Kann man über Geschmack streiten?

Transkrypt

Kann man über Geschmack streiten?
Konspekt lekcji j zyka niemieckiego w kl. 2a LO
ANNA WÓJTOWICZ
TEMAT: „Kann man über Geschmack streiten?” – Leseverstehen und Sprechen.
„Czy mo na si sprzecza w sprawie gustu?” – czytanie ze zrozumieniem
i mówienie.
DŁUGO
LEKCJI: 45 min.
CELE OGÓLNE :
- zapoznanie uczniów z wybranymi tekstami o „Geschmack”;
- stworzenie podstawy dla naturalnej komunikacji j zykowej i jej doskonalenie;
- rozwijanie zdolno ci j zykowego działania (opanowanie technik rozumienia tekstu
czytanego i wiczenie mówienia);
wiczenie umiej tno ci oceniania wypowiedzi lub wypowiadania opinii na dany
temat;
- nabycie umiej tno ci pracy w zespole, samooceny i oceny innych;
CELE OPERACYJNE: po lekcji ucze
- nazwie słownictwo do tematu: „Upodobanie”;
- umie analizowa tekst niemiecki, dostrzega argumenty za i przeciw;
- potrafi korzysta ze słownika w celu poszerzenia słownictwa;
- umie oceni ró ne głosy w dyskusji;
- lepiej potrafi współpracowa z rówie nikami;
- umie przewidzie i uzasadni samodzielnie rozwi zanie problemu.
RODKI DYDAKTYCZNE : podr cznik i wiczenia „Delfin”, słowniki dwuj zyczne, pionki do
gry, plakat z „Geschmack”, materiały z „ Juma „, magnesy, papier pakowy na plakat i
markery.
METODY PRACY: komunikatywna ( rozumienie j zyka, udzielanie poprawnych
odpowiedzi), wiczeniowa, poszukuj ca (dyskusja w parach i grupkach), dyskusja
dydaktyczna (burza mózgów), słowa – klucze, słowna (podaj ca ) – obja nienie tematu,
słownictwa ; nie na kula (dyskusja piramidowa), operatywna ( wiczenie poznawanego
słownictwa i konstrukcji j zykowych.
„ nie na kula” – dyskusja wieloszczeblowa, a jej przebieg jest nast puj cy :
Uczestnicy pracuj indywidualnie nad podanym problemem.
Nast pnie ustalaj wspólne stanowisko w dwójkach.
Nast pnie ustalaj wspólne stanowisko w czwórkach.
Nast pnie ustalaj wspólne stanowisko w ósemkach.
Na koniec prezentuj wyniki ósemek na sesji plenarnej.
Technika ta daje szans ka demu na sprecyzowanie swojego zdania na podany temat.
-
„Burza mózgów” – etap poszukiwania rozwi za :
ka dy podaje przynajmniej 1 pomysł ;
nikt nie komentuje niczyjego pomysłu ;
wszystkie rozwi zania s zapisywane .
FORMY PRACY : indywidualna, w parach, w grupach (4- i 8- osobowych), zbiorowa.
PRZEBIEG LEKCJI :
KROKI DYDAKTYCZNE
FORMA
SOCJALNA
PL
I. Czynno ci organizacyjne
(frekwencja, data).
II. Zapisanie tematu i wyja nienie celów lekcji.
PL
III. Faza wst pna – pytanie: Streitest du oft?
EA / PA / PL
Worüber? Mit wem?
IV. Wprowadzenie do tematu – zapoznanie z
EA / PL
tre ci plakatu i podawanie skojarze z
„Geschmack” w postaci asocjogramu (burza
mózgów)
V. Realizacja tematu:
- podział uczniów na 2 grupy;
EA / PL
- obja nienie zadania do przygotowania w
EA / PA / GA /
postaci plakatu: „Kann man über
PL
Geschmack streiten?” (metoda – nie na
kula);
- rozdanie dodatkowych materiałów z „Juma”;
- nauczyciel okre la czas wykonania zadania
(15 min.) i podaje zasady oceniania pracy w
grupie ;
- indywidualne czytanie tekstów ze
EA
zrozumieniem (słowa – klucze);
- uczniowie pracuj za pomoc metody
EA / PA / GA
nie nej kuli – indywidualnie, w parach, w
czwórkach i w ósemkach;
- praca w 2 grupach, wymiana my li i zapis
GA
argumentów na papierze pakowym;
- prezentacja wyników pracy w grupach przez
EA / PL
przedstawiciela grupy;
VI. Podsumowanie lekcji
EA / PL
VII. Materiał rezerwowy ( wiczenie Richtig /
EA
falsch z podr cznika str.101) i AB – 14/66
VIII. Ocena pracy uczniów w czasie lekcji
PL
IX. Faza ko cowa – zadanie i obja nienie pracy
EA / PL
domowej: „Kann man über Geschmack
streiten?” Warum? - Jakie jest twoje zdanie?
Praca dla ch tnych: Findest du es richtig: “Alle
haben gleiche Geschmäcke“?
EA – praca indywidualna,
PA – praca w parach,
GA – praca w grupach,
PL – praca w plenum.
MATERIAŁY I POMOCE
DYDAKTYCZNE
Zapis na tablicy i w
zeszytach.
Zapis
Asocjogram na tablicy i w
zeszytach.
Pionki do gry.
Artykuły z „Juma”.
Notatki.
Plakat.
Plakat na tablicy i notatki w
zeszycie.
Zapis ocen w dzienniku.
Zapis w zeszycie.