SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZACY: Beata Potrykus TEMAT

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZACY: Beata Potrykus TEMAT
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
PROWADZACY: Beata Potrykus
TEMAT: Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała.
GRUPA: Zespól rewalidacyjno- wychowawczy
TERMIN REALIZACJI: 22.03.2013 r.
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 60 minut
CELE OGÓLNE:
- nauka rozróżniania i nazywania poszczególnych części ciała;
- stymulacja dotykowa, słuchowa i wzrokowa;
- rozwijanie samoświadomości;
-wyzwalanie aktywności i samodzielności;
- usprawnianie pracy rąk i dłoni.
CELE OPERACYJNE (WYCHOWANEK):
- samodzielnie lub z pomocą wskazuje poszczególne części ciała;
-rozumie i wykonuje polecenia;
- kieruje ciepły strumień powietrza wydobywający się z suszarki na głowę i dłonie;
- rozpoznaje swoje odbicie w lustrze;
-samodzielnie lub z pomocą myje ręce;
- odbija pomalowane farbami dłonie na arkuszu papieru.
METODY: stymulacja polisensoryczna, Metoda M. Ch. Knillów
FORMY: grupowa, indywidualna
POMOCE DYDAKTYCZNE: suszarka, kaseta, magnetofon, gęsie pióra, farby, arkusz
papieru
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA:
1. Przywitanie się z podaniem dłoni.
2. Nauczyciel głośno wymawia imię wychowanka w trakcie powitania.
CZĘŚĆ GŁÓWNA:
1. Ćwiczenia według Metody M. Ch. Knillów.
2. Zabawy z suszarką. Nauczyciel kieruje ciepły strumień powietrza wydobywający się
z suszarki na poszczególne części ciała (brzuch, ręce, głowę, plecy). Wychowanek
podejmuje próby samodzielnego wykonania zadania, które wcześniej zaprezentował
nauczyciel.
3. Zabawa z gęsim piórem. Dotykanie poszczególnych części ciała piórem, co powoduje
śmiech i radość wychowanka.
4. Zabawy przed lustrem. Nauczyciel nakłada na nos, policzki, czoło, brodę i usta
niewielkie porcje bitej śmietany i jednocześnie głośno nazywa poszczególne części
twarzy. Wychowanek rozpoznaje swoje odbicie i pokazuje różne miny
wspólnie
z nauczycielem.
5. Zabawa z farbkami. Nauczyciel maluje dłonie wychowanka farbami, a następnie
uczestnik zajęć odbija dłonie na arkuszu papieru.
CZĘŚĆ KOŃCOWA:
1. Wykonanie czynności porządkowych i higienicznych wspólnie z nauczycielem.
2. Chwalenie wychowanka za podejmowanie prób samodzielnego wykonania zadania.
3. Pożegnanie uczniów z podaniem dłoni
Opracowała: Beata Potrykus

Podobne dokumenty