Scenariusz zajęć ruchowych dla grupy 5 latków.

Transkrypt

Scenariusz zajęć ruchowych dla grupy 5 latków.
Scenariusz zajęć ruchowych dla grupy 5 latków.
Temat zajęć: Pokonujemy tor przeszkód
Cel zajęć :
Zachęcanie do aktywności fizycznej.
cele operacyjne:
-- starannie wykonuje zadania
- zna zasady bezpieczeństwa podczas ćwiczeń,
- potrafi prawidłowo przejść po ławeczce,
- rozumie znaczenie ćwiczeń fizycznych w życiu codziennym,
- umie utrzymać prawidłową postawę ciała podczas ćwiczeń,
środki dydaktyczne: ławeczka do ćwiczeń, kolorowe obręcze, krzesełka, hulahop.
Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie zajęć. Ustawienie się w dwuszeregu i sprawdzenie przez
dzieci liczebności poprzez odliczanie.
2. Zapoznanie dzieci z planem zajęć i głównym celem – wskazanie
pozytywnych aspektów aktywności fizycznej.
3. Dzieci stają w luźnej rozsypce w sali. Rozgrzewka –
- spokojny marsz w miejscu ,
- ćwiczenia ramion: unoszenie i opuszczanie,
- skłony tułowia w bok,
- „rysowanie kół” biodrami,
- rysowanie dużych kół w powietrzu ze wspięciem na palce,
- Podskoki z wysokim unoszeniem kolan i pracą rąk (prawy łokieć do
lewego kolana, lewy łokieć do prawego kolana)
- Pogłębianie skłonów tułowia – sięganie łokciami do kolan ( prawym do
lewego,
lewym do prawego)
- wypady nogami do tyłu i na boki.
4. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Wiewiórki do dziupli”; Dzieci
dobierają się w trójki. Dwoje dzieci trzymając się za ręcę tworzą
„dziuple” a trzecie spaceruje spokojnie po sali. Na sygnał nauczyciela
dziecko szuka sobie miejsca w dziupli. Zamiana ról.
5. Wspólne tworzenie „Toru przeszkód” składającego się z następujących
stacji:
- ławeczka – przejście po ławeczce z zachowaniem równowagi;
- kolorowe obręcze – pokonanie rozsypanych na podłodze kolorowych
krążków stawiając nogi naprzemiennie;
- biurko – przejście pod biurkiem wychowawcy;
- krzesełka – przejście pod dwoma krzesłami,
- hula -hop – przełożenie obręczy od góry do dołu i odwrotnie.
Dzieci pokonują kolejno stacje zachowując ostrożność i wykonując
zadania najstaranniej jak to możliwe.
6. Ławeczka – utrwalanie znanych już ćwiczeń na ławeczce.
- przechodzenie po szerokiej części ławeczki,
- pokonywanie ławeczki poprzez przejście,
- podciąganie się na ławeczce leżąc na brzuchu,
- podciąganie się na ławeczce leżąc na plecach.
7. Zbiórka w dwuszeregu i podsumowanie zajęć.
Opracowała: Agata Prostak