć: rozpoznawanie gatunków, jako, Ŝe nie znają nazw gatunków wielu
organizmów.
Realizacja zajęć według wspomnianego programu wymaga przygotowania odpowiednich
kluczy dydaktycznych dostosowanych do poziomu intelektualnego uczniów. Po raz pierwszy
prezentuję uczniom klucz dydaktyczny do oznaczania drzew i krzewów podczas zajęć na
terenie przyszkolnym. Lekcja jest elementem projektu Drzewa są nam bliskie realizowanego
przez uczniów klas IV i V. Klucz jest środkiem pomocnym w kształtowaniu postaw
badawczych uczniów. Niemniej waŜnym celem jest kształtowanie postaw przyjaznych
naturze wyraŜających się w poszanowaniu tworów przyrody oraz przedmiotów z nich
wykonanych, co znalazło odbicie w scenariuszu kolejnych zajęć.
2.Temat: Drzewa i krzewy w naszym środowisku są nam bliskie.
Cele szczegółowe. Uczeń:
-wymienia pospolite gatunki drzew i krzewów występujące w środowisku
-określa rolę drzew i krzewów w tym środowisku oraz w Ŝyciu człowieka
-obserwuje drzewa i krzewy
-oznacza pospolite gatunki roślin i zwierząt korzystając z kluczy dydaktycznych
-prawidłowo zachowuje się na terenie przyszkolnym, nie zaśmieca go, nie niszczy roślin
i zwierząt
-czuje się współgospodarzem szkoły, odpowiedzialnym za jej otoczenie
-wyraŜa swoje sądy i dzieli się swoimi odczuciami z innymi
-buduje związki emocjonalne z drzewami i krzewami
-wykazuje chęć zwalczania wandalizmu
Metody: pogadanka wstępna, obserwacje, zajęcia praktyczne, oznaczanie roślin , drama
Środki dydaktyczne: klucze dydaktyczne do oznaczania drzew i krzewów, karty ćwiczeń,
lupy, tekst dramy
Faza wstępna. Pogadanki wprowadzająca.
N. Czym jest dla was teren szkoły?
U. Środowiskiem Ŝycia.
N.Z kim dzielimy to środowisko?
U.Z roślinami i zwierzętami.
N. Jaką rolę w środowisku pełnią rośliny?
W toku pogadanki uczniowie określają rolę roślin w środowisku. Największą rolę mają duŜe
drzewa i krzewy, które dostarczają tlenu i pochłaniają zanieczyszczenia docierające tu z ulicy.
Stanowią teŜ zaporę chroniącą szkołę przed hałasem.
N. Czy znacie nazwy gatunków drzew rosnących obok szkoły i wzdłuŜ ulicy?
Faza realizacyjna.
-Oznaczanie gatunków drzew i krzewów liściastych i iglastych przy pomocy kluczy
dydaktycznych opracowanych przez nauczyciela. Wypełnianie kart ćwiczeń.
Następnie uczniowie siadają w kręgu na placu zabaw.
-Uczniowie dzielą się wraŜeniami z obserwacji drzew i krzewów.
-Nauczyciel zwraca szczególną uwagę na morwę. Opowiada w jakim celu dawniej sadzono
morwę przy szkołach i prezentuje poczwarki jedwabników, które pozostały mu z ich hodowli.
Następnie opisuje metody hodowli jedwabników, co zwykle wywołuje u uczniów duŜe
zainteresowanie. W toku pogadanki uczniowie określają rolę drzew, zwracając szczególną
uwagę na to, iŜ ławki równieŜ są wykonane z drewna, które kiedyś drzewem.
W ten sposób przechodzimy do drugiej części lekcji zwanej refleksyjną.
Temat refleksji: Ławka jako drugie wcielenie drzewa.
Drama: rozmowa z ławką?
-Jak to się stało, iŜ stałaś się ławką szkolną?
-Na wstępie wyjaśnię, iŜ zanim zaczęłam drugie Ŝycie jako ławka byłam sosną rosnącą w
środku lasu. Byłam smukła, wysoka, i z tego powodu bardzo dumna. Las to przecieŜ
królestwo przyrody, czułam się jego cząstką, dając mu to co dają rośliny jako producenci
czyli tlen i dodatkowo róŜne inne substancje jak olejki eteryczne, Ŝywicę i wiele innych. W
moich konarach znajdowało się gniazdo ptaków, które wyjadały owady podjadające moje
pędy i innych drzew.
-Czy pamiętasz swój ostatni dzień Ŝycia w lesie, który nazywasz królestwem?
-Tak przyszli ludzie z piłami i zadzierając głowy do góry szukali drzewa, które dla nich miało
być materiałem na ławki. PoniewaŜ byłam dorodnym drzewem wybór padł na mnie.
-I co było dalej?
-Po prosto ścięto mój pień. Tak straciłam Ŝycie, a ptaki miejsce gniazdowania. Dalej juŜ nic
nie pamiętam, kiedy się obudziłam byłam juŜ ławką, którą zawieziono do szkoły.
-Jak czujesz się będąc ławką?
-CóŜ, o ile w lesie czułam się jak w królestwie, to w szkole czuje się jak niewolnicą. Jestem
niszczona, odrapana i wyglądam okropnie. Moja twarz jest porysowana obrzydliwymi
mazakami , noszę teŜ ślady zarysowań ostrymi przedmiotami.
-Jest nam jako uczniom bardzo przykro, iŜ tak jesteś traktowana. Niestety są wśród nas tacy,
którzy bezmyślnie niszczą ławki, nazywamy ich wandalami.
-Szkoda bo Ŝeby wyprodukować nowe ławki potrzeba ściąć kolejne drzewa, a tych jest coraz
mniej.
-Ławko, bardzo nas wzruszyły twoje wyznania, przyrzekamy, iŜ dołoŜymy starań by chronić
ciebie i twoje koleŜanki przed wandalami. Choć musimy przyznać, iŜ nie będzie to łatwe
Musimy zorganizować akcję uświadamiającą uczniom potrzebę dbałości o ławki i inne
sprzęty szkolne. Akcja będzie jednym z elementów realizowanego przez nas projektu,
któremu nadaliśmy nazwę: Drzewa w naszej okolicy są nam bliskie. Kto uwaŜa się za
bliskiego przyrody dba o sprzęty wykonane z surowców, których ona dostarcza.
Faza podsumowująca. .Sprawdzenie znajomości nazw gatunków poznanych drzew
i krzewów. Ewaluacja zajęć.
KLUCZ DYDAKTYCZNY DO OZNACZANIA DRZEW I KRZEWÓW
1. Liście
a) pojedyncze → 2
b) złoŜone → 16
2. Kształt blaszki
a) lancetowaty lub podłuŜnoeliptyczny → 3
b) eliptyczny lub jajowaty → 4
c) trójkątny lub rombowy → 11
d) klapowany lub wrębny → 13
3. Brzeg blaszki
3.’Ulistnienie
a) cały
a)naprzeciwległe
b) piłkowany i cały b)skrętoległe
3.’’Owoce
a) czarne jagody ⇒ LIGUSTR POSPOLITY
b) mieszki ⇒ TAWUŁA WIERZBOLISTNA
4. Brzeg blaszki
a) cały → 5
b) piłkowany lub ząbkowany → 6
5. Nasada blaszki
a) sercowata
b) inna
6. Szczyt blaszki
a) wycięty
b) inny
5.’Owoce
a) torebki ⇒ BEZ POSPOLITY
b) białe jagody ⇒ ŚNIEGULICZKA BIAŁA
6.’’Owoce
a) orzeszki w ,,szyszeczkach ‘’ ⇒ OLSZA CZARNA
b) inne → 7
7. Nasada blaszki
a) sercowata → 8
b) inna → 10
8. Dł. ogonka
a) do 2 cm
b) do ½ dł. blaszki
8.’Owoce
a) orzechy w okrywach ⇒ LESZCZYNA POSPOLITA
b) orzeszki → LIPA → 9
9. Spód blaszki
a) siny, włoski brązowe
b) lśniący, włoski białe
10. Nasada blaszki
a) symetryczna
b) asymetryczna
9.’Orzeszki
a) gładkie ⇒ LIPA DROBNOLISTNA
b) z Ŝeberkami ⇒ LIPA SZEROKOLISTNA
10.’Orzeszki
.
a) w trójklapowej okrywie ⇒ GRAB POSPOLITY
b) w płaskich skrzydlakach ⇒ WIĄZ SZYPUŁKOWY
11. Ogonek liściowy
11’.Kora 11.’’Owoce
a) spłaszczony bocznie a) biała
a) torebki z włoskami ⇒ TOPOLA CZARNA
b) inny
b) szara b) orzeszki ⇒ BRZOZA POSPOLITA
13. Nasada blaszki 13. ‘Ulistnienie
a) sercowata
a)naprzeciwległe
13.’’ Owoce
a) orzeszki ze skrzydełkami → KLON → 14
b) klinowata
b)skrętoległe
b) orzechy zwane Ŝołędziami → DĄB → 15
14. Klapy liści
a) karbowane
b) inne
14.’ Orzeszki
a) kuliste ⇒ KLON JAWOR
b) płaskie ⇒ KLON POSPOLITY
15. Dł. ogonka
a) 4 – 8 mm
b) 10 –15
15.’Orzechy-Ŝołędzie
a) siedzące ⇒ DĄB BEZSZYPUŁKOWY
b) na szypułkach ⇒ DĄB SZYPUŁKOWY
16. Liście
a) dłoniasto złoŜone
b) inne
16.’Owoce
a) kolczaste torebki ⇒ KASZTANOWIEC BIAŁY
b) inne → 17
17. Brzeg blaszki
a) cały
b) inny
17.’Owoce
a) strąki ⇒ ROBINIA AKACJOWA
b) inne → 18
18. Ulistnienie
a) skrętoległe
b) naprzeciwległe
18.’ Owoce
a) soczyste, czerwone ⇒ JARZĄB POSPOLITY
b) orzeszki z 1 skrzydełkiem ⇒ JESION WYNIOSŁY
3.Temat: Poznajemy gatunki ryb Ŝyjące w naszych stawach.
Cele. Uczeń :
- nazywa elementy budowy ciała ryb i wskazuje je na okazach
- wskazuje przystosowania ryb do Ŝycia w środowisku wodnym
-rozpoznaje przy pomocy klucza dydaktycznego kilka gatunków ryb
-potrafi wskazać cechy charakterystyczne poznanych gatunków ryb
-określa rolę ryb w Ŝyciu ludzi
-potrafi przeprowadzić wywiad z wędkarzami na temat Ŝycia ryb i ich pasji wędkowania
-wyraŜa swój stosunek do wędkowania
Metody: pogadanka, obserwacja, oznaczanie gatunków, wywiad z wędkarzami
Faza wstępna. Przypomnienie wiadomości o budowie ryb.
Faza realizacyjna. Spotkanie z wędkarzami. Przywitanie się.
-Obserwacja okazów ryb złowionych przez wędkarzy, wyróŜnienie części ciała ryb
-Oznaczanie kilku gatunków ryb przy pomocy prostego klucza dydaktycznego.
-Wskazanie na okazach ryb cech charakterystycznych róŜniących je miedzy sobą
-Wywiad z wędkarzami na temat sposobów wędkowania,
Faza podsumowująca.. Sprawdzenie czy uczniowie zapamiętali nazwy gatunków ryb i czy
potrafią je wskazać na okazach. Ocena zajęć.
Klucz dydaktyczny do oznaczania ryb
1.Płetwy brzuszne
a) nie występują ⇒ WĘGORZ
b)występują → 2
2.Wąsy
a) bardzo długie
b) krótkie lub ich brak
2’.Skóra
a)bez łusek ⇒ SUM
b)pokryta łuskami → 2
3.Głowa
a) bocznie spłaszczona, jak kaczy dziób ⇒ SZCZUPAK
b) inna → 4
4. Płetwa grzbietowa
a) z kolcami → 5
b) bez kolców → 7
5.Płetwy grzbietowe
a) zrośnięte w jedną ⇒ J AZGARZ
b) oddzielone od siebie → 6
6.Pokrywa skrzelowa
a) z kolcem ⇒ OKOŃ
b) bez kolca ⇒ SANDACZ
7.Między płetwą grzbietową a ogonową
a) występuje płetwa tłuszczowa → 8
b) nie ma płetwy tłuszczowej → 10
8.Płetwa ogonowa
a) równo ścięta lub wypukła ⇒ TROĆ WĘDROWNA
b)wyraźnie wcięta →.9
9.Płetwa grzbietowa
a) 2 razy dłuŜsza niŜ odbytowa
b) nie tak długa
10.Otwór gębowy
a) z wąsikami → 11
b) bez wąsików → 12
9’.Boki ciała
a) z czerwonymi plamkami ⇒ LIPIEŃ
b)z barwną pręga lub plamkami ⇒ PSTRĄG
11.Ilość wąsików
a) dwa ⇒ LIN
b) cztery ⇒ KARP
12.Płetwa grzbietowa
a) długa
b) krótka
12’.Płetwa ogonowa
a) płytko ucięta ⇒KARAŚ
b) głęboko wycięta → 13
13.Kształt ciała
a) wysokie, krępe ⇒ LESZCZ
b) niezbyt wysokie → 14
14. Łuski
a) duŜe, mocno osadzone
b) łatwo odpadające
14’.Otwór gębowy
a) końcowy ⇒ PŁOĆ
b)górny ⇒ UKLEJA
Płazy, w odróŜnieniu od ryb łatwo moŜemy obserwować w środowisku. Do ich oznaczania
opracowałem proste klucze, jeden z nich w wersji planszowej dołączam do niniejszej pracy.
Uczniowie chętnie obserwują napotkane głównie Ŝaby, choć moŜna tu równieŜ spotkać
ropuchy i traszki. Zajęcia składają się z 2 części. Część pierwsza,, badawcza’’ poświęcona
jest obserwacjom płazów w środowiskach wodnym i lądowym i ich oznaczaniu oraz druga
,,refleksyjna” to zajęcia w kręgu, których fragment przedstawiam.
4.Temat: Czy płazy Ŝyjące w naszym środowisku są nam bliskie?
Cele. Uczeń:
-wymienia i rozpoznaje poznane wcześniej gatunki płazów
-określa rolę tych gatunków w środowisku
-określa skutki zmniejszania się liczebności gatunków płazów
-wskazuje w budowie płazów elementy budowy, które przystosowują je do Ŝycia
w obu środowiskach
-prezentuje swoje wraŜenia z obserwacji płazów
-ocenia postawy ludzi wobec płazów
-prezentuje pomysły podejmowania działań na rzecz ochrony płazów
Metody: pogadanka, obserwacja, ,,burza mózgów’’
Środki dydaktyczne: klucz dydaktyczny do oznaczania płazów, okazy płazów
Faza wprowadzająca. Pogadanka wstępna. Czy po pierwszej części zajęć moŜecie
powiedzieć, czy płazy stały się wam bliskie?
Faza realizacyjna.. Jakie cechy płazów przystosowują je do Ŝycia w dwóch środowiskach?
Jakie cechy budowy i czynności płazów budzą u niektórych ludzi mieszane uczucia? Jakie
znasz postawy ludzi wobec płazów?
-W wyniku ,,burzy mózgów’’ uczniowie dochodzą do wniosków.
Płazy podobnie, jak inne zwierzęta przystosowane są do Ŝycia w dwóch środowiskach.
Przystosowania te uwidaczniające się w ich budowie nie mogą być powodem do ich
dyskryminacji czy sprawiania im jakichkolwiek krzywd. Płazy mają waŜne znaczenie w
środowiskach, w których Ŝyją.
Następnie uczniowie zastanawiają się, jak propagować wiedzę na temat płazów.
Padają propozycje: artykuł do miejscowego kwartalnika, audycja radiowa. komiks.
-Praca w grupach .nad realizacją wysuniętych propozycji.
-Odczytanie listu Ŝaby przygotowanego przez grupę uczniów.
Drodzy mieszkańcy
Pozwólcie, iŜ w imieniu wszystkich płazów przekaŜe wam swoje przesłanie.
My płazy, jak na to wskazuje nazwa łacińska: Amphibia jesteśmy zwierzętami przystosowanymi do Ŝycia w dwóch środowiskach: wodnym i lądowym. Wiemy, iŜ u wielu z Was
wygląd naszej skóry budzi niemiłe wraŜenia, podobnie jak kształt ciała. Ale zrozumcie, iŜ
skóra płazów pełni rolę narządu wymiany gazowej. Nasze płuca maja małą pojemność i nie
zapewniają komórkom naszego ciała niezbędnej ilości tlenu. Dlatego musi je wspomagać
skóra. śeby skóra mogła pełnią taka funkcję musi być nawilŜona Ŝeby nie wyschła. Tak więc
płacimy cenę za to, iŜ powstaliśmy bardzo dawno temu i ewolucja nie objęła nas tak jak te
grupy zwierząt, które powstały później. Pełnimy waŜną rolę w środowisku, Ŝywiąc się
owadami i ślimakami zmniejszamy ich ilość. Często padamy ofiarą bezpodstawnych
oskarŜeń. Jedna z ropuch, która przebywała w ogrodzie wśród truskawek została oskarŜona o
to ,iŜ wyŜera truskawki. Gdy tymczasem ona polowała na ślimaki zjadające smaczne owoce
truskawek
N. Jaki wniosek wypływa z treści przesłania Ŝaby.
U .Podstawą opinii o roli zwierzęcia w przyrodzie moŜe być tylko rzetelna wiedza
ekologiczna. A zatem szerzmy w środowisku wiedzę ekologiczną w naszym środowisku.
-Inni uczniowie prezentują fragmenty komiksu poświęconego płazom, fragmenty artykułów
o tematyce ekologicznej do gazetki szkolnej i prasy lokalnej.
Faza podsumowująca.. Uczniowie prezentują gatunki płazów, które poznali. Dzielą się
wraŜeniami z zajęć. Składają deklaracje podjęcia akcji na rzecz ochrony płazów przed
bezmyślnym ich zabijaniem.
Załącznik nr 1
Oświadczenie uczestnika
„Ja, niŜej podpisany Stanisław Makara
oświadczam, Ŝe praca zgłoszona przeze mnie do konkursu „Ekoscenariusz”
(organizator: Abrys Sp. z o.o.) stanowi mój wytwór i przysługują mi do niej prawa
autorskie.
Jednocześnie
wyraŜam
zgodę
na
wielokrotne,
nieodpłatne
publikowanie
nadesłanych prac konkursowych oraz opublikowanie imienia, nazwiska, nazwy
miejscowości zamieszkania w materiałach promocyjnych związanych z Konkursem,
w wydawnictwach i na stronach internetowych Organizatora, a takŜe zgadzam się na
ich wykorzystywanie w celach promocyjnych i marketingowych Organizatora.
Akceptuję warunki regulaminu.
30 VIII 2009r. Stanisław Makara
………………………………………………………….
Data i czytelny podpis

Podobne dokumenty