4. miejsce Andre Schulze w Handzame Classic.

Piątek, 18 Marzec 2011, 23:47:50
Zwycięzcą drugiej belgijskiej jednodniówki, Handzame Classic (kat. UCI 1.1) został zawodnik ekipy Donckers Koffie Jelly Belly, Steve Schets. W sprinterskim pojedynku pokonał Holendra Kenny Van Hummela z ekipy Skil-Shimano i
swojego rodaka Nico Eeckhouta z ekipy An-Post Sean Kelly. Sprinter ekipy CCC Polsat Polkowice, Niemiec Andre
Schulze finiszował na czwartej pozycji.
Podczas drugiego belgijskiego klasyka kolarze mieli do pokonania trasę długości prawie 200 kilometrów która
prowadziła z Kortemark do Handzame. Trasa tego klasyka, który został rozegrany w tym roku po raz pierwszy,
wcześniej była jednym z etapów wyścigu Driedaagse van West – Vlaanderen. Profil trasy, gdzie na pierwszym
80-kilometrowym odcinku znajdowało się aż sześć „sztywnych”podjazdów oraz brukowane sekcje, należy uznać za
bardzo trudny i wymagający. Mimo niezbyt sprzyjających warunków pogodowych, przy silnie wiejącym wietrze i
opadach deszczu kolarze stoczyli bardzo interesująca walkę.
Od samego startu w peletonie dochodziło do licznych prób odjazdów z których jedynie czwórce kolarzy udało się
odjechać i zyskać niewielka przewagę. Na każdym z podjazdów „uciekinierzy” zyskiwali dalszą przewagę a peleton
dzielił się na mniejsze grupy, które z czasem znowu łączyły się w całość. Uciekająca czwórka solidarnie współpracując
szybko uzyskała przewagę, która w pewnym momencie wynosiła ponad 6 minut. Im bliżej końca wyścigu w peletonie
wyraźnie wzrosło tempo jazdy co spowodowało, że nie wszyscy „dotrzymywali koła” i peleton znowu zaczął się dzielić.
Przewaga uciekinierów zaczęła się zmniejszać i na 5 kilometrów do mety została zlikwidowana. Na czele utworzyła się
40 osobowa grupa kolarzy która z kilkunastosekundową przewaga nad pozostałymi, zmierzała do mety w Handzame. W
grupie tej dominowali sprinterzy którzy rozprowadzani przez swoich pomocników przygotowywali sobie
najwygodniejszą pozycje do finiszu.
Najszybszym na mecie okazał się Belg, Steve Schets który pokonał Kenny Van Hummela i Nico Eeckhouta.
Andre Schulze (CCC Polsat Polkowice) finiszował na bardzo wysokim, czwartym miejscu. Sylwester Janiszewski,
który znajdował się w 40 osobowej czołowej grupie, minął linie mety na 16 pozycji.
Pozostali kolarze ekipy CCC Polsat Polkowice przejechali linie mety na dalszych miejscach z ponad 1 minutowa strata