pobierz

Transkrypt

pobierz
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Klasa: III
Temat lekcji: Kształtowanie cech motorycznych na obwodzie stacyjnym.
Ilość ćwiczących: 21
nie ćwiczących: -
Miejsce: Sala gimnastyczna
Prowadzący: Piotr Lachowicz
Przyrządy: skrzynia, odskocznia, ławeczki, materace. Przybory: Obręcz, piłeczki do tenisa stołowego, piłki lekarskie, pachołki, woreczki,
skakanka, instrukcje na kartkach.
Cele: Kształcący: Kształtowanie cech motorycznych z akcentem na koordynację ruchową, skoczność, siłę.
Poznawczy: Poznanie terminologii wykonywanych ćwiczeń.
Wychowawczy: Dbanie o bezpieczeństwo własne i współćwiczącego.
Zdrowotny: Uświadomienie własnej odpowiedzialności za ochronę swojego zdrowia.
Metody: Realizacji zadań ruchowych: Naśladowcza - ścisła, zadaniowa – ścisła, problemowa, zabawowa – naśladowcza.
Przekazywania wiedzy: Pokaz, opis, objaśnienie, dyskusja.
Wychowawcze: Wyrażenie aprobaty i dezaprobaty, samokontrola, samoocena, wpływu osobistego.
Tok lekcyjny –
Czas /
Nazwa i opis zadania /ćwiczenia /
Uwagi organizacyjne i metodyczne
rodzaje zadań
dozowanie
I Część wstępna
Moment
5’
Zbiórka w dwuszeregu, raport kapitana.
Zbiórka, raport, przywitanie, sprawdzenie obecności i przygotowania
organizacyjno – ćwiczących. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich
Uczennice odpowiadają na pytanie –
porządkowy
dyskusja.
realizacji. Nauczyciel zadaje pytanie: Które grupy mięśni musimy
wzmocnić przygotowując się do wykonywania ćwiczenia - przewrót w
przód ?
Rozgrzewka
8’
Kontrola stroju, miejsca ćwiczeń, stanu przyborów i sprzętu.
Nauczyciel pokazuje i objaśnia ćwiczenia,
Trucht:
poprawia błędy, zwraca uwagę na bezpieczne
- krążenia ramion w przód, w tył,
odległości między ćwiczącymi.
- z energicznym wyrzucaniem, co kilka kroków raz prawej, raz lewej
nogi w bok,
- z rytmicznym podciąganiem co kilka kroków w kierunku klatki
piersiowej
raz prawej, raz lewej nogi, ugiętych w kolanach z jednoczesnym
klaśnięciem dłoni pod kolanami.
Ustawienie grupy w rozsypce.
W rytmie co krok: podskok raz na prawą, raz na lewą nogę z
naprzemianstronnym wymachem ramion w górę.
W miejscu, w małym rozkroku, ramiona w bok: skręt tułowia w lewo i
w prawo bez odrywania stóp od podłoża.
Siad skulny, ramiona z tyłu oparte o podłogę, wyprost nóg w stawach
kolanowych, uniesienie ramion w bok - zatrzymanie w siadzie
równoważnym i powrót do pozycji wyjściowej.
Leżenie przewrotne: ćwiczący dotyka raz prawą, raz lewą stopą do
podłoża za głową.
II Część główna
Kształtowanie
cech
motorycznych na
obwodzie
stacyjnym –
wspólne
rozwiązywanie
problemu w
zespole
dwójkowym
I stacja:
W leżeniu przodem naprzeciw siebie wydmuchiwanie piłeczek z
obręczy.
II stacja:
Leżenie tyłem z nogami zgiętymi, ręce splecione za głową – skłony z
dotknięciem głową kolan, współćwiczący chwyta za stopy.
III stacja:
Naskok na odskocznię, odbicie i przeskok przez trzy piłki lekarskie.
IV stacja:
Ławeczka gimnastyczna zaczepiona o skrzynię. W leżeniu przodem
„poślizgi” – podciąganie na ławeczce i zeskok na materac.
V stacja:
Na materacu leżenie tyłem z ramionami wyprostowanymi za głową,
chwyt partnerki za kostki – wznoszenie i opuszczanie nóg z
woreczkiem między stopami. Po każdym uniesieniu partner odpycha
nogi do położenia wyjściowego. Leżąca zatrzymuje je tuż nad
materacem przez pięć sekund.
VI stacja:
Skoki na skakance dowolnym sposobem.
VII stacja:
„Taczki” – jedna ćwicząca wykonuje na początku ławeczki podpór
leżąc przodem w rozkroku. Współćwicząca ujmuje ją za nogi i
przeprowadza ją na drugą stronę ławeczki.
VIII stacja:
W przysiadzie ręce splecione za głową – skoki slalomem między
pachołkami.
IX stacja:
Toczenie piłki lekarskiej do partnera w leżeniu przodem naprzeciw
siebie.
X stacja:
26’
15x
5x
Uczennice dobierają się w pary. Nauczyciel
rozdaje kartki z określonym zadaniem
ruchowym na każdej stacji. Czuwa nad
bezpieczeństwem przy organizacji stanowisk,
sprawdza poprawność zrozumienia poleceń i
prawidłowość wykonania. Przestrzega czasu,
poleca zmianę stanowiska.
Ćwiczenia wykonywane są na zmianę (w
parach), przejście na kolejną stację
sygnalizowane jest gwizdkiem.
Nauczyciel zwraca uwagę na asekurację
współćwiczącej.
Nauczyciel przypomina o wykonywaniu
skoku na palcach i śródstopiu.
Nauczyciel przypomina o nachwycie
ławeczki w czasie wykonywania „taczki”.
3’
Grupa ustawiona w kole w siadzie skrzyżnym
Rozwiązywanie krzyżówki o tematyce sportowej.
III Część
końcowa
Uspokojenie
organizmu
Zabawa „Głuchy telefon” – wyznaczona osoba wymyśla jakieś zdanie
związane ze sportem i podaje je dalej mówiąc do ucha – tak hasło
dochodzi do ostatniej, która mówi głośno co usłyszała.
Zbiórka, podsumowanie zajęć, pożegnanie.
Moment
organizacyjno –
porządkowy
z zachowaniem prawidłowej postawy i
odległości między sobą.
3’
Sprzątanie przyrządów i przyborów.
Samoocena uczennic.
Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Temat: Kształtowanie podstawowych cech motorycznych w zwinnościowym torze przeszkód.
Prowadzący: Lachowicz Piotr
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Liczba ćwiczących: 20
Klasa: III
Przybory i przyrządy: 7 szarf, 7 ring, 7 pachołków, piłka, 2 ławeczki, 2 materace, kozioł, , plansza lub tablica, 3 piłki lekarskie.
Zadania szczegółowe:
-
uczeń rozwija koordynację ruchową
-
wzmacnia siłę mięśni ramion i nóg
Umiejętności:
-
uczeń potrafi pokonywać przeszkody
-
posługiwać się stoperem
-
wykonywać przewrót w przód z rozbiegu
-
zmierzyć tętno
Wiadomości:
-
uczeń wie, jak bezpiecznie pokonywać przeszkody
-
uczeń wie, jak posługiwać się stoperem
-
zna ćwiczenia kształtujące z szarfą, ringiem
-
wie, jak wyłonić zwycięzcę w konkursie
Zadania usamodzielniające:
-
uczeń pomaga w zachowaniu bezpieczeństwa podczas ćwiczeń
-
sam organizuje konkurs
Temat ścieżki: „Warunki bezpiecznej zabawy ruchowej”.
Metody:
1. Realizacja zadań ruchowych- zabawowa, inwencji twórczej, zadaniowa, naśladowcza.
2. Przekazania wiedzy- pogadanka, pokaz.
3. Wychowawcze- instruowanie, wyrażanie aprobaty
Część
lekcji
Docelowe
1
2
Część Zapoznaje się
wstępn z zasadami
a
lekcji
Pobudzi i
ożywi
organizm
Czynności uczniów
Zadania
3
-słucha informacji N
-przygotowuje się do świadomego i
aktywnego udziału w lekcji
-dokonuje pomiaru tętna
- wykona zabawę „Berek”, U biega luźno
Czynności nauczyciela
Dozowa
nie
4
-sprawdza gotowość do
zajęć
5
2’
Metody
6
pogadanka
-podaje zadania lekcji
-mierzy, wyznacza czas
pomiaru tętna
2’
zabawowa
Część Pobudzi i
główna przygotuje
A
organizm do
wysiłku
swobodnie po sali. Wyznaczony berek
stara się schwycić kogoś z uciekających.
Jeżeli uda mu się złapać, to ten zmienia się
w berka.
-pobierze sprzęt sportowy, zajmie
odpowiednie miejsce na sali
-wyznacza osobę będącą
berkiem, instruuje
przebieg zabawy
-wykona zestaw ćwiczeń kształtujących z
przyborem
-rozda przybory
-uczeń z I zespołu wykona ćwiczenia z
szarfami przygotowane przez kolegów
Zapoznanie z
zasadami
zabawy
-uczeń z II zespołu wykona ćwiczenia
kształtujące z ringami przygotowane przez
kolegę
-podzieli uczniów na dwa
zespoły
5’
Inwencji
twórczej,
naśladowcza
-czuwa nad przebiegiem
ćwiczeń
3’
zabawowa
- rozda każdemu
zespołowi kartkę z
przygotowaną zabawą do
przeprowadzenia
-uczeń z I zespołu wykona zabawę
„Ogonek”. U biega swobodnie po sali. Z
tyłu za spodenkami ma włożoną szarfęogonek. Każdy U stara się zdobyć ogonek
kolegi. Wygrywa ten, kto ma najwięcej
kontroluje przebieg gry.
szarf.
-Uczeń z II zespołu wykona zabawę „rzut
ringiem do celu”. U wykona 3 rzuty
ringiem do stojącego pachołka, wygrywa
ten, kto trafi ringiem na pachołek
najwięcej razy.
Część Doskonali
-U rozstawi tor przeszkód wg schematu
główna pokonywanie podanego przez N
B
toru przeszkód
-poinstruuje jak
bezpiecznie pokonać
4’
Zadaniowa
-Wyznaczony U pokonuje tor przeszkód
pokazując kolejność wykonania.
przeszkody
2’
-wskaże osobę, która
wykona ćwiczenia
20’
1.Stacja I
U wykona start wysoki na sygnał kolegi.
2.Stacja II
-czuwa nad
bezpieczeństwem
U wykona bieg slalomem między trzema
pachołkami.
3.Stacja III
-omawia popełnione
błędy
U wykona bieg do materaca i przewrót w
przód z rozbiegu.
4.Stacja IV
U wykona 3 rzuty jednorącz piłką o
ścianę.
5.Stacja V
U wykona wieloskoki przez 3 piłki
lekarskie ustawione od siebie w odległości
około 1 metra.
6.Stacja VI
U wykona dowolnym sposobem przejście
przez szarfę.
7.Stacja VII
U wejdzie po ławeczce zaczepionej za
szczebel drabinki na wysokości około 1
metra.
8.Stacja VIII
U przejdzie bokiem przez 3 drabinki i
-czuwa nad
bezpieczeństwem
-omawia sposoby
pokonania przeszkód
-czuwa nad
bezpieczeństwem
-dopinguje ćwiczących
Zadaniowa
zeskoczy w bok lub w tył na materac.
9.Stacja IX
Zapoznanie się
z obsługą
stopera i
pomiarem
tętna.
aktywizując
a
U wykona bieg od drabinki do kozła i
przejdzie pod kozłem dowolnym
sposobem.
10.Stacja X
U wykona bieg do pachołka i obiegnie go.
11.Stacja XI
U wykona przejście równoważne po
ławeczce, zeskok w głąb i bieg do mety.
-pomaga mierzyć czas
-pomaga mierzyć tętno
-U wykona pomiar czasu biegu kolegi w
trakcie oczekiwania na swoją kolejkę.
-pomaga zapisywać
wyniki
-U po pokonaniu toru przeszkód dokona
pomiaru tętna.
-koryguje postawę
-U po pokonaniu toru przeszkód zapisze
swój wynik na planszy.
-U oczekujący na swoją kolejkę lub po
przebiegnięciu wykona ćwiczenie
korekcyjne- siad skrzyżny przy ścianie.
-U składa sprzęt sportowy.
Część
końco
wa
Uspokoi
organizm
-U wykona kolka ćwiczeń korekcyjnych i
oddechowych
1.swobodny marsz po sali, wspięcia na
palce z równoczesnym uniesieniem rąk w
N proponuje ćwiczenia
korekcyjne i oddechowe
3’
Zadaniowa
górę i sięgnięciu ramionami jak najwyżej.
Oceni poziom
własnych
umiejętności
2.swobodny marsz po sali, wzniesienie
ramion przodem w górę z równoczesnym
głębokim wdechem, opuszczenie rąk
bokiem w dół z równoczesnym głębokim
wydechem.
-przeanalizuje swój wynik i porówna z
wynikami kolegów
-porówna swoje tętno z tętnem kolegów
Oceni i podsumuje pracę
uczniów, wyłoni
zwycięzców, trzem
osobom z najlepszymi
wynikami postawi ocenę
bdb, pozostałe osoby
wyróżni, pożegna klasę.
4’
dyskusja
Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Data:17.02.2015r
Prowadzący : Adrian Sobolewski
Miejsce ćwiczeń :Boisko szkolne
Przybory ,przyrządy: piłki do piłki nożnej, pachołki, znaczniki
klasa IV Liczba ćwiczących 20
Metody: Zadaniowa – ścisła
Formy organizacyjne :Szereg, koło, rozsypka
Zadania główne (temat lekcji): Nauczanie przyjęcia piłki wewnętrzną częścią stopy w piłce nożnej.
Zadania szczegółowe :
Umiejętności :Prawidłowe przyjęcie i podanie piłki .
Motoryczność : zwinność , celność podania .
Kształtowanie postaw. Współdziałanie w parze , samodyscyplina
Wiadomości: nauczenie prawidłowego przyjęcia piłki wewnętrzną częścią stopy .
Tok
Nazwa i opis ćwiczenia
lekcyjny(rodzaj
ćwiczeń)
Część
Sprawdzenie obecności ,przedstawienie
wstępna(25’)
tematu zajęć , przygotowanie sprzętu.
Zabawa
ożywiająca
Zabawa ożywiająca ,,Wybijanka”- ćwiczący
na ograniczonym obszarze prowadzą piłkę
starając się równocześnie wybijać piłkę
partnerom. Ćwiczący ,którym wybito piłkę
żonglują poza wyznaczonym obszarem .
Czas,
dozowanie
Uwagi organizacyjnometodyczne
3’
Szereg
4’
Zabawa trwa do czasu
aż zostanie jeden
ćwiczący
Czas zajęc: 90minut
Ćwiczenia
rozgrzewające
Ćwiczenia
ogólno
usprawniające
w dwójkach
Trucht, krążenia RR, krok odstawno –
dostawny , przekładanka, bieg tyłem,
podskoki, wymachy ,skip A ,B ,C.
rozciąganie
6’
12’
- A,B podają (rzucają) sobie rękami dwie
piłki równocześnie.
- A,B podają sobie dwie piłki równocześnie
(jedną nogami, drugą rękami).
-A podrzuca sobie piłkę w górę nad siebie,
równocześnie otrzymując podaną przez B
piłkę, którą mu odrzuca i chwyta opadając
swoją.
-A, B dorzucają sobie równocześnie piłkę
do uderzenia wewnętrzną częścią stopy w
powietrzu – odegranie do partnera.
-A uderza piłkę w miejscu pomiędzy
wewnętrznymi częściami stopy w
powietrzu , B co kilka sekund dorzuca mu
piłkę do uderzenia głową .
-A wykonuje skip w miejscu na piłce , B co
kilka sekund dorzuca mu piłkę do
uderzenia głową.
-A prowadzi piłkę ,B biegnąc tyłem co kilka
sekund dorzuca mu piłkę do uderzenia
głową .
5x
5x
5x
8x
5x
5x
5x
Naprzeciw siebie w
odległości
5m,każdy
ćwiczący z piłką.
5m
A
B
Część
główna(55’)
Pokaz i objaśnienie techniki przyjęcia piłki
wewnętrzną częścią stopy .
Wykonanie ruchu przyjęcia wewnętrzną
częścią stopy bez piłki.
Ćwiczenia w
czwórkach
3’
10x
BB podają do AA, którzy przyjmują piłkę w
miejscu, po czym podają z powrotem do
BB, którzy prowadzać piłkę zmieniają się
miejscami i podają do przeciwnych AA,itd.
Następnie zmiana.
8’
AA podają do BB, którzy po dobiegu ,
przyjmują ją i podają z powrotem do AA,
następnie zmieniają się między sobą
miejscami biegnąc w przeciwnym kierunku
(ustawienie jak wyżej, ale z piłkami AA).
8’
AA podają do BB, którzy po dobiegu
przyjmują piłkę z ćwierć obrotem, a
następnie prowadzą i podają do
przeciwnych AA, którzy zagrywają im piłkę
do ponownego przyjęcia itd., następnie
zmiana.
6’
J. w ale przyjęcie z półobrotem.
6’
W czwórce z dwoma piłkami na
ograniczonym obszarze poruszając się
truchtem, podania i przyjęcia piłki
wewnętrzną częścią stopy po podłożu.
5’
20m
A
B
B
A
Ćwiczenia
grupowe.
Połowa ćwiczących z piłkami ustawione na
obwodzie koła o promieniu 10m ,ćwiczący
bez piłek wewnątrz. AA podają do BB,
którzy przyjmują i podają piłkę
wewnętrzną częścią stopy z powrotem do
AA, po czym zmieniają się między sobą
miejscami itd. następnie zmiana.
6’
Gra pomocnicza na utrzymaniewewnętrzną częścią stopy na utrzymanie.
5’
Gra uproszczona na boisku –bramka
zdobyta po prowadzeniu liczy się
podwójnie.
8’
- żonglerka
-ćwiczenia gibkościowe
-trucht
4’
Ćwiczenia
uspokajające
Czynności
organizacyjno
porządkowe.
Omówienie lekcji- podsumowanie zajęć
,występujące błędy, pokaz nauczonego
elementu przez najlepiej wykonujących.
Część
końcowa(8’)
Luźna rozsypka
Dwuszereg
4’
Literatura: Technika piłki nożnej Robert Góralczyk, Zbigniew Waśkiewicz , Adam Zając