Scenariusz zabaw ruchowych na śniegu przeprowadzony przez

Transkrypt

Scenariusz zabaw ruchowych na śniegu przeprowadzony przez
Scenariusz zabaw ruchowych na śniegu przeprowadzony przez Janinę K.
w dniu 30.01. 2014 roku
Cele ogólne:
- poznanie znaczenia aktywności ruchowej na świeżym powietrzu
- nabywanie umiejętności współpracy w grupie,
- wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i rozsądku podczas zabaw zimowych,
- zrozumienie przez dzieci konieczności wybierania bezpiecznych miejsc do zabawy.
Cele operacyjne:
dziecko:
- wie jakie znaczenie dla zdrowia ma ruch na świeżym powietrzu,
- właściwie ubiera się do wyjścia na podwórko,
- chętnie zjeżdża na sankach,
- odczuwa radość z podjętych działań,
- przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas zabawy,
- bierze udział w zabawach ze współzawodnictwem.
Metody pracy :
-czynna,
- oglądowa,
- słowna.
Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa,
- grupowa.
Pomoce: ilustracja „zimowe zabawy”, sanki.
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa z dziećmi na temat zabaw zimą na podwórku i ich znaczenia dla naszego zdrowia.
3. Omówienie ilustracji „zimowe zabawy” - zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas takich
zabaw.
4. Improwizacja ruchowa „Bawimy się na śniegu”.
Nauczycielka prosi dzieci, aby wyraziły ruchem i gestem, w jaki sposób wykonujemy następujące
czynności:
- przypinamy narty,
- wchodzimy pod górkę, podpierają się kijkami,
- zjeżdżamy na nartach,
- zakładamy i zawiązujemy buty z łyżwami,
- jeździmy po lodowisku,
- ciągniemy wspólnie z kolegą sanki pod górę,
- zjeżdżamy z górki na sankach.
5. Wyjście do szatni, przypomnienie zasad kolejności ubierania się (buty, kurtka, szalik, czapka,
rękawiczki).
6. Zabawy na świeżym powietrzu:
a) zabawy na śniegu,
 „Berek”,
 kicające zajączki – dzieci stoją w rozsypce, na sygnał nauczyciela skaczą naśladując zajączki
na śniegu. Na gwizdek nieruchomieją,
 rzuty śnieżnymi kulami do celu,
 indiański trop (uczestnicy zabawy ustawiają się jeden za drugim. Pierwsze dziecko zaczyna
poruszać się po świeżym śniegu wyraźnie zaznaczając swoje ślady, pozostali poruszają się
„gęsiego” starając się postawić stopę w ślad, który pozostawił pierwszy uczestnik.
b) lepienie „bałwanka” – dzieci lepią w dłoniach małe kuleczki i toczą je po śniegu. Kule są coraz
większe. W toczenie kul przedszkolaki wkładają coraz więcej siły. (lepią 3 kule – 3 powtórzenia ćwiczenie dużych grup mięśniowych, wyczucie ciężaru). Później przy pomocy nauczyciela nakładają
kule jedną na drugą aby powstał bałwan. Na koniec dzieci szukają drobnych kamyków i robią
bałwankowi oczy, nos i guziki.
c) jazda na sankach- dzieci zjeżdżają na sankach pojedynczo lub podwójnie. Następnie wspólnymi
siłami ciągną sanie na szczyt górki (ćwiczenia dużych grup mięśniowych).
7. Powrót do szkoły, otrzepanie obuwia i odzieży.
8. Smaczny obiad.
9. Ewaluacja zajęć:
Odpowiedz na pytanie?
- czy ci się podobały zajęcia na świeżym powietrzu? (tak, lubimy zjeżdżać na sankach, lepić bałwana,
bawić się na śniegu)
- dlaczego warto bawić się na świeżym powietrzu w każdej porze roku?( bo nie będziemy chorować,
jedzenie będzie nam smakować, będziemy silni, wytrzymali, będziemy mieli zdrowe kości, możemy
wygrywać w różnych zawodach i konkursach, nie będziemy otyli, bo jeżeli ktoś jest gruby to może
często chorować, jest słaby i źle mu oddychać)
10. Zakończenie zajęć:
Narysuj co ci się na dzisiejszych zajęciach na świeżym powietrzu podobało?