W krainie naszych uczuć

Transkrypt

W krainie naszych uczuć
W krainie naszych uczuć
sobota, 26 października 2013 16:16
Konspekt zajęć otwartych „W krainie naszych uczuć”
Termin realizacji: 20.03.3013 godz. 17.00- 18.00
Miejsce: sala gimnastyczna
Cele zajęć:
- rozpoznawanie i nazywanie uczuć i emocji
- zróżnicowane i obszerniejsze pojmowanie swoich uczuć, rozwijanie większej szczerości dla
uczuć i myśli innych w swoim otoczeniu
- zdobycie wiedzy na temat możliwości wyrażania uczuć oraz uzyskanie świadomości, że jest
ono nie tylko dozwolone, ale także nagradzane
- konstruktywne radzenie sobie z uczuciami i emocjami
- rozwijanie zdolności do empatycznego odczuwania
- kształtowanie postawy wykazującej respekt i tolerancję dla poglądów, uczuć
i zachowań innych
- uwalnianie od zbędnych mechanizmów obronnych, lęków, napięć, odreagowanie
emocjonalne
- budzenie w dzieciach ciekawości i radości uczenia się, zdobywania nowych doświadczeń
Metody i formy pracy:
1. Praca w kręgu i rundki
2. „Burza mózgów”
3. Rysunki i inna twórczość plastyczna
5. Praca w małych grupach
6. Zabawa
7. Gry i zabawy psychologiczne
Uczestnicy zajęć:
Grupa 8 uczniów w wieku 8-12 lat
Przebieg zajęć
Treść – kolejne zadania Czynność Potrzebne materiały
Powitanie grupy. Krąg – iskierka --Zabawa: „Dzień dobry, dzień dobry.” Podczas tej zabawy jest wesoło. Dzieci wędrują po sali.
Małym turystom towarzyszy muzyka. Kiedy muzyka cichnie wszystkie dzieci wołają głośno
1/4
W krainie naszych uczuć
sobota, 26 października 2013 16:16
„dzień dobry” i podają rękę lub „przybijają piątkę” kolegom obok. -, ale temu, które jest najbliżej.
Znowu zaczyna się muzyka i wszystkie dzieci maszerują dalej, każde swoją drogą, aż muzyka
ponownie ucichnie. Potrząsanie tyloma dłońmi jest bardzo zabawne i wzbudza w dzieciach
radość. Odtwarzacz wesoły materiał muzyczny.
Wprowadzenie do zajęć;
Rundka: W jakim nastroju zaczynamy zajęcia, jak się czujemy? Przedstawienie uczestnikom
tematu zajęć.
Dzieci proszone są o określenie swego aktualnego nastroju.
Wyszukują „mordek” symbolizujących ten nastrój.
Naklejają na drzewko uczuć.
Planszę z drzewem umieszczona zostaje na ścianie. Mordki – zestaw dla każdego ucznia
Drzewko uczuć
kleje, bluteck lub taśma klejąca
Zabawa integracyjna zaczerpnięte z metody Weroniki Sherborne Zabawa - zamiana kolorami,
zabawa „Rekin” Płachta
Runda: Jakie znacie uczucia?
Zaznaczyliście na drzewie uczuć swoje uczucia na początku zajęć. Pomyślcie i podajcie, jakie
jeszcze znacie uczucia? Uczucia wymieniane przez dzieci zapisywane są na planszy.
Planszę wieszamy na ścianie. Plansza pt: Nasze uczucia
mazaki, bluteck lub taśma klejąca
Ćwiczenie: Mowa ciała. Uczestnicy ciągną po kolei etykiety z nazwą uczuć i prezentują to
uczucie ciałem, ruchem, miną – reszta uczestników odgaduje. Etykiety z uczuciami
Zabawa: „Atak na balon”
(zabawa przeciwko agresji
i przemocy) Z długiego sznurka, szarf albo puf układamy na podłodze okrąg. Jest on
gniazdem dla jednego uczestnika, który musi strzec tam napompowanego balonika. Ten
strażnik pilnuje „balonowego jajka”, zakrywając je swoim ciałem. Teraz rozbrzmiewa sygnał do
startu, a inny uczestnik atakuje wypełniony powietrzem łup. Jego zadaniem jest doprowadzenie
do pęknięcia balonu poprzez szczypanie go albo ugniatanie. Może również ciężarem swojego
ciała naciskać na balon, np. kładąc się na plecach strażnika. Jeżeli jajo wypadnie z gniazda,
przerywamy „atak” do momentu, aż znajdzie się ono ponownie w bezpiecznym miejscu.
Nadmuchane baloniki
sznurek, szarfy lub pufy
Ćwiczenie: Dzielimy uczucia.
Na waszej liście z uczuciami są takie, z którymi jest nam dobrze i takie, z którymi jest nam źle.
Zaznaczymy teraz te, z którymi jest źle. Dzieci na sporządzonej wcześniej liście podkreślają
kolejno te uczucia, które są przykre, nieprzyjemne (złość, lęk, strach, smutek, wściekłość,
zdenerwowanie, wstyd, …) Istniejąca już plansza z uczuciami
kolorowy flamaster do podkreśleń
Ćwiczenie: Jak można zmienić przykre uczucia? Wprowadzeniem do tego ćwiczenie jest
wiersz pt.”Burza”, czytany przez prowadzące zajęcia.
Dzieci wymieniają sposoby zmiany uczuć (reduktory złości), wyszukują je na przygotowanych
2/4
W krainie naszych uczuć
sobota, 26 października 2013 16:16
etykietach i umieszczają na ścianie pod napisem: „Zmieniamy przykre uczucia”. Wiersz „Burza” Małgorzaty Strzałkowskiej
napis umieszczony na ścianie „Zmieniamy przykre uczucia”
Zabawa: Burza w lesie.
Zabawa polega na podziale dzieci na różne zwierzęta. Dzieci siedzą na pufach. Na komendę
np. „lisy odwiedzają zające” - dzieci przypisane do tych zwierząt zamieniają się miejscami, na
komendę „burza w lesie’ wszyscy zamieniają się miejscami --Ćwiczenie: Źródła uczuć. Dzieci kończą zdanie:
- Jestem wściekły, gdy...
- Jest mi smutno, gdy...
- Czuję się szczęśliwy, gdy...
- Boję się, gdy...
- Jest mi głupio, gdy...
- Uśmiecham się, kiedy…
- Jestem przerażony, gdy...
- Czuje się niepewnie, gdy...
- Denerwuję się, gdy...
- Niecierpliwię się, gdy...
- Jestem zdziwiony, gdy…
- Wstydzę się, gdy…
- Cieszę się, kiedy…
- Jestem obojętna, gdy… Karta z zapisanymi zdaniami do odczytywania dzieciom
Praca zbiorowa: Świat naszych uczuć.
Uczestnicy wykonują wspólną pracę na zadany temat. Duży arkusz papieru (najlepiej w
kształcie koła, kredki, kolorowe gazety, klej, nożyczki)
Zabawa: Podaj przedmiot Dzieci kolejno przekazują sobie z rąk do rąk różne przedmioty, o
różnej wadze, fakturze, temperaturze.
3/4
W krainie naszych uczuć
sobota, 26 października 2013 16:16
Opowiadają swoje wrażenia. np. duży kamień,
duża kostka lodu,
duża szklana bombka,
kubek pełen wody,
garść fasoli,
kula styropianowa najeżona wykałaczkami,
walec oklejony taśmą dwustronnie klejącą,
mięciutki pluszak
Rundka: W jakim nastroju kończymy zajęcia, jak się czujemy? Dzieci ponownie wyszukują
mordek odpowiadających ich aktualnemu nastrojowi.
Naklejają na drzewko uczuć wykorzystane na początku zajęć. Porównują z nastrojem z
początku zajęć.
Mordki
drzewko uczuć
kleje, bluteck lub taśma klejąca
Pożegnanie Iskierka
Wspólne porządkowanie sali --BIBIOGRAFIA:
1. Socjoterapia. Praca zbiorowa pod redakcja Katarzyny Sawickiej (1999), Centrum
Metodyczne Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej Ministerstwa Edukacji Narodowej ,
Warszawa..
2. Portmann R, Schneider E. (2003), Zabawy na odprężenie i koncentrację. Wyd. JEDNOŚĆ,
Kielce.
3. 1.Gisela Walter:. Ja i mój świat. Gry i zabawy rozwijające kompetencje społeczne dzieci.
Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2006 r.
4. 2.Dorota Skwark: Skarbnica Zabaw. Ponad 650 zabaw na różne okazje. Wydawnictwo
JEDNOŚĆ, Kielce 2007 r.
5. Rojewska J. (2000), Grupa bawi się i pracuje. Oficyna Wydawnicza UNUS, Wałbrzych.
6. Jachimska M. (1994), Grupa bawi się i pracuje. Oficyna Wydawnicza UNUS, Wałbrzych.
7. Vopel K. W., (1999), Gry i zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży. Część 2: Uczucie/
Rodzina i przyjaciele. Wyd. JEDNOŚĆ, Kielce
8. Małgorzata Strzałkowska: Rady nie od parady, czyli bajki z morałem. Czarna Owca dawniej
Jacek Santorski & Co.
4/4