Akcenty małopolskie w Mistrzostwach Polski Młodych Koni w 2006 roku
Konie małopolskie posiadają predyspozycje do sportu jeździeckiego, głównie w konkurencji
wszechstronnego konia wierzchowego i w skokach. Klacze małopolskie kojarzone z ogierami o
wybitnych uzdolnieniach wierzchowych są wdzięcznym materiałem do hodowli koni sportowych.
Tegoroczny cykl MPMK rozpoczęto w Łącku od konkurencji skoków. W kategorii czterolatków
sklasyfikowano 47 koni. Spośród koni małopolskich najwyżej - na 10 miejscu - został
sklasyfikowany ogier Herb (Arcus xx - Hebra po Campetot xxoo), hodowli i własności SK
Walewice. Czternaste miejsce zajął również walewicki ogier
Lampart
(
Arcus xx
- Lambda po Campetot xxoo). Na 16. i 17. pozycji uplasował się ogier
Ebonit
(Jalienny xo - Emfaza po Kwartet xo), hodowli i własności SK Janów Podlaski. Na 19. miejscu
został sklasyfikowany ogier
Hindus
(Emetyt - Haduda po Hippies), hodowli SK Walewice i własności SO Łąck. W grupie koni
pięcioletnich na 20 sklasyfikowanych koni. Na trzeciej pozycji uplasował się ogier
Otill
(Luron KWPN - Olita). Ojcem Olity jest małopolski Mag - niegdyś wysokiej klasy skoczek.
Kategoria sześciolatków to duży sukces koni małopolskich. Ich przedstawicielka, klacz
Awelana
(
Arcus xx
- Awia po Fedrus ) zajęła drugie miejsce, zdobywając tytuł pierwszej wicemistrzyni Polski.
Hodowcą i właścicielem tej klaczy jest doświadczony i znany hodowca - Bogusław Dąbrowski.
Czwarte miejsce zajął wyhodowany w SK Kalników wałach
Orinoko
(Leandro hol. - Ossa m po Przedświt XIII-4).
1/5
Awelana (
Arcus xx - Awia m) i Andrzej Głoskowski
MPMK w Skokach, Łąck 2005
Mistrzostwa Polski siedmiolatków to kolejny sukces małopolaków. Zwycięski ogier Imequyl jest
synem holenderskiego Lurona i małopolskiej klaczy Iluzja po Len, hodowli SK Prudnik, a
własności SO Bogusławice. Na trzeciej pozycji uplasował się małopolski
Efekt
(Veritas xo - Emerycha po Ermitaż o) hodowli i własności SK Janów Podlaski. Czwarte miejsce
Judex xx)
Natomiast bardzo licznie rasa małopolska była reprezentowana w MPMK w konkurencji
WKKW, które odbyły się w Białym Borze. W kategorii czterolatków na 21 koni sklasyfikowanych
było aż 8 koni małopolskich. W pierwszej dziesiątce znaleźli się finaliści MPMK w skokach ogiery: Ebonit - 3. miejsce, Hindus - 7. miejsce, Herb - 10. miejsce. Na 6 miejscu w WKKW
uplasował się srokaty małopolski
Harbuz
(Vis Versa xo - Hałastra m. po
Europejczyk oo
), hodowli SK Janów Podlaski i własności SO Białka. W grupie koni pięcioletnich mistrzem
Polski został ogier
Eternal
- syn holenderskiego Lurona i małopolskiej klaczy Elektra po Len, hodowli SK Prudnik i
własności SO Sieraków. Konkurencję ukończyło 10 koni, a wśród nich było pięć koni
małopolskich. Na miejscach od trzeciego do szóstego włącznie uplasowały się konie
małopolskie: klacz
Draperia
(Matador - Dryjka po Szał xxoo) hodowli Piotra Machuli, własności Krzysztofa Machuli, klacz