ruch na swiezym powietrzu w kontakcie

Transkrypt

ruch na swiezym powietrzu w kontakcie
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12
im. Jana Pawła II w Stalowej Woli
Scenariusz zajęć ruchowych dla klasy 02
Prowadzący: mgr Teresa Gorczyca
Data: marzec 2014 r.
Ośrodek tematyczny: Ruch poza szkołą/przedszkolem:
Aktywność w gronie rodziny (obszar nr 8) - zorganizowanie imprezy
z udziałem najbliższych członków rodziny uczniów
TEMAT ZAJĘCIA: „Rodzinne spotkanie na leśnej polanie”– spacer ścieżką edukacyjnoprzyrodniczą „Ciemny Kąt”- ruch na świeżym powietrzu w kontakcie z przyrodą
CELE OGÓLNE:
-Wykorzystanie czynnika rozwojowo- zdrowotnego: ruch w kontakcie z przyrodą
-Rozwijanie sprawności fizycznej: różnych cech motoryki i wytrzymałości
-Zapoznanie z pięknem środowiska lokalnego – ścieżka edukacyjno-przyrodnicza ,,Ciemny Kąt’’
-Ćwiczenie koordynacji ruchowej i orientacji przestrzennej dzieci i rodziców
-Wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez wspólne spędzanie wolnego czasu
-Kształtowanie zamiłowania do czynnej rekreacji, prozdrowotnego stylu życia
-Promocja spędzania czasu wolnego przez rodziny w sposób aktywny
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
-wieloma zmysłami poznaje środowisko lasu
-wykonuje poprawnie skoki w głąb, wyskoki, przeskoki
-wykonuje przejścia przez przeszkodę i ćwiczenia równoważne
- rzuca na odległość i do celu
-wie jak zachować się w lesie
-odczuwa zadowolenie i radość z wspólnego przebywania z rodzicami i kolegami
-zaspokaja potrzebę ruchu, rozładowuje energię
-wykorzystuje okazję do swobodnego ruchu .
Rodzice:
-dotleniają organizm, poprawiają kondycję
-spędzają czas w gronie rodziny i przyjaciół
-zyskują dobry nastrój i samopoczucie.
Miejsce: teren leśny, odcinek ścieżki o długości ok. 1.8 km
Forma organizacyjna: terenowy tor przeszkód podczas spaceru ścieżką edukacyjno-przyrodniczą
METODY: słowna, czynna
POMOCE: -szyszki, patyki, kora, apteczka
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Część wstępna:
1.Czynności organizacyjno-porządkowe
-Ustalenie godziny i miejsca spotkania
-Przedstawienie celu spaceru ;
-aktywny wypoczynek w gronie rodziny i znajomych
-szukanie znaków wiosny
2.Odczytanie regulaminu korzystania ze ścieżki edukacyjnej.
Omówienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w lesie: zachowaniu ciszy, nie oddalanie się od grupy.
Część główna:
1. Wykorzystanie
naturalnego ukształtowania terenu: pagórkowate tereny lasów sosnowych
i brzozowych oraz napotkanych przeszkód naturalnych, do różnych form ruchu i poznania środowiska lasu:

marsz w tempie dostosowanym do możliwości uczestników

obserwacja przyrody budzącej się do życia

obserwacja drzew, mrowisk, szkółki leśnej, młodnika

wsłuchiwanie się w odgłosy lasu

podbieganie na wzniesienia i zbieganie z nich

przechodzenie po pniu leżącego drzewa z asekuracją rodziców

wyskoki do zwisających gałęzi-ćwiczenie skoczności i zwinności

zabawa rzutna –celowanie zebranymi szyszkami do narysowanego patykiem koła

czytanie informacji na tablicach przy ścieżce edukacyjnej

ćwiczenia -oddechowe –nabieranie powietrza nosem, wydychanie ustami

wykorzystanie do odpoczynku wiat i ławek stojących na trasie ścieżki
2.W ramach odpoczynku zorganizowanie zabaw z udziałem rodziców:
Kamyczek
Wszyscy uczestnicy zabawy stają w kole oprócz jednej, która wchodzi do środka i zamyka oczy. Wszyscy
poza nią śpiewają krótką piosenkę (np. "Wlazł kotek na płotek"), podając sobie kamyczek. Kiedy piosenka się
kończy, osoba ze środka koła ma odgadnąć, gdzie jest kamyk. Jeśli jej się to uda, zamienia się miejscem z tym,
kto ukrywał w dłoni kamyk.
Mamo, ile kroków mam do Ciebie?
Jedna z osób staje na mecie w odległości kilku- kilkunastu metrów od pozostałych, których zadaniem jest
dotarcie do „mamy”. Każda z tych osób w swojej kolejce zadaje mamie pytanie: „Mamo, mamo ile kroków
mam do Ciebie?”. Mama podaje liczbę i rodzaj kroków, np. dwa słoniowe (jak największe kroki), trzy żabki
(skoki w przysiadzie), parasolki (skoki z obrotem wokół własnej osi), kurze stopki (stopa za stopą). Kto
pierwszy na mecie, ten zostaje mamą.
Część końcowa:
1.Podsumowanie spaceru i zabaw.
2.Podziękowanie uczestnikom, pożegnanie.