ryby_baltyku_szkola_podstawowa

Transkrypt

ryby_baltyku_szkola_podstawowa
Projekt „Dobry Klimat dla morza/Good Climate for the Sea” realizowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego
Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014
Program Operacyjny PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów”
SCENARIUSZ LEKCJI
„RYBY BAŁTYKU – WPŁYW ZMIAN KLIMATU”
ETAP NAUCZANIA
SZKOŁA PODSTAWOWA
Dobry Klimat dla Morza
Scenariusz do filmu „Ryby Bałtyku – wpływ zmian klimatu”
Temat: Ryby Bałtyku
Cel ogólny: Stawianie hipotez na temat zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie i ich weryfikacja.
Uczeń przewiduje przebieg niektórych zjawisk i procesów przyrodniczych, wyjaśnia proste zależności
między zjawiskami;
Cele szczegółowe:
• poznanie gatunków występujących w Morzu Bałtyckim
• opisanie przystosowania ich budowy zewnętrznej i czynności życiowych do środowiska życia
• proponowanie działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu
Metody pracy: praca z filmem, pogadanka
Formy pracy: grupowa i indywidualna
Środki dydaktyczne: film dokumentalny (całość lub fragmenty – odcinek „Ryby Bałtyku – wpływ zmian
klimatu”), karta pracy (zał.1), materiały do wykonania rysunku.
Czas lekcji: 1 godzina lekcyjna
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
Nauczyciel ogląda z uczniami film (lub fragmenty) pt.: „Ryby Bałtyku – wpływ zmian klimatu”.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy (zał.1). Wspólnie rozwiązują zadanie 1 z karty pracy.
2. Nauczyciel wyjaśnia uczniom zagrożenia przyrodnicze i gospodarcze wpływające na liczebność
gatunków ryb występujących w Morzu Bałtyckim. Omawia z nimi problem zanieczyszczenia morza,
przełowienia populacji ryb, a także wskazuje gatunki o największym znaczeniu dla gospodarczej
działalności człowieka.
3. Uczniowie rozwiązują zadanie 2 z karty pracy.
4. Nauczyciel wyjaśnia dlaczego niektóre gatunki słodkowodne występują w Bałtyku zwracając
szczególnie uwagę na migracje ryb, rozród w wodach Bałtyku oraz na to, że Bałtyk jest morzem
słonawym. Uczniowie zapisują wnioski w zadaniu 3 w karcie pracy.
Faza podsumowująca
1. Jako podsumowanie (lub pracę domową) uczniowie wykonują rysunek ryby bałtyckiej zagrożonej
wyginięciem.
Dobry Klimat dla Morza

Podobne dokumenty