KONSPEKT ZAJĘĆ Z REEDUKACJI Temat: Ćwiczenia w czytaniu i

Transkrypt

KONSPEKT ZAJĘĆ Z REEDUKACJI Temat: Ćwiczenia w czytaniu i
KONSPEKT ZAJĘĆ Z REEDUKACJI
Temat:
Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu wyrazów trzysylabowych.
Analiza wzrokowa i słuchowa - ćwiczenia.
Opracowała:
mgr Jolanta Karbowniczak
nauczyciel- reedukator
SP nr 80 Kraków
Cele:
Ćwiczenie percepcji wzrokowo-ruchowej
Ćwiczenie sprawności grafomotorycznej
Ćwiczenie logicznego myślenia
Ćwiczenia czytania i pisania.
Wdrażanie do umiejętności dokonywania analizy i syntezy wzrokowej
i słuchowej.
Formy pracy:
Indywidualna.
Zbiorowa.
Pomoce:
Obrazki z podpisami.
Kartoniki z wyrazami.
Ilustracje przedmiotów 3- sylabowych.
Kredki.
Wyrazy bez jednej sylaby.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa w kręgu na dywanie.
- Reedukator pokazuje uczniom obrazek z podpisem. Dzieci dzielą wyrazy na
sylaby klaskając. Następnie wybrane osoby zadanie to wykonują
samodzielnie.
Obrazki z podpisami: Piłeczka, laleczka, gitara, bębenek.
2. Utrwalanie analizy i syntezy słuchowej i wzrokowej .
- Uczniowie samodzielnie wyszukują wyrazy trzy- sylabowe spośród
podanych na kartonikach i zapisują je w zeszycie dzieląc na sylaby.
Przygotowane wyrazy to: kasa, pogoda, stolik, pajacyk, gitara, motyle,
piłeczka, pióro, krowa, banan, maska, samolot, tama, tasak, lodówka.
- Uczniowie czytają indywidualnie i zbiorowo wybrane wyrazy.
3. Ćwiczenia usprawniające funkcję graficzno- motoryczną.
- Uczniowie otrzymują ilustracje i ich zadaniem jest pokolorować
przedmioty trzy- sylabowe.
- Każdy uczeń wylicza pokolorowane przedmioty i dzieli je na sylaby.
4. Utrwalanie materiału.
Zabawa na dywanie. Uczniowie uzupełniają sylaby w wyrazach:
li.....ki
za
.....łeczka
pi
ska.....ka
kan
pi....ki
sa
. .tylki
mo
- Uczniowie czytają utworzone wyrazy.