Scenariusz lekcji

Transkrypt

Scenariusz lekcji
Scenariusz lekcji – „Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych”
Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki komputerowej
- lekcji otwartej przeprowadzonej w dniu 15 marca 2010
nauczyciel prowadzący Anna Wieczyńska
Temat lekcji : Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych.
Informacje ogólne:
•
•
temat jest realizowany w klasie II technikum jako lekcja powtórzeniowa
i utrwalająca do działu FUNKCJE TRYGONOMETRYCZNE
czas trwania – 1 godzina lekcyjna.
Środki dydaktyczne:
•
•
•
•
program komputerowy - graph
program komputerowy – Interwrite Workspace
tablica multimedialna
zbiór zdań do podręcznika z matematyki dla klasy drugiej „Matematyka z plusem”.
Cele operacyjne:
•
•
uczeń utrwala wiadomości o przekształceniu wykresów funkcji
doskonali umiejętności w zakresie:
- identyfikowania wykresów funkcji trygonometrycznych
- przekształcania wykresów funkcji
- rozróŜnienia danych przekształceń
- doskonali rysowanie wykresów funkcji
- przyporządkowania wzoru funkcji do wykresu
• uczeń doskonali umiejętność czytania tekstu ze zrozumieniem;
• uczeń doskonali umiejętność pracy w grupie;
• uczeń doskonali umiejętność komunikacji, m.in. typu „uczeń – uczeń”.
Metody:
•
•
ćwiczenia praktyczne
elementy dyskusji
Formy pracy:
•
•
praca grupowa;
praca jednostkowa
1
Scenariusz lekcji – „Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych”
Czynności nauczyciela
Uwagi
Liderzy wybrani przez Czynności porządkowo –
nauczyciela tworzą
organizacyjne:
grupy trzy osobowe. . • sprawdzenie listy obecności;
• podział klasy na grupy.
• podanie tematu lekcji:
„Przekształcanie wykresów
funkcji trygonometrycznych”
• przedstawienie uczniom zasad
pracy w grupach i ustalenie
reguł, która grupa wygra.
KaŜda grupa otrzymała
kolorową kartkę, którą
lider grupy zgłaszał
rozwiązanie zadania
Uczniowie pracują
w grupach i wspólnie
rozwiązują zadania.
Dbałość o poprawną, samodzielną
pracę uczniów w grupach.
Ewentualna pomoc przy
rozwiązywaniu zadań.
Obsługa tablicy multimedialnej
Uczniowie podchodzą
do tablicy
multimedialnej i
przedstawiają swoje
rozwiązanie zadania.
Uczniowie sprawdzają
czy ich rozwiązania są
prawidłowe.
Wyłonienie grupy zwycięskiej.
Ocena pracy uczniów w grupach.
Nauczyciel zadaję pracę domową
Uczniowie
wypowiadają swoje
uwagi na temat
przeprowadzonej lekcji
Faza podsumowująca
- 10 minut -
Faza właściwa
– 30 minut -
Faza organizacyjna
- 5 minut -
Przebieg lekcji :
Czas Czynności uczniów
Materiały:
•
•
podział na grupy i omówienie zasad pracy - załącznik nr 1
zadania dla grupy - załącznik nr 2
2
Scenariusz lekcji – „Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych”
Załącznik nr 1.
Podział uczniów na grupy:
•
Nauczyciel wybiera liderów spośród uczniów. Liderzy dobierają sobie pozostałych
uczniów do grupy.
•
Nauczyciel przypisuje kaŜdej grupie numer
Zasady pracy w grupie:
•
Nad rozwiązaniem zadania pracuje cała grupa
•
Rozwiązanie zadania grupa zgłasza poprzez podniesienie kolorowej kartki z numerem
grupy.
•
Uczeń podaje rozwiązanie na tablicy multimedialnej
Załącznik nr 2.
Zadania:
Zad1.
W miejsce kwadratów wstaw odpowiedni wzór pasujący do opisu
słownego
A. Przesunięcie wykresu o p jednostek wzdłuŜ osi ox
B. Odbicie symetryczne względem osi ox
C. NałoŜenie wartości bezwzględnej na cały wykres
y=f(-x)
y=f(x-p)
y=|f(x)|
y=f(|x|)
y=-f(x)
y=f(x)+p
y=af(x)
3
Scenariusz lekcji – „Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych”
Zad2.
Uporządkuj w kolejności chronologicznej czynności, jakie musisz wykonać,
aby narysować wykres funkcji
1.
2.
3.
4.
5.
Narysować wykres funkcji y=-|sin(x -pi/3)|+1
Narysować wykres funkcji y=sin(x -pi/3)
Narysować wykres funkcji y=|sin(x -pi/3)|
Narysować wykres funkcji y=-|sin(x -pi/3)|
Narysować wykres funkcji y=sin(x)
Zad 3.
Przyporządkuj wzory funkcji odpowiednim wykresom
y=|tg(x)|+2
y=-tg(x+2)
y=|tg(x+2)|
y=sin(|x+2|)
y=sin(x+2)
y=|sin(x)|+2
4
Scenariusz lekcji – „Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych”
Zad 4.
Przyporządkuj wzory funkcji odpowiednim wykresom
y=4cos(x)
y=4cos(x+1)
y=-cos(4x)
y=sin(2x)
y=sin(x+1/4)
y=sin(1/2x)
Zad 5.
Napisz wzór funkcji, której wykresem jest
A.
5
Scenariusz lekcji – „Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych”
Zad 6.
Napisz wzór funkcji, której wykresem jest
B.
Zad 7.
Napisz wzór funkcji, której wykresem jest
C.
6
Scenariusz lekcji – „Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych”
Zad 8.
Napisz wzór funkcji, której wykresem jest
D.
7